| Anonima122282647483 a întrebat:

Buna, pe 24 August merg sa imi schimb buletinul (cel de la 18 ani) si am inteles ca o sa raman fara el pana imi ajunge cel nou. Problema este ca in saptamana respectiva vreau sa incep sa calatoresc prin Romania, cum pot sa fac asta fara buletin? (In caz de ma opreste politia si imi cere acutul de identitate pentru control sau sa imi iau bilete de tren)

9 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In acest caz poti sa folosesti pasaport sau chiar certificat de nastere, motivand cu preschimbarea CI.
Trebuia sa mergi mai repede la preschimbarea, aceasta se poate face cu maximum 180 de zile anterior expirarii valabilitatii.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Ceri o adeverinta atunci cand depui buletinul (C.I.) pe care o depui cand ridici CI.

| JicaContra a răspuns:

Incearca sa le ceri ceva numit "carte de identitate provizorie"

altfel poti sa le faci reclamatie, iar daca politia de prinde si te amendeaza poti chiar sa ii dai in judecata cu daune... NU au dreptul sa te lase fara act de identitate atat timp cat legea spune ca e obligatoriu in orice situatie si mai ales, e la latitudinea politistului care te gaseste fara act de identitate, sa iti dea amenda sau nu

insa eu personal nu am auzit niciodata sa iti ia buletinul vechi inainte sa ti-l dea pe cel nou, daca inca mai este valabil, si presupun ca este, nu?

| Anonima122282647483 explică (pentru JicaContra):

O sa imi expire pe 23 August

| anonim_4396 a răspuns (pentru Anonima122282647483):

Nu iti expira

| JicaContra a răspuns (pentru Anonima122282647483):

Si ce balarii faci abia acum?!?
https://www.economica.net/......64491.html
stiam, dar am vrut sa fiu sigur, poti sa iti schimbi buletinul cu pana la 180 de zile inainte sa expire!

deci, cere CI temporar, alta solutie nu ai!

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru JicaContra):

Nu poate sa ceara CI temporar, ca nu se incadreaza in aceasta situatie. Cand preda CI veche sa ceara o adeverinta. CI provizorie are alt regim.

| JicaContra a răspuns (pentru CodrutElian1990):

Ok, da, ceva la mana, oricum

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Schimba-l cand termini calatoria, pe perioada stariibde alerta si inca 90 de zile dupa oricum nu expira