Întrebare recomandată | Nimeni91 a întrebat:

Buna TPU!
Am o prietena care a dat la facultate anul trecut, a intrat la drept la buget si a vrut sa depuna actele pentru bursa sociala, insa i-au respins dosarul pe motiv ca este incomplet. Ea a fost crescuta de bunica ei, care a murit in mai anul acesta. Fata sta pe strada cu mine. Parintii ei nu stau cu ea, de cand s-a nacut au lasat-o la bunica ei. Nu i-a vazut niciodata, de aceea nu a putut sa le ceara anchete sociale sau alte acte care dovedesc prezenta sau absenta unui venit lunar, nu stie unde stau, nu are numere de telefon. Bunica ei nu a luat-o in plasament, doar a crescut-o. Nu poate prin declaratie notariala sa prezinte ca parintii nu vor sa stie de ea si sa primeasca bursa? Cam in aceeasi situatie ma aflu si eu. Parinti care nu vor sa stie de mine, care nu vor sa ma ajute cu nimic. Cum procedezi in felul acesta pentru a obtine bursa respectiva, daca pentru studentii pana la 26 de ani trebuie prezentate si actele parintilor? A spus ca a intrebat la secretariat la facultate, dar i-au spus doar ca asta e procedura. Din cauza printilor mei, care nu au vrut sa imi dea actele de la trezorerie, pe cele de la ancheta sociala si copiile lor dupa cartile de identitate, eu nu am putut primi "Banii de liceu". Eu stau cu matusa mea de cand aveam 13 ani. Nu a putut sa ma infieze, nici ea, nici bunica, deoarece parintii nu au vrut sa renunte la drepturile parintesti. Oare asa e si in facultate? Chiar daca nu ai legaturi cu parintii, nu accepta si declaratie de la notar?

9 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ma intreb daca tu sau prietena ta ati auzit de obligatia de intretinere.
Parintii sunt obligati sa intretina copilul minor si chiar pe cel major, daca acesta urmeaza cursurile unei scoli si dupa 18 ani, respectiv pana la terminarea unei facultati dar nu mai mult de 26 de ani.
Asa ar trebui sa procedeze prietena ta, respectiv sa solicite parintilor sa fie intretinuta si apoi, in functie de ce va primi si de situatia parintilor va putea sa solicite si bursa sociala.
Nu cred ca facultatea accepta doar declaratie notariala, regulamentul fiecarei institutii de invatamant superior prevede anumite acte, ce trebuie depuse la dosar, pentru obtinerea bursei sociale.

| Nimeni91 explică (pentru Ioandelasal):

Stiu ca parintii au obligatia sa isi intretina copii pana la 26 de ani, in scoala sau in facultate, dar pur si simplu unii nu vor sa aiba obligatii. Parintii mei mi-au spus, de cate ori i-am intrebat care este motivul pentru care au ales sa faca un copil, ca pur si simplu a fost o greseala. Multi nu vor sa auda de copiii lor. Am un var care este in aceeasi situatie cu mine. Bunica l-a crescut si pe el, ca si pe mine, dar parintii nu au vrut sa o lase sa il infieze, ca sa fie mai usor cu toate actele necesare. A vrut sa mearga la Protectia Copilului, dar reprezentantii i-au spus ca e posibil sa nu il mai vada daca alege sa depuna plangere impotriva parintilor, daca este dat in plasamnt, poate fi si adoptat oricand. Nu a avut bani sa îi cheme in Instanta.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da, așa este și la facultate. Bursa socială se acordă pe bază de acte. Ei nu pot să calce legea,

| Nimeni91 explică (pentru sadrian46):

Multumesc!
Mi se pare lipsit de etica cee ace fac unii parinti, si ai mei, si ai altora. Eu nu am luat bursa sociala de la scoala deoarece "parintii mei" nu au vrut pur si simplu sa imi ofere niste acte.

| sadrian46 a răspuns (pentru Nimeni91):

Și dacă ți se pare, și dacă nu, tot aia e. Ai învățat o lecție de viață care te va detemina să te porți altfel cu copii tăi. Iartă, uită și mergi mai departe.

| GabiDumitrescu a răspuns:

"Nu a putut sa ma infieze, nici ea, nici bunica, deoarece parintii nu au vrut sa renunte la drepturile parintesti." Adica neoamenii aia care te-au adus pe lume iti incasau alocatia dar nu au binevoit sa se miste cateva ore sa te ajute cu niste acte?

| Nimeni91 explică (pentru GabiDumitrescu):

Nu, nu au vrut. Asa sunt niste oameni. Asta este mentalitatea lor; niciodata nu am inteles : cum poti face rau propriului copil?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Nimeni91):

Sint complet analfabeti? Drogati? Fanatici religiosi? Eu chiar nu inteleg cum de cineva normal la cap ar putea face asta. Citeva ore din viata, in mama ei de treaba!

| Nimeni91 explică (pentru GabiDumitrescu):

Mentalitatea unor oameni.