| jessyca_5795 a întrebat:

Am 1000 de euro si vreau sa imi achizitionez o masina la mana a doua neimatricula ta din bucuresti cu motor de maxim 1300 ca am auzit ca este taxa mai mica de maximum 350 euro, am gasit ford ca 12 13 11 din 1997 1999, opel corsa 95 97, fiat punto1.2 1.3 1.1, fiat sicento 2001 1.1 care este micuta, toate pana la 1000 de euro aduse din germania la diferiti vanzatori. vreau sa ma ajutati sa ma decid pe care sa o cumpar ce stiti de costul piselor daca se strica usor, fiabile, consum, si daca stiti, daca taxa auto de la 01 01 2012 este mai mica sau cat mar costa etapele inmatriculari cu autentificare, itp, rar si toate si dupa acea taxa de poluare.stiu ca masinile sunt micute dar nu ma deranjeaza am permis de 4 ani si nu am masina nici nu am avut si am condus doar cand am pus mana pe una. multumesc mult si astept sugestii si raspunsuri.

2 răspunsuri:
| unghiutza a răspuns:

Avand in vedere ca sunt destul de "batrane" masinile, s-ar pute asa aiba cateva stricaciuni si sa nu prea iti dea astia ITP'ul (dar cu niste banuti rezolvi imediat chestia asta) [daca are parbrizul spart nu-ti da nimeni ITP'u fara o spaga mica acolo]. Eu unul as opta pentru Opel Corsa pentru ca piesele nu sunt scumpe si ai si consum la ea. Plus ca este o masina finuta, iar de oras este foarte buna si la condus. Aici oricum ramane si la aprecierea ta. Oricum eu ti-as sugera sa te duci cu cineva care mai stie una alta cu masinile si sa verifice. Plus de asta, vezi sa aiba cartea de service a masinii + inainte sa cumperi o masina la mana a doua, inainte sa dai banii pe ea, mergi impreuna cu proprietarul la service sa faca o constatare. Daca baietii de acolo au zis ca e ok, cumpara, daca nu... PA big grin

| roxanik26 a răspuns (pentru unghiutza):

Opel corsa! eu am din 2000 trei si sunt super multumita si le-am folosit la firma deci au fost folosite nu gluma! dar taxa de inmatriculare e problema!