| Kindly a întrebat:

o intrebare pentru cei specializati in constructii respectiv arhitectura. De ce acte este nevoie pentru restructurarea unei case vechi, si cand ma refer la restructurare, vreau sa zic ridicarea unui nou etaj si adaugarea unor noi elemente structurale de exemplu: o alta camera, alte usi, ferestre. Dar daca se doreste crearea unui spatiu comercial : camere inchiriate turistilor sau restaurant pe respectiva fundatie? Mentionez ca acea casa a fost construita in 1960. Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ai nevoie de autorizatie de constructie, o obtii de la primaria localitatii de domiciliu.
Conform L.50/1991 pentru obtinerea acestei autorizatii trebuie sa depui o cerere si documentatia cu urmatoarele acte, citez:
"ART.7.(1) Autorizaţia de construire se emite pentru executarea lucrărilor de bază şi a celor aferente organizării executării lucrărilor, în cel mult 30 de zile de la data depunerii documentaţiei pentru autorizarea executării lucrărilor de construcţii, care cuprinde, în copie, următoarele documente:
  b) dovada, în copie legalizată, a titlului asupra imobilului, teren şi/sau construcţii şi, după caz, extrasul de plan cadastral actualizat la zi şi extrasul de carte funciară de informare actualizat la zi, în cazul în care legea nu dispune altfel;
  c) documentaţia tehnică - D.T.;
  d) avizele şi acordurile stabilite prin certificatul de urbanism, punctul de vedere al autorităţii competente pentru protecţia mediului şi, după caz, actul administrativ al acesteia;
  f) dovada privind achitarea taxelor aferente autorizaţiei de construire."
Conform Codului fiscal taxa este de 0, 5% din valoarea lucrarilor de constructii. Aceasta taxa poate fi marita cu pana la 20% de catre Consiliul local, asa ca valoarea ei o poti afla de la primarie, dupa ce ai facut documentatia tehnica.