| Calabrone a întrebat:

As avea o intrebare destul de complicata, Mama a murit in 1998 iar atunci am facut succesiunea intre mine, sora mea si tatal nostru. Tatal nostru a primit 50% din tot iar eu cu sora mea am impartit restul ( deci eu 25% iar sora mea 25% )
In 2013 a murit si tata dar inainte sa moara mi-a facut donatie si mi-a dat toata partea lui ( in concluzie eu am ramas cu 75% iar sora mea cu 25%, insa nu am facut succesiune ). Sora mea a murit in 2015 si a ramas copilul si cu sotul ei ( sora mea si cu asa zisul sot nu erai nici casatoriti nici cununati iar copilul e pe numele tatalui, in plus nu am facut succesiunea nici dupa sora mea ).
Acum cumnatul meu pretinde sa facem succesiunea la casa si sa o impartim 50/50 insa as vrea sa stiu daca trebuie sa fac eu succesiunea sau el si daca el poate sa ia mai mult decat ii apartine de drept.In plus as vrea sa stiu ce valabilitate are donatia pe care mi-a facut-o tatal meu.El are o copie de la contractul casei ( acela dupa succesiunea mamei mele in care el nu este trecut, decat eu tatal meu si sora mea ) insa eu am originalu. Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In primul rand nu este corecta succesiunea dupa mama ta, sotul supravietuitor avea dreptul numai la 1/4 o patrime - 25%) din masa succesorala. Si, de obicei, proprietatea este comuna a ambilor soti, daca a fost dobandita pe timpul casatoriei, asa ca tatal tau detinea, in proprietate, 50% din bunuri iar masa succesorala dupa mama ta era numai de 50% din bunuri iar tatal tau a renuntat la partea lui de mostenire dupa sotie, asa ca v-au revenit voua cate 1/4 din total.
Donatia este legala doar partial, respectiv tatal tau putea face donatie pe partea lui de proprietate, dar fara a incalca rezerva succesorala, aceasta fiind de jumatate din partea ce s-ar fi cuvenit surorii tale prin mostenire legala.
Dupa moartea surorii tale partea ei din mostenire dupa mama si dupa tata ii revine numai fiului ei, asa-zisul cumnat nu are nici un drept propriu la mostenire, nefiind casatorit legal cu sora ta, el doar il poate reprezenta pe fiul sau minor in procedura succesorala.
In concluzie fiul surorii tale are dreptul la cei 25% de la mama sa si la inca 12, 5% de la tatal ei.
Pretentiile cumnatului sunt excesive, in situatia expusa fiul sau are dreptul doar la 37, 5% din bunurile ramase dupa ambii parinti ai tai, tu ramai cu restul de 62, 5%.

| Calabrone explică (pentru Ioandelasal):

Multumesc pentru raspuns, mi-am dat seama ca am gresit. Sa explic din nou. Tata si mama aveau fiecare cate 50% ( amandoi impreuna fac un intreg ). Dupa moartea mamei acel 50% s-a impartit la 3 ( tata, sora mea si eu ). Tata a luat 25% din acei 50 iar restul de 25 ramas s-a impartit intre mine si sora mea respectiv 12.5% fiecare. Intrebarea ar fi : daca tatal meu mi-a donat tot ce a vea, mi-a donat si acel 25% care l-a luat din acel 50% din partea mamei? Cu alte cuvinte eu ar trebui sa am 75% din partea tatalui + 12, 5 % partea mea, in total 87, 5%? Inca o intrebare ar mai fi : Cumnatul meu, avand in vedere ca il reprezinta pe nepot poate sa faca vreun act la partea care ii revine de drept prin lege nepotului meu? In plus. nu sunt facute delimitarile si masuratorile iar in concluzie daca el ocupa o parte din terenu meu ( cum ne-am inteles verbal ) eu am vreun drept sa ii fac vreo reclamatie ca el a ocupat acel teren? Momentan eu sunt in Italia si nu am acces sa merg la un notar iar el ma ameninta ca poate sa faca multe lucruri fara mine si fara sa dau semnatura si ca el ar avea dreptul ( apropo de asta, nepotul meu, odata ce implineste varsta de 18 ani poate sa ii cedeze partea lui tatalui adica cumnatalui meu, corect? ). Cand o sa ajung in tara o sa merg si la un notar dar voiam sa aflu un pic cum stau treburile inainte sa merg la notar( cand am facut actul de donatie, notarul mi-a spus ca eu nu trebuie sa mai fac succesiune dupa tata avand in vedere ca am acea donatie), deci daca se pune problema de succesiune, acea succesiune e obligatia mea de a o face/a cumnatalui sau a amandurora? Multumesc anticipat. P.S. Ioandelasal daca imi puteti da un numar de telefon in privat as fi foarte recunoscatoare, asa putem sa lamurim mai bine.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Calabrone):

Este exact cum am banuit, proprietatea era comuna, tatal si mama avand fiecare cate 50%. Iarasi nu ai indicat corect cotele de mostenire, tatal a mostenit 1/4 din partea mamei (12, 5%) iar tu si sora ta, in parti egale, restul de 37, 5%, deci cate 18, 75% fiecare.
In acest fel tatal avea 62, 5% din proprietate, in cote parti 5/8 si numai aceasta parte a putut sa ti-o doneze. Exact ce ti-a donat este trecut in contractul de donatie.
Ti-am spus ca tatal tau, la momentul donatiei, a incalcat rezerva succesorala a surorii tale, daca ti-a donat intreaga parte a sa. Aceasta rezerva este egala cu jumatate din ce-ar fi mostenit sora ta, fara sa fi fost facuta donatie, ar fi mostenit jumatate din 62, 5%, respectiv 31, 25%. In acest caz rezerva succesorala este de 31, 25:2= 15,625%.
Sigur ca in acte si la cartea funciara nu se lucreaza cu procente ci cu cote-parti, dar nu te mai incurc transformand procentele in cote-parti.
Procedura succesorala dupa tatal tau trebuie s-o ceara asa-zisul cumnat, ca reprezentant legal al fiului surorii tale.
Parerea mea este ca ar trebui sa te intelegi cu el, eventual sa-i cumperi partea fiului surorii, atat cea dupa mama, cat si cea dupa tata.

| Calabrone explică (pentru Ioandelasal):

In concluzie cat ar trebui sa am eu exact si cat ar trebui sa aiba nepotul meu si pot sa cumpar partea copilului daca el este minor? lasati-mi un numar de telefon in privat va rog frumos ca asa poate reusesc sa inteleg mai bine

| Ioandelasal a răspuns (pentru Calabrone):

Tu ar trebui sa ai 65, 625 % iar nepotul tau 34, 375 %.
Sigur ca poti s-o cumperi, chiar daca nepotul este minor, va fi reprezentat de tatal sau.

| Calabrone explică (pentru Ioandelasal):

Ok am inteles dar problema ar fi ca taicasu nu vrea, pentru partea aia cere un apartament cu 3 camere sau banii pentru un apartament de genul asta. Ceea ce nu inteleg este de ce eu am 65, 625% iar el 34, 375% din moment ce taicamiu inainte sa moara avea 75% din casa iar el mi-a donat totu mie. daca imi puteti raspunde mai amanuntit la aceasta intrebare. Multumesc frumos pentru raspunsurile anterioare si ma scuzati ca va stresez de continuu

| Ioandelasal a răspuns (pentru Calabrone):

Ti-am explicat ca tatal tau, dupa ce ati facut mostenirea dupa mama, putea avea numai 62, 5% din proprietate, respectiv 50% ca proprietate personala si 12, 5% ca mostenire.
Nu stiu de ce nu intelegi. Si, mai ales, ar trebui sa stii exact, partea de mostenire a tatalui, dupa sotia sa, este trecuta in certificatul de mostenitor iar partea ce ti-a donat-o tie este trecuta in contractul de donatie.
Cel mai bine ar fi sa citesti aceste 2 acte si sa-mi spui exact ce scrie in ele.

12 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Doar un avocat te poate ajuta, sau dl Ioandelasal, domnia sa stie legile, este expert.

| Calabrone explică (pentru CristiDinBucuresti):

Cum pot intra in contact cu dansul?

| relian a răspuns:

Du-te la un notar si te lamureste ala cel mai bine, asa stii sigur cum stai si ce trebuie sa faci.

| Ironwin a răspuns:

Donatia de la tatal tau este valabila si dupa moartea ta, adica nu expira niciodata. El nu poate sa faca succesiunea fara tine. Tu poti sa o faci cand vrei fara el si devii unic proprietar pe toata cota. Daca vrei si numai daca vrei pentru copil poti sa cedezi 25% sau cat vrei din cota de 100%. Toate astea sunt valabile acum, daca faci succesiunea si el nu este de acord cu faptul ca nu primeste nimic, este posibil sa obtina pe cale judecatoreasca o sentinta favorabila pentru el in care sa ii fie recunoscut concubinajul cu sora ta, caz in care trebuie sa ii dai 25% din cota.
Adica cu alte cuvinte el acum nu are niciun drept asupra mostenirii, nu il baga nimeni inseama la notariat, tu faci tot ce vrei fara el. Sper ca am fost destul de explicit.