| anonim_4396 a întrebat:

Buna TPU am citit recent pe un site ca limita de viteza a motocicletelor apartinand categoriei A in afara localitarilor pe drumuri judetene/nationale este de 90 kmh, deci daca treci pe langa o masina de politie cu 85 kmh in afara localitatii pe categoriile de drum mentionate mai sus nu iei amenda?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform OUG 195/2002, rep. in 2006, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART. 50. (1) Vitezele maxime admise în afara localităţilor pentru categoriile de autovehicule prevăzute la art. 15 alin. (2) sunt următoarele:
  a) 130 km/h pe autostrăzi, 100 km/h pe drumurile expres sau pe cele naţionale europene (E) şi 90 km/h pe celelalte categorii de drumuri, pentru autovehiculele din categoriile A şi B;"
Fata de aceasta prevedere n-ai cum fi amendat, viteza de 85 km/h este mai mica decat cea legala. Sigur ca pot exista exceptii, respectiv, din anumite motive, viteza sa fie limitata, respectiv o limita mai mica decat cea prevazuta in OUG si atunci poti fi amendat, daca ai depasit limita prevazuta.