| Tudor2k2 a întrebat:

Dacă am luat o amenda pentru deranjarea liniștii publice in valoare de 200 lei, cea minima cu livrarea la domiciliu prin posta(fără proces verbal la locul faptei) se mai plateste jumătate din suma dacă sunt minor(vârsta 16 ani)

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pentru minori limitele speciale ale amenzilor sunt de umatate din cele pentru minori. Daca platesti in maximum 15 zile de la data primirii procesului-verbal de contraventie atunci poti plati doar umatate din minimul pentru minori, respectiv doar un sfert din minimul pentru majori.

| Tudor2k2 explică (pentru Ioandelasal):

Proces verbal nu am primit la locul faptei îl voi primi la domiciliu, se va aplica legea?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Tudor2k2):

N-am de unde sti daca vei primi sau nu procesul-verbal de contraventie. Se poate ca politistul sa-ti fi dat doar un avertisment si in acest caz nici nu mai trebuie sa incheie p.-v.c.