| LanguageMaster a întrebat:

Miniştrii sunt numiți de către prim-ministru?

4 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Minisitrii sunt propusi de Prim-ministru si comfirmati de presedinte dupa ce au obtinut votul in Parlament. De aia se zice ca sunt numiti de presedinte. Parerea mea: este impropriu termenul de numire de catre presedinte pentru ca nominalizarea lor o face partidul sau coalitia aflata la putere. Presedintele n-are decat rolul de popa: ii unge cu mir. Daca presedintelui nu-i convine ceva poate respinge numirea doar o data. Daca aia vin cu aceeasi lista e obligat sa-i numeasca.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai bine zis, sunt aleși în cadrul coaliției de guvernare, votul de încredere al guvernului vine de la parlament, președintele doar îi investește în funcție simbolic.