| oaldysefu1 a întrebat:

Buna TPU.Am un moped la care am doar certificatul de inregistrare si asigurarea platita.(nu mai am talonul l-am pierdut). oare daca ma opreste politia e destul sa le arat astea + permisul de conducere fara sa imi dea amenda ca lipseste talonul?

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform OUG 195/2002, republicata in 2006, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"(2) Participanţii la trafic sunt obligaţi ca, la cererea poliţistului rutier, să înmâneze acestuia documentul de identitate sau, după caz, permisul de conducere, documentul de înmatriculare ori de înregistrare a vehiculului condus, documentele referitoare la bunurile transportate, precum şi alte documente prevăzute de lege."
Fata de aceste prevederi s-ar putea sa-ti ceara si talonul si sa te amendeze daca nu-l prezinti.

| oaldysefu1 explică (pentru Ioandelasal):

Talonul pierdut nu se poate recupera daca il declar pierdut?

| Ioandelasal a răspuns (pentru oaldysefu1):

Nu se poate recupera dar se poate obtine un duplicat, primul pas este sa mergi la Serviciul de inmatriculari si obtii informatiile necesare.

| oaldysefu1 explică (pentru Ioandelasal):

Si daca scuterul il am inregistrat la primarie trebuie sa ma duc la primarie?

| Ioandelasal a răspuns (pentru oaldysefu1):

Da, la primarie, scuze ca n-am observat.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Talonul e talon nu ai cu ce sa il inlocuiesti

| oaldysefu1 explică:

Talonul pierdut nu il pot declara pierdut si sa imi faca altul original?