Întrebare recomandată | anonim_4396 a întrebat:

Intrebarea mea este urmatoare: pe permisul de conducere apare ca si cod 01.01 ca inseamna 'ochelari'. Daca ma opreste politia si eu nu am ochelarii de vedere pe ochii, ce se intampla? cred ca imi da amenda, asa este?

Răspuns Câştigător
| Happy9 a răspuns:

Eu zic sa fi precaut cand vezi politie i-ai si pus, tine minte politia este ca un caine turbat daca nu te vede si nu are dovezi nu are ce sa it-i faca "sper sa te fi ajutat''.

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu se intampla nimic, legislatia rutiera nu prevede o asemnea contraventie.

| KodrutZ a răspuns (pentru Ioandelasal):

O chestie foarte misto, dealtfel. Conform legislatiei in vigoare, daca ai pina la +/-8 dioptrii poti sa dai de permis. Un miop cu -5 nu poate face diferenta intre un om si o vaca aflati pe capota...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cred ca e posibil thinking e ca si cum ti-ar lipsi farurile, e o posibilitate ca agentul sa observe codul si ca ochelarii nu sunt pe ochi.

| theodorafemme2001 a răspuns:

Posibil. Poarta-i mereu cu tine.

| TrecAnii a răspuns:

Tu ca nevăzător mergi fără ochelari și iei doar amendă? Ești băiatu lu Iohannis?

| SweetCandySteffyLove a răspuns:

Daca te opreste politiasi nu ai ochelarii poti spune ca ai lentile de contact.
Nu te pot verifica.