| Lenica42 a întrebat:

Buna tuturor,
Sunt casatorita de 20 de ani. Acum 10 ani eu si sotul am infiintat o firma detinand fiecare 50% actiuni.Acum 3 ani am cumparat un teren pe care am construit o casa. Toate documentele sunt inregistrate pe firma. Anul acesta in martie am semnat niste documente prin care i-am cedat cele 50% din actiuni in ideea de a face trecerea terenului si a casei pe persoana fizica si asa a trebuit sa ma retrag din firma urmand sa se faca vanzarea terenului si a casei pe numele meu. Firma aministrata de sotul meu trebuia sa imi faca vanzarea.Acum au intervenit niste neintelegeri intre noi si vrea sa vanda dar nu mie ci altor persoane. Intrebarea mea este poate vinde casa fara acordul meu?(Tinand cont ca firma am infintat-o impreuna in timpul casatoriei si aceste bunuri sunt dobandite in perioada cand eram asociati) Vreau un raspuns sigur de la un specialist!

Va multumesc!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform Codului de procedura civila, citez:
"ART.914.Instanţa competentă
(1) Cererea de divorţ este de competenţa judecătoriei în circumscripţia căreia se află cea din urmă locuinţă comună a soţilor. Dacă soţii nu au avut locuinţă comună sau dacă niciunul dintre soţi nu mai locuieşte în circumscripţia judecătoriei în care se află cea din urmă locuinţă comună, judecătoria competentă este aceea în circumscripţia căreia îşi are locuinţa pârâtul, iar când pârâtul nu are locuinţa în ţară şi instanţele române sunt competente internaţional, este competentă judecătoria în circumscripţia căreia îşi are locuinţa reclamantul."
Daca ati avut locuinta comuna, trecuta in actele de identitate, in Bucuresti atunci este competenta teritorial numai judecatoria sectorului din Bucuresti in care ati locuit si nu alta judecatorie.
Nu este legal ce a facut el, daca situatia este cea descrisa de tine. Te sfatuiesc iarasi sa-ti angajezi un avocat, cel mai bine unul specializat in divorturi.

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca n-ai incheiat un act cu sotul, nu poti dovedi intelegerea sai ai cedat gratuit partile sociale ai facut o prostie mai mare decat tine. Cedand partile sociale nu mai ai nici un drept in firma, sotul este singurul proprietar si poate lua orice hotarare vrea.
Du-te repede la un avocat, cu ce probe ai si vezi daca se mai poate face ceva.

| Lenica42 explică (pentru Ioandelasal):

Da. Le-am cedat gratuit.Am avut incredere in el ca intotdeauna, am facut multe impreuna.La asa ceva nu ma asteptam. Acum nu se mai poate face nimic. Vrea si divort desi nu i-am dat nici un motiv. El zice ca a depus actele la Cornetu in conditiile in care noi avem domiciliu in Bucuresti.Mie personal nu mi se pare Ok.Cer o parere pana o sa gasesc un avocat de buna credinta care sa nu se lase mituit, (eu nu am banii lui si el ar castiga procesul doar dand mita, defap mi-a si spus-o).Si ma intreb de ce la Cornetu si nu in Bucuresti? El imi zice ca asa vrea el si ca este legal.

| Lenica42 explică (pentru Ioandelasal):

In actele de identitate avem amandoi domiciliu in Bucuresti.In prezent el locuieste in Bucuresti, eu in casa despre care vorbeam si care apartine de Ilfov si asa dupa cum stau lucrurile o sa trebuiasca sa ma mut si eu la Bucuresti. Deci divortul ar trebui sa aiba loc la Bucuresti.Va multumesc foarte mult! O sa imi caut un avocat!

| Ioandelasal a răspuns (pentru Lenica42):

Conform Codului de procedura civila, citez:
"ART.914.Instanţa competentă
(1) Cererea de divorţ este de competenţa judecătoriei în circumscripţia căreia se află cea din urmă locuinţă comună a soţilor. Dacă soţii nu au avut locuinţă comună sau dacă niciunul dintre soţi nu mai locuieşte în circumscripţia judecătoriei în care se află cea din urmă locuinţă comună, judecătoria competentă este aceea în circumscripţia căreia îşi are locuinţa pârâtul, iar când pârâtul nu are locuinţa în ţară şi instanţele române sunt competente internaţional, este competentă judecătoria în circumscripţia căreia îşi are locuinţa reclamantul."
Daca ati avut locuinta comuna, trecuta in actele de identitate, in Bucuresti atunci este competenta teritorial numai judecatoria sectorului din Bucuresti in care ati locuit si nu alta judecatorie.
Nu este legal ce a facut el, daca situatia este cea descrisa de tine. Te sfatuiesc iarasi sa-ti angajezi un avocat, cel mai bine unul specializat in divorturi.

| onasis1961 a răspuns:

Contacteaza-l pe Ioandelasal el este exoert in justitie.
http://www.tpu.ro/utilizator/scyw

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Ca o COMPLETARE la cele spuse de @Ioandelasal, aş adăuga următoarele :

Dacă, într-adevăr, soţul dvs. a depus Cererea de divorţ la Judecătoria Cornetu - în ciuda faptului că aceasta TREBUIA depusă la Judecătoria de sector ( de domiciliu ) din Bucureşti, puteţi INVOCA prin Întâmpinare ( sau verbal/în scris la primul termen de judecată ) EXCEPŢIA necompetenţei teritoriale!

În acest caz, excepţia va fi ADMISĂ de Instanţă şi îi va RESPINGE Cererea de divorţ pe motiv că NU a fost introdusă la Instanţa competentă!
În acel caz, soţul va TREBUI să deschidă o altă Acţiune de divorţ la Judecătoria de sector Bucureşti...
Sau, Instanţa va TRIMITE ( din oficiu ) dosarul la Judecătoria de sector competentă.

Toate cele bune.

| Lenica42 explică (pentru bursuc001):

Buna!
Multumesc! Mi-ati fost de mare ajutor.

| bursuc001 a răspuns (pentru Lenica42):

Cu plăcere!

Am uitat să precizez următoarele :

Pentru a VERIFICA dacă, într-adevăr, soţul dvs. a depus Cererea de divorţ la Judecătoria Cornetu, puteţi intra pe site-ul Judecătoriei şi efectuaţi o căutare după numele părţilor - vezi linkul :
http://portal.just.ro/1748/SitePages/dosare.aspx?id_inst=1748

Introduceţi numele dvs. şi, dacă dosarul există ( respectiv dacă Acţiunea de divorţ a primit nr de înregistrare/nr. de dosar ), atunci va apărea numărul acestui dosar şi termenul de judecată.

Dacă Acţiunea a fost introdusă RECENT, atunci e posibil ca ( ÎNCĂ ) să NU fi primit nr de dosar şi atunci NU va apărea ( încă ).
Dar, efectuaţi o NOUĂ căutare săptămânal!

De asemenea, TREBUIE să primiţi o Citaţie la proces, cu cel puţin 5-15 zile ÎNAINTE de data judecăţii.

De asemenea, în Întâmpinarea pe care TREBUIE s-o depuneţi la Registratura Instanţei ( cu cel puţin 5 zile înainte de primul termen de judecată ) puteţi :
* invoca excepţia menţionată mai sus
* PRECIZAŢI motivele care consideraţi că sunt în favoarea dvs. şi dovezile pe care le deţineţi
* COMBATEŢI motivele/dovezile invocate de soţul dvs.
* precizaţi că bunurile respective ( inclusiv firma ) sunt bunuri COMUNE dobândite în timpul căsătoriei - ar fi IDEAL dacă aţi deţine şi diverse înscrisuri/chitanţe/etc., care să demonstreze că şi dvs. aţi INVESTIT bani în acea afacere ( sau chiar martori care să confirme acest aspect )
* să solicitaţi cheltuielile de judecată efectuate în cadrul procedurii de divorţ
* puteţi solicita o "prestație compensatorie" ( despăgubiri materiale ) dacă invocaţi că dânsul este unicul vinovat de acest divorţ
* puteţi solicita şi PARTAJUL bunurilor ( în acelaşi proces, ca să NU mai deschideţi alt proces separat, pentru a împărţii bunurile ).

"IV. Prestația compensatorie :

Condițiile prestației compensatorii Art. 390. - (1) În cazul în care divorțul se pronunță din culpa exclusivă a soțului pârât, soțul reclamant poate beneficia de o prestație care să compenseze, atât cât este posibil, un dezechilibru semnificativ pe care divorțul l-ar determina în condițiile de viață ale celui care o solicită
(2) Prestația compensatorie se poate acorda numai în cazul în care căsătoria a durat cel puțin 20 de ani
(3) Soțul care solicită prestația compensatorie nu poate cere de la fostul său soț și pensie de întreținere, în condițiile art. 389.

Stabilirea prestației compensatorii Art. 391. - (1) Prestația compensatorie nu se poate solicita decât odată cu desfacerea căsătoriei
(2) La stabilirea prestației compensatorii se ține seama atât de resursele soțului care o solicită, cât și de mijloacele celuilalt soț din momentul divorțului, de efectele pe care le are sau le va avea lichidarea regimului matrimonial, precum și de orice alte împrejurări previzibile de natură să le modifice, cum ar fi vârsta și starea de sănătate a soților, contribuția la creșterea copiilor minori pe care a avut-o și urmează să o aibă fiecare soț, pregătirea profesională, posibilitatea de a desfășura o activitate producătoare de venituri și altele asemenea.

Forma prestației compensatorii Art. 392. - (1) Prestația compensatorie poate fi stabilită în bani, sub forma unei sume globale sau a unei rente viagere, ori în natură, sub forma uzufructului asupra unor bunuri mobile sau imobile care aparțin debitorului
(2) Renta poate fi stabilită într-o cotă procentuală din venitul debitorului sau într-o sumă de bani determinată
(3) Renta și uzufructul se pot constitui pe toată durata vieții celui care solicită prestația compensatorie sau pentru o perioadă mai scurtă, care se stabilește prin hotărârea de divorț.

Garanții Art. 393. - Instanța, la cererea soțului creditor, îl poate obliga pe soțul debitor să constituie o garanție reală sau să dea cauțiune pentru a asigura executarea rentei." - SURSA = Codul civil - Legea Nr. 287/2009*) privind Codul civil a fost republicata in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, Nr. 505, din 15 iulie 2011.

Dacă, într-adevăr, soţul dvs. a depus Cererea de divorţ, înseamnă că v-a indicat pe dvs. ca UNICA vinovată de acest divorţ ( în mod sigur NU se va "auto-incrimina" pe dânsul )!

Evident, din moment ce există NEÎNŢELEGERI între dvs., e CLAR că NU veţi ajunge la un divorţ din "culpă comună" ( la înţelegere ) - deci, e "care pe care"!

Din PĂCATE, dorinţa dvs. ( "sa gasesc un avocat de buna credinta care sa nu se lase mituit" ) este aproape imposibil de realizat :(

Aproape orice avocat va fi "dispus" să facă un "ciubuc în plus" :))

Deci, va TREBUI să discutaţi ( în prealabil ) FIECARE "mişcare" făcută de avocatul dvs., va trebui să fiţi prezentă la FIECARE termen de judecată ( pentru a vedea ce se discută ) şi va TREBUI să "studiaţi" prevederile legale referitoare la divorţ ( pentru ca să ştiţi ce să CEREŢI avocatului dvs., să-i spuneţi ce doriţi să facă, să puteţi să-l "verificaţi" )...

În caz contrar, aveţi SLABE şanse de câştig!

Puteţi studia mai multe aspecte despre divorţ în :
* CAPITOLUL VII - Desfacerea căsătoriei, Art. 373-404 din Codul civil - Legea Nr. 287/2009*) privind Codul civil a fost republicata in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, Nr. 505, din 15 iulie 2011 - http://www.primariatm.ro/evpers/Fisiere/Legea287-2009.pdf

Dacă aveţi şi copii minori, atunci situaţia se COMPLICĂ mai mult...

O zi frumoasă.