| AiEnmaa a întrebat:

Sunt prinsa intr-o situatie nasoala si nu stiu cum pot proceda. Recunosc ca vina in situatia asta este integral a mea, dar vreau sa stiu daca exista vreo cale ok de a actiona. Deci, problema este in felul urmator: mi-am dorit foarte mult un catel micut sa il cresc eu. Singurul anunt la care a raspuns cineva spunea ca are un pui de chihuahua, rasa pe care o voiam. Sun, discutam unde sa ne intalnim si peste cateva ore ma suna sa imi spuna ca intre timp a dat catelul doar ca mai are un pui de pechinez imperial, imi trimite poze si spun ca e ok,, il vreau asa (mentionez ca sunt o fraiera si nu am cerut in momentul acela poza cu parintii catelusei, nici nu am intrebat despre vaccinuri, nici macar nu mi-am pus intrebarea de ce puiutul nu seamana deloc cu un pechinez.).Imi spune sa ii spun sigur daca vreau catelul pentru ca are foarte multe oferte si tot suna oamenii sa o ia. Pretul pe ea a fost de 150 de euro. Peste ceva timp ne intalnim, o iau, si abia atunci aflu ca ea avea doar 6 saptamani, abia fusese intarcata, nu are carnet de sanatate si niciun vaccin. O iau, merg acasa si peste cateva zile ii cer poze cu parintii. Imi trimite o poza cu asa zisa mamica a catelusei, dau reverse search si aflu ca e o imagine de pe un anunt de pe site de imperechere, din 2014... incet incet, realizez ca am fost pacalita, ca puiul nu e nici macar corcitura de pechinez, confirmat de veterinar, ca m-a mintit de la inceput, ca mi-a trimis pana si poze false cu mama ei. Stiu ca am gresit si sunt singura vinovata in situatia asta, ca m-am lasat fraierita in cel mai rau mod(am luat cainele fara sa ma intreb de doua ori pentru ca nu mai gaseam efectiv nicio oferta, deci mai mult din disperare), iar acum mor de frustrare, pentru ca am dat o groaza de bani pentru un caine care nu este nici macar o corcitura. Ce vreau eu sa stiu este daca pot face ceva legal in situatia asta, daca exista vreo lege care spune ca ii pot face reclamatie( mentionez ca nici contract nu mi-a facut).Am poze la toata conversatia, am apelurile inregistrate(daca ajuta la ceva). Daca as putea sa returnez cainele cumva, sa imi iau macar o parte din bani inapoi, orice, un sfat cu ce pot face. Va rog sa nu ma judecati...e primul meu caine si cineva a profitat de naivitatea si disperarea mea din acel moment. Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In primul rand vorbeste cu respectivul sa-i returnezi catelul si sa-ti returneze banii. Spune-i ca daca nu o face o sa-i faci plangere penala pentru inselaciune si, daca nu se rezolva asa, fa-i plangere penala.

| AiEnmaa explică (pentru Ioandelasal):

Deci in situatia asta ii pot depune plangere? Chiar daca nu am contract scris?

| Ioandelasal a răspuns (pentru AiEnmaa):

Sigur ca poti, nu este obligatoriu sa ai contract scris, doar sa poti dovedi ce ne-ai spus si spuneai ca ai totul inregistrat.
Conform Codului penal, citez:
„ART.244. Înşelăciunea
(1) Inducerea în eroare a unei persoane prin prezentarea ca adevărată a unei fapte mincinoase sau ca mincinoasă a unei fapte adevărate, în scopul de a obţine pentru sine sau pentru altul un folos patrimonial injust şi dacă s-a pricinuit o pagubă, se pedepseşte cu închisoarea de la 6 luni la 3 ani.
(2)Înşelăciunea săvârşită prin folosirea de nume sau calităţi mincinoase ori de alte mijloace frauduloase se pedepseşte cu închisoarea de la unu la 5 ani. Dacă mijlocul fraudulos constituie prin el însuşi o infracţiune, se aplică regulile privind concursul de infracţiuni.
(3) Împăcarea înlătură răspunderea penală."

| AiEnmaa explică (pentru Ioandelasal):

Multumesc, mi-ati salvat seara!

7 răspunsuri:
| Digikey a răspuns:

Nimic nu este intamplator, si cainele pe care il ai are nevoie de un stapan.

| AiEnmaa explică (pentru Digikey):

Nu cred ca ii convine nimanui sa dea 150 de euro aiurea si in special sa fie pacalit

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Data viitoare adoptă că sunt pline centrele de câini care au nevoie de o casa

| AiEnmaa explică (pentru anonim_4396):

Am mentionat in postare ca voiam un caine sa il cresc de mic.