| robert124345 a întrebat:

Buna ziua. Am un cross si am mers pe un drum forestier in care foarte rar se circula cu masina acolo deoarece doar cativa dintre locatari au permis pe acel drum, intersectandu-ma cu o masina, am incetinit deoarece nu era loc asa de mult pentru amandoi iar doamna care conducea masina a tras putin dreapta in iarba. Doamna respectiva care conducea a venit la mine acasa si a zis ca si-a zgariat masina din cauza mea deoarece a zis ca daca nu tragea de volan dreapta ma lua pe capota, avand in vedere ca eu incetinisem deja ca o vazusem si sa ii platesc daunele la masina si a zis ca o sa mearga la politie. O sa patesc ceva in acest caz?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti fi amendat doar daca era interzisa circulatia pe drumul respectiv.
Daca drumul era public pot exista probleme daca nu esti in regula cu inmatricularea/inscrierea moto, nu ai ITP si RCA si nu posezi permis de conducere corespunzator, ai savarsit 2 infractiuni si 2 contraventii.
Daca totul este in regula atunci sunt de parere ca respectiva sa-si repare masina, nu tu ai pus-o sa intre in tufe, daca este real ce-ai scris aici. Putea si ea sa opreasca si sa-ti ceara sa-i faci loc si atunci n-ar fi zgaraiat masina.
Daca nu esti in regula ar fi bine sa-i platesti reparatia masinii.

| robert124345 explică (pentru Ioandelasal):

Nu este interzisa circulatia pe acolo si nu am nimic la motor deoarece merg doar pe astfel de drumuri, dealuri si munti.

| Ioandelasal a răspuns (pentru robert124345):

Tocmai asta-i problema, daca este drum public esti in galeata daca vei fi prins, asa cum ti-am spus la primul raspuns.
Conform OUG nr.195/2002, rep. în 2006, cu md. şi compl. ulterioare, citez:
"14. drum public - orice cale de comunicaţie terestra, cu excepţia căilor ferate, special amenajată pentru traficul pietonal sau rutier, deschisă circulaţiei publice; drumurile care sunt închise circulaţiei publice sunt semnalizate la intrare cu inscripţii vizibile;"