| Alextiti104811 a întrebat:

Buna ziua, am facut o fapta de care nu prea sunt mulțumit, am furat niste produse in valoare de 105 lei,m au prins paznici,unul a vrut sa ma lase sa scap daca platesc iar celalat nu a vrut si a chemat politia, Au zis ca imi face dosar penal si cazier, Au zis ca dupa 30 de zile trebuie sa merg la audieri, Am 16 ani, in aprilie implinesc 17, Nu se poate sterge cazierul si dosarul penal nici cum, sau sa se poate rezolva sa nu mi mai faca, Cu un avocat oare? imi puteti da niste sfaturi ca ar trebui sa fac sa fie cat mai bine?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Deocamdata nu ai fost condamnat.
Si este sigur ca nu vei fi condamnat, avand in vedere valoarea mica se va dispune, de catre procuror, renuntarea la urmarirea penala pentru lipsa de interes.
De altfel, chiar daca ar continua urmarirea penala si trimiterea in judecata, impotriva ta se poate lua doar o masura educativa neprivativa de libertate, avand in vedere ca esti minor.
P.S. Ti-am raspuns si la intrebarea anterioara, doar acum am vazut ca intrebarea ta, deci inclusiv raspunsul meu, a fost stearsa. Nu ai sters-o tu?
Si avand in vedere ca nu vei fi condamnat nu vei avea nici cazier. Si am raspuns la o intrebare privind stergerea din cazier.

| Alextiti104811 explică (pentru Ioandelasal):

Si atunci nu o sa am nici dosar penal?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Alextiti104811):

De cate ori mai vrei sa-ti spun? Ti-am raspuns si la mesajele pe privat!

10 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

" Alextiti104811: am furat niste produse... imi puteti da niste sfaturi "

cum mizeria asta s-a produs nu din intâmplare ci ai gândit-o, sper să-ți umfle o amendă (penală) de să-ți țiuie orice vrei tu

| Alextiti104811 explică (pentru sierra1):

Da frate, cred ca daca nu imi dau amaneda nici nu mai poti dormi bine la noapte

| sierra1 a răspuns (pentru Alextiti104811):

Corect

| LoveSleep a răspuns:

Vrei sa zici ca ai facut niste fapte de care nu esti multumit. Ca e prima data cand te prind, nu prima data cand furi.

| haileewatson a răspuns:

Nu te-au invatat ai tai sa nu furi? Acum suporti consecintelewinking

| ValentinMihai78 a răspuns:

Cazierul va rămâne pătat, pentru că este un furt, indiferent cum îl luăm.
De asemenea, familia ta este făcută de râs. Și, ți-ai distrus viitorul.
După 30 de zile, ar putea fi audierile primare în care ți se vor aduce la cunoștință faptele, eventual se va ridica problema unei medieri între avocatul tău și avocatul magazinului pentru o înțelegere pentru a nu se ajunge la tribunal.
Iar, la tribunal, procesul va dura cel puțin un an de zile.

| Alextiti104811 explică (pentru ValentinMihai78):

Pentru 100 de lei? sunt minor, o sa renunte cel mai probabil la urmarirea penala din lipsa de interes, nu o sa am nici cazier nici dosar penalt, nu mi trebuie un avocat pentru asa ceva doamne

| ValentinMihai78 a răspuns (pentru Alextiti104811):

Așa și? E o vorbă românească veche: "cine fură azi un ou, mâine fură un bou"!
Exact ți se potrivește această vorbă! Din ceea ce scrii, înseamnă că ai premeditat fapta, gândind că ești minor și nu vei păți nimic! Era comunismul rău, dar era ordine. Dacă făceai așa ceva, cu 35 de ani în urmă, direct la Școala de corecție ajungeai!
Eu, judecător de aș fi, nici un minor care face astfel de fapte, nu l-aș ierta și l-aș trimite la răcoare puțin!