| Iusty15 a întrebat:

daca doua persoane se casatoresc iar femeia are un copil dintr-o relatie anterioara si locuieste cu el si actualul sot,tatal vitreg al copilului are vreo obligatie legala asupra cresterii copilului sau nu? va rog sa ma lamuriti, Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Tatal vitreg, daca nu a adoptat copilul, nu are nici o obligatie legala fata de el, obligatii au doar mama si tatal natural.

5 răspunsuri:
| LaurNebunu a răspuns:

Pai ala e tatal copilului, nu vitreg si ce inseamna asta faci un copil apoi te casatoresti cu altul si stai si cu copilul la el

Oricum nimeni nu e mai presus ca altul, tatal e ala biologic si ar trebui sa se simtalaughing

| LaurNebunu a răspuns:

O avea daca faci tu cerere nu stiu pe unde si intr un fel il obligi sa o dea si e biologiccccc

Deci numai daca va cere mama acelui copil

| Iusty15 explică:

Multumesc tuturor pentru raspunsuri!

| Master96 a răspuns:

Buna!
Bineinteles ca are deoarece odata ce persoanele sunt casatorite (indiferent daca o femeie se casatoreste cu un barbat care are copii sau vice-versa)acestia preiau toate obligatiile...ca si can copii ar fi ai lui/ei! Si apropo...barbatul care se casatoreste cu femeia care are un copil se numeste tata vitreg pentru copil.Si nu cel ce se desparte de femeie.Acela e tatal natural care are obligatia doar de a acorda pensia alimentara hotarata de instanta!

| Balan_Renata_1996 a răspuns:

Doar in cazul in care copilul este adoptat de tatal vitreg exista obligatii, in rest nu. Adoptat, adica trecut pe numele lui, intelegi tu happy