| anonim_4396 a întrebat:

Salut, daca o mostenire a parintilor nu este dezbatuta si unul din frati are un debit restant cu executare silita poate scoate banca la licitatie partea lui de mostenire?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pana ce fratele nu obtine certificat de mostenitor banca nu il poate executa silit, deoarece nu stie cat este partea lui din mostenire.
In schimb banca poate solicita deschiderea procedurii succesorale.
In asemenea caz fratele nu poate renunta la mostenire, ar comite o frauda in dfauna bancii.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

El nu are încă partea lui de moștenire. Banca nu poate scoate la licitație ceea ce el nu are.

| doctorandus a răspuns:

Depinde, el ca mostenitor are dreptul sa renunte la mostenire.