| Alielastpu a întrebat:

tuturor! Va rog tare mult sa-mi spuneti, daca stie cineva, ce pot face in situatia in care am fost declarata castigatoare a unui concurs avand drept premiu cateva produse de machiaj, iar acestea nu mi-au fost trimite. A trecut aproape un an, si desi mi-a aparut numele pe site-ul firmei, am fost contactata si telefonic pentru a oferi datele mele, produsele nu mi-au fost niciodata livrate. I-am contactat in diferite moduri: prin interfata site-ului, pe e-mail (prin aceste metode nu mi s-a raspuns), precum si mesaje pe pagina lor de Facebook unde mi-au raspuns de fiecare data (cred ca de vreo trei ori i-am contactat astfel), si mi-au spus, fie ca vor face verificari, fie mi-au cerut din nou datele de contact, insa premiul tot nu mi l-au trimis. Exista o lege, sau ceva in acest sens? Nu e ca si cand nu mi-as permite sa-mi cumpar acele produse, insa firma despre care vorbesc e un brand international (concursul a avut loc in Romania), si nu e corect sa se intample asa ceva. Va multumesc foarte mult!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Incearca ideea cu scrisoarea si apoi poti sa faci o reclamatie si la protectia consumatorilor.
Si daca ajungi la judecata vor plati ei toate cheltuielile pe care le faci, de aceea am si spus de scrisoarea in care le aduci la cunostinta ca-i vei da in judecata.

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Singura posibilitate legala este sa-i dai in judecata, daca ai probe pentru a dovedi cele ce-ai spus.
Inainte de aceasta ar trebui sa-i mai contactezi o data si sa le spui ca-i vei da in judecata, daca nu-ti trimit produsele. Sa faci asta printr-o scrisoare recomandata, cu confirmare de primire si sa pastrezi o copie a scrisorii.

| doctorandus a răspuns (pentru Ioandelasal):

Da, da, cine stie cine s-a dat drept firma respectiva. Un proces costa timp, bani si nervi si s-ar putea sa nu-l castige.

| Ioandelasal a răspuns (pentru doctorandus):

Nu-mi spune mie asta, spune-i la utilizatorul care a pus intrebarea.
Si nu-mi mai raspunde mie, ai mai facut asta de cateva ori.

| Alielastpu explică (pentru Ioandelasal):

Multumesc frumos pentru raspuns! Ideea este ca treaba asta cu datul in judecata o recomanda oricine. Daca as merge pe aceasta cale, stiu sigur ca as castiga, fiindca am toate dovezile: capturi de ecran cu castigatorii, conversatiile cu ei, etc... Insa nu as vrea sa cheltuiesc mii de lei si o groaza de timp, pentru ca in final sa mi se ofere premiul constand intr-un ruj, un rimel si o oja. Din cate stiu exista o lege a jocurilor si concursurilor. Pentru ca altfel, oricine poate organiza concursuri mai mult sau mai putin atractive, sa se promoveze intens in acest mod, iar apoi sa nu mai dea acele premii "fantoma". Eu as fi dorit sa reiau conversatiile cu teparii mei happy si sa pun altfel problema, daca as sti despre ce lege este vorba.

| Alielastpu explică (pentru doctorandus):

Multumesc pentru raspuns! Nu s-a dat altcineva drept firma respectiva. Castigatorii sunt afisati pe site-ul oficial. Am si capturi de ecran facute, iar ei nu au negat niciodata, nici in conversatiile cu mine (si acestea salvate), ca ma numar printre castigatori. Insa nu vreau sa merg pana la datul in judecata, chiar daca am sanse sa castig procesul. Asa cum spuneai, necesita timp si bani. Ma gandeam ca stie cineva ceva despre legea aceea a jocurilor si concursurilor. Am tot cautat, insa nu am gasit nimic sad

| Alielastpu explică (pentru Ioandelasal):

Asa voi face, multumesc!

| Ioandelasal a răspuns (pentru Alielastpu):

Incearca ideea cu scrisoarea si apoi poti sa faci o reclamatie si la protectia consumatorilor.
Si daca ajungi la judecata vor plati ei toate cheltuielile pe care le faci, de aceea am si spus de scrisoarea in care le aduci la cunostinta ca-i vei da in judecata.