| anonim_4396 a întrebat:

Bună TPU!
Am și eu o întrebare. Cunosc un bătrân de ceva timp care stă undeva, la casă, in afara orașului. Ideea este că am auzit că acesta în tinerețe a lucrat, doar că nu a primit niciodată pensie. Tin să menționez că nu știu ce si unde a lucrat. Trăiește doar din *ce are pe lângă casă*. Întrebarea e dacă ar avea cum să primească ajutor sau ceva bani de la stat sau nu știu exact de unde?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ai pus o intrebare absolut irelevanta, nu stii nici un element concret, cum vrei sa-ti raspundem?
Afla situatia exacta si apoi poti reveni si o sa-ti dau un raspuns concret.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Ce te roade grija de ce face ăla sau cum traieste? Este treaba lui, poate are pensie dar de ce ti ar da tie detaliile astea? Ca sa i ceri bani? Sau mai rau afli unde îi are îi dai una in cap si furi banii, lumea este suspicioasa nimeni nu se laudă cu ce are in casa, toti spun, nu am nici un leu nu am pensie, dar el are zeci de milioane dar mai bine face pe prostul si pozeaza in cel mai sarac om, iar tu prostul il crezi, da l in colo de moș sa l ajute familia lui copii lui nu te baga tu ca dai de dracu.

| mi25 a răspuns:

Daca nu are venit are dreptul la ajutor social.