| BBiancab a întrebat:

Bună! Recent am născut,stau la părinții mei acasă, în vara ma mărit și trebuie sa îmi schimb domiciliul, pentru copil trebuie sa fac ceva? Sa modific la mine la primărie înscrierea sau sa îl mai înscriu și la soț la primărie? Mulțumesc!

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu trebuie sa faci nimic pentru copil, el nu are un act de identitate care sa fie schimbat.
Nasterea lui a fost inscrisa la primaria domiciliului tau si aceasta a eliberat certificatul de nastere si acesta nu se preschimba la schimbarea domiciliului in alta localitate.

| ioana748 a răspuns:

S ar putea sa trebuiască sa anuntati mutarea deoarece s-ar putea sa va afecteze primirea alocației sau altor indemnizații.
https://www.hotnews.ro/......muncii.htm