| WoKy a întrebat:

Buna seara TPU.
Cat costa noua taxa auto pentru un "Ford K" model din 1998 in doua usi, 2 airbag-uri, geamuri electrice si motor 1.3 bineinteles Euro 2.
Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| Bogdy997 a răspuns:

Cauta pe google "autovit calculator" si acolo ai un calculator de taxa auto destul de actualizat dat fiind si faptul ca Autovit este un site foarte mare si cunoscut pe domeniul auto. Daca nu ai cumparat masina inca, eu zic sa mai astepti un pic sa vedem ce se va intampla cu noile reglementari ce vor sa le faca acum. Am inteles ca vor sa scada taxa si sa o modifice oarecum, in bine. big grin

| WoKy explică (pentru Bogdy997):

Masina e cumparata. Nu e masina personala e a unui vecin care habar n-are in calculatoare. Si m-a rugat sa intreb eu.
Multumesc!

| Bogdy997 a răspuns (pentru WoKy):

Momentan sar incadra undeva intre 500-600 de euro...depinde si ce emisii de co2 are. Eu zic sa mai astepte un pic sa vada ce se intampla, ca taxa asta e cat o mare parte din valoarea masinii.

| WoKy explică (pentru Bogdy997):

Nu stiu cat a data. am calculat cat l-ar costa( iar acolo scrie ca nu are emisii de CO2...nu stiu, nu ma pricep la motoare ca am 16 ani si nici nu am carnet). Pretul ajunge undeva la 2600lei

| Bogdy997 a răspuns (pentru WoKy):

Aia e pe la 600 de euro cum am zis. Orice masina are emisii de CO2. big grin Nici eu nu am carnet si am 15 dar m-a interesat si pasionat domeniul auto si am mai invatat una alta. Si la 16 ani, nu prea vad cum ai putea avea carnet... Sper ca ti-am fost de ajutor. happy

| WoKy explică (pentru Bogdy997):

Poti avea o fisa roz (daca nu ma insel) cu ajutorul careia poti conduce cu un sofer profesionist cu carnet de minimum 3 ani, in dreapta!

| Bogdy997 a răspuns (pentru WoKy):

Nu stiu nimic de asa ceva...da te cred pe cuvant! laughing

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Inca nu a aparut o "noua taxa auto". Taxa in vigoare acum este cea prevazuta de Legea nr.9/2012.
O poti calcula singur introducand datele aici: http://static.anaf.ro/......2012.html, este calculatorul oficial.
Parerea mea este sa mai astepti, se tot vorbeste ca o sa apara o alta taxa, mai mica decat actuala.