| alexandraned a întrebat:

Sunt divortata, am un copil de 3 ani si am alta relatie, caruia copilul meu ii spune tata, dar tatal biologic care vine sa il viziteze a fost foarte deranjat de acest lucru. El sustine ca el este tatal si nu actualul prieten. Ce pot sa ii spun copilului meu? De ce tata nu sta cu mami? Ca a plecat? Multumesc

5 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Atata timp cat tatal isi arata interesul fata de copil si il viziteaza regulat, parerea mea este ca are dreptul exclusiv de a fi numit "tata". Copilul nu are nicio vina ca voi parintii nu v-ati mai inteles, el ii ramane tata si cei care vor intra de acum in viata ta vor fi doar prieteni/soti ai mamei. Tu si prietenul tau ati gresit cand l-ati lasat sa ii spuna tata, nici "nenea" nu e mai potrivit. Eu as alege sa ii spuna pe nume prietenului tau, la fel cum ii spui tu, iar tatalui biologic sa ii spuna in continuare tata.
Chiar si in conditiile in care tatal biologic nu isi asuma obligatiile de tata divortat, neinteresandu-l deloc soarta copilului, acesta ar trebui sa ii spuna tata prietenului tau doar in masura in care acesta din urma ar prelua in totalitate rolul unui tata in familie. Iar daca iti este doar prieten, da-mi voie sa consider ca pana acum nu a facut-o.
@leonardk - poate ca "nenea" a vrut sa isi asume responsabilitatea copilului, ba chiar vine sa il viziteze, dar nu a vrut sa isi asume si o viata langa mama. Chiar nu conteaza cine e vinovat de ruperea casniciei, nu conteaza nici relatia veche dintre parinti, nici noua lor relatie, relevanta in aceasta problema este doar relatia dintre tata si copil.
@20pamy - solutia ta il pune in dezavantaj clar pe tatal biologic: copilul va intelege ca el este rau ca nu o mai iubeste pe mama. Iar o eventuala plecare a noului tata il va bulversa si mai rau. Tatal e unul singur si e cel care iti este alaturi, chiar si atunci cand nu o mai iubeste pe mama. Si viceversa.

leonardk
| leonardk a răspuns:

Cred ca ar trebui sa-i spui despre tatal natural ca este "nenea" din moment ce nu si-a asumat obligativitatea de a ramane langa el. Asta evident in cazul in care el este vinovat pentru ruperea casniciei voastre. Greu de gasit un raspuns corect in asemenea situatii pentru ca lipsesc multe date. Evitarea unui raspuns pana la o varsta la care copilul ar putea intelege mai bine...ar fi o solutie poate!?

leonardk
| leonardk a răspuns:

De acord cu tine regis dar raspunsul meu cuprindea clar observatiile tale. Am recunoscut in plus ca este dificil de dat un raspuns pentru ca lipsesc multe date.
Dar: Daca tatal natural vrea doar sa fie recunoscut ca tata numai pentru faptul ca a participat la zamislirea copilului fara insa a se comporta ca un tata chiar si atat cat i-o permite o relatie rupta...nu cred ca merita acest nume. TATA inseamna multe multe responsabilitati inaintea pretentiilor. Repet - intrebarea este incompleta pentru un raspuns adecvat si complet.

| 20pamy a răspuns:

Buna,
O explicatie potrivita pentru varsta de 3 ani ar fi: copilul tau e norocos ca are 2 tati, unul bun (actualul tau prieten), care il iubeste si pe el si pe tine; si un tata care il iubeste numai pe el si care nu mai vrea sa stea cu mami.
E destul de complicat la varsta asta, dar nu imposibil. NU esti singura in situatia asta. Incearca sa nu afectezi in rau, relatia dintre copil si tatal natural. Bafta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Copilul este prea mic să aibă parte de un șoc emoțional. El trebuie protejat foarte mult din acest punct de vedere.
Este adevărat că este tatăl lui natural dar nu are niciun drept să-l dezechilibreze. Se pot bucura împreună când vine să-l vadă, să-l plimbe, să-l înveselească.
Prietenul este conștient că tatăl său va fi mereu prezent între voi.
Căutați toți trei o soluție de mijloc să fie bine în special pentru copil și apoi pentru voi. Fiecare cu viața lui deși vă leagă un copil nevinovat.
Pa, pa.