| bizo95 a întrebat:

Buna ziua am o problema situatia este in felul urmator acum ceva timp ceva ani Tatal Meu a dat impumut electromotorul de la tractorul nostru si roata din spate cu tot cu janta camera cauciuc unui vecin sa il ajute imprumut si acum am aflat ca vecinul a vandul tractorul de 7 zile cu sculele noastre pe el am aflat si de pers care l-a cumparat de la vecinul meu am vb cu dansaul ca am nevoie de electromotor si de roata ca sunt ale noastre si a mintit ca nu el la cumparat si apoi acel domn l-a sunat pe veciniul nostru a venit vecinul la noi a facut scandal si a zis ca o sa ne dea bani sa ne cumparam cauciuc nou si ne -a adus un alt electromotor vechi de la ei de acasa si la montat intrebare ce putem sa facem legal putem sa mergem la politie sa facem o plangere ca sa ne recuperam sculele noastre acasa? nu exista dovada in scris cum ca Tata la impumutat dar alti membri din familie sunt martori!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, tatal tau poate face plangere penala pentru infractiunea de abuz de incredere, bineinteles daca poate dovedi cele expuse.
Conform Codului penal, citez:
"ART. 238. Abuzul de încredere
  (1) Însuşirea, dispunerea sau folosirea, pe nedrept, a unui bun mobil al altuia, de către cel căruia i-a fost încredinţat în baza unui titlu şi cu un anumit scop, ori refuzul de a-l restitui se pedepseşte cu închisoare de la 3 luni la 2 ani sau cu amendă.
(2) Acţiunea penală se pune în mişcare la plângerea prealabilă a persoanei vătămate."
Plangerea penala trebuie facuta in maximum 3 luni de la data cand vecinul trebuia sa va restituie cele imprumutate.
Si daca cel imprumutat v-a dat un electromotor similar celui imprumutat si va cumpara o roata noua nu mai are rost sa faceti plangere penala.

| bizo95 explică (pentru Ioandelasal):

Am primit un electromotor vechi probabil ca e defect Tata vrea electromotorul nostru si roata cu cauciucul care rau noi si cu janta cu totul a luat roata din surube vrea sa ne dea 500 de ron in conditiil in care un cauciuc nou este 1300 ron fara camera...

5 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Și poliția ce să facă, în baza cărei legi? Dovezi nu. E un caz de drept civil. O să vă spună să îl dați în judecată.

| bizo95 explică (pentru sadrian46):

Exista martori vizual! care au vazut ca s-au dat acele scule

| sadrian46 a răspuns (pentru bizo95):

Da, și? Poliția nu poate obliga pe vinovat să dea sculele înapoi.
Ele s-au dat de bună voie. Datul de bună voie în baza unei înțelegeri, și ne restituirea sunt un caz de drept civil. Ne respectarea unei înțelegeri din care rezultă un prejudiciu material nu este infracțiune penală, este caz de drept civil. Poliția nu are ce lege să aplice, nu are nici o lege de care să se ocupe poliția ca să îl oblige pe vinovat să dea bunurile înapoi. Poliția va recomandat să faceți p plângere la judecătorie, să îl dați în judecată. Apoi la citație vă veți prezenta toți la proces, inclusiv martorii și vinovatul dacă vrea să vină. Apoi judecătorul va stabili că voi aveți dreptate și va decide că legal, voi aveți dreptul la o despăgubire. Apoi cu decizia în mână voi vă veți prezenta la un executor judecătoresc, și veți cere ca acela să recupereze paguba sau contravaloarea ei și să vii dea vouă. Toate acestea pe cheltuiala voastră, pe care o veți recupera de asemenea de la vecin. În toată treaba asta, poliția nu poate face nimic.

| Unanonimdepetpu a răspuns:

Parerea mea este ca doar Politia poate face ceva aici deodata ce nu sunt dovezi deoarece daca decurgeti la violenta voi veti fii vinovati chiar daca el merita o bata in cap pentru chestia asta dar nu aveti ce sa faceti decat cu politia.