| andreimuresann a întrebat:

Buna, rog sa răspundă doar cei ce știu 100%.
Eu am 20 ani și prietena mea are 15 și vorbim de câteva luni, părinții ei au aflat de relația noastră și mi-au spus că o sa ma dea la politie.
Nu am întreținut niciodată relații sexuale cu ea, ea fiind virgina și in momentul de fata.
Poate să-mi facă ceva poliția? Se poate considera corupere de minori sau sa ma pedepsească pentru ca vorbesc cu ea și ne întâlneam din când im când? Multumesc

14 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Nu are ce să-ți facă cât timp nu ai avut nimic fizic cu ea, nici așa nu prea ar avea ce să-ți facă decât dacă ea ar depune mărturie că ai forțat-o în vreun fel.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Dacă nu au exista acte sexuale nu îți interzice nimeni sa stai de vb cu o minora

| mihai69 a răspuns:

Nu-ți poate face nimic chiar dacă ai fi făcut sex cu ea, dacă are deja 15 ani.

| Plato a răspuns:

Daca te-ai vedea cu una de varsta ta, in loc sa distrugi copii, nu ai mai avea problema asta.
Ce poate sa vada un barbat la o fetita? Esti dezgustator.

| Demidol a răspuns:

La 15 ani nu se ia in considerare ca ea ar fi fost de acord cu intalnirile, cum se spune mai sus. Din contra, e corupere de minori. Sansa ta sa scapi e ca ea sa fie virgina, verificata de medic. Insa un psiholog poate afla daca ati facut-o "altfel". Oral de exemplu. Prin alte parti, tot medicul descopera. Si chiar daca nu ajungi in detentie, probleme tot poti avea daca parintii te reclama. 100%

| anonim_4396 a răspuns (pentru Demidol):

Ce? wtf rolling on the floor

| andreimuresann explică (pentru anonim_4396):

Mă ajuta mult răspunsul tau, Apreciez

| IonutCG90 a răspuns:

Salut, multi inainte si tie si ei. Nu cred ca trebuie sa-ti faci griji, din pacate, si n-o spun pentru tine dar sunt cazuri infinit mai grave, poate voi 2 chiar va doriti va iubiti, in care enorm de multe minore sunt jucarii sexuale de buna voie sau silite. Si mai grav mai grav, spre ignoranta mea am descoperit recent, eu pana acum cativa anisori credeam ca a fi pedofil inseamna sa profiti de cineva sub 18 ani, nu dragii mei, acum e 13, vor scadea sub 10, maine poimaine leprele vor face legal sexu cu copile de nici tulei la pasarica daca-mi permiteti. E grav, si cica ei se considera mai presus si mai morali decat musulmanii. Pai cam tot in aceeasi mizerie ii bag, mai mare rusinea in loc sa lasam copiii sa creasca, sa se joace frumos sa creeze sa invete, noi ne batem joc de ei, si Romania la fel ca multe alte state din pacate se degradeaza tot mai mult, o spun cu o mare durere in suflet. Nu-s impotriva relatiilor adulti/minori, mai ales daca sunt asa cum ai descris tu, insa astea sunt extrem extrem de rare, multe sunt pe interese meschine si false, asemanator cum e si cu una de 20 ani care se duce cu unu de 50-60 etc... Gen Dragnea cu acea colega de clasa cu fica lui. Sper totusi ca ti-am fost de folos.

| Rd79 a răspuns:

E ok, nu au ce sa-ti faca nici chiar daca faci sex cu ea.

| abcddcba a răspuns:

Daca nu ati intretinut act sexual si daca va spune ca si ea era de acord cu intalnirile, nu vei pati nimic.

| De3ox a răspuns:

Art. 221

Coruperea sexuală a minorilor

(1) Comiterea unui act de natură sexuală, altul decât cel prevăzut în art. 220, împotriva unui minor care nu a împlinit vârsta de 13 ani, precum şi determinarea minorului să suporte ori să efectueze un astfel de act se pedepsesc cu închisoarea de la unu la 5 ani.

(2) Pedeapsa este închisoarea de la 2 la 7 ani şi interzicerea exercitării unor drepturi, atunci când:

a) minorul este rudă în linie directă, frate sau soră;

b) minorul se află în îngrijirea, ocrotirea, educarea, paza sau tratamentul făptuitorului;
c) fapta a fost comisă în scopul producerii de materiale pornografice.

d) fapta a pus în pericol viața minorului.

(3) Actul sexual de orice natură săvârşit de un major în prezenţa unui minor care nu a împlinit vârsta de 13 ani se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 2 ani sau cu amendă.

(4) Determinarea de către un major a unui minor care nu a împlinit vârsta de 13 ani să asiste la comiterea unor acte cu caracter exhibiţionist ori la spectacole sau reprezentaţii în cadrul cărora se comit acte sexuale de orice natură, precum şi punerea la dispoziţia acestuia de materiale cu caracter pornografic se pedepsesc cu închisoare de la 3 luni la un an sau cu amendă.

(5) Faptele prevăzute în alin. (1) nu se sancţionează dacă diferenţa de vârstă nu depăşeşte 3 ani.
(6) Tentativa la infracțiunile prevăzute în alin. (1) și (2) se pedepsește

Articolul 220 îl găsești aici: https://legeaz.net/noul-cod-penal/art-220

Mult succes!

| daviddumitru8888 a răspuns:

Posibil sa ai probleme totul depinde de parinti ei deoarece are sub 16 ani raspundrea o pot da doar parintii asa ca te sfatui sa clarifici urgent cu mama sa

| andreimuresann explică:

Ea este virgina și acum, Întâlnirile erau cu acceptul ei, ba mai mult ea insita sa ne întâlnim, nici nu se pune problema de înjurături sau alte chestii

| Adry05 a răspuns (pentru andreimuresann):

Dacă tot zici că ea insista să vă vedeți ai putea să faci poză la mesaje și să le arăți în caz de nevoie