| telemanpache a întrebat:

Buna seara,
Am urmatoarea intrebare: suntem 4 frati care au inceput acum 10 ani actiunea de revendicare a imobilului ce a apartinut parintilor nostri.
Deci ne-am declatat toti 4 cu calitatea de mostenitori.
Acum unul din fratii mei doreste sa renunte la partea sa de mostenire.
Din punct de vedere juridic se poate face asa ceva?

Va multumesc mult anticipat

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, se poate. Trebuie sa mearga la un notar public si sa dea o declaratie de neacceptare a succesiunii. Numai bine!

| ellutza a răspuns:

Bineintele ca se poate. mergeti la notar sa faca o declaratie in acest sens. Iar restul se imparte la 3. Trebuie facut act notarial deoarece este cel mai sigur si legal.

| telemanpache explică (pentru ellutza):

Iti multumesc foarte mult pentru raspuns.
Iti doresc o zi buna.
La rindul meu daca te pot ajuta la o intrebare din domeniul meu, al constructiilor, o voi face cu mare placere.
Pache

| telemanpache explică (pentru ellutza):

Iti multumesc foarte mult elluza.Si eu sunt gata sa-ti raspund daca vei avea vreo intrebare din domeniul constructiilor.
Iti doresc o zi buna.
Pache