Întrebare recomandată | Aditu94 a întrebat:

Buna ziua, in urma cu cateva luni,in luna Decembrie,am luat o garsoniera in Bucuresti in chirie de la o doamna. A fost vorba ca face contract de inchiriere,a lalait-o pana in prezent ca face si drege si nu a facut nimic. Problema este in felul urmator,din cauza ca acea camera are paraziti, plosnite, vreau sa plec,sa ma mut in alta parte, din cauza ca ma musca pe timpul noptii, doamna careia i-am platit avans pe o luna plus chiria curenta si garantia, nu doreste sa imi dea banii pe garantie si o parte din chirie din aceasta luna, inventand scuze. Cum as putea sa imi recuperez garantia si o parte din bani de la dansa daca nu exista nici un contract de inchiriere? Azi a trebuit sa ma vad cu ea, a venit a cerut cheia si am refuzat sa o dau.Ce sa fac in astfel de situatie? Am nevoie de ajutor.

23 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Cheama dezinsectarea, iar factura da-i proprietarului, ca parte din chirie /cheltuieli ce mai trebuie sa platesti.
Ii faci calculul exact.

| mgtow a răspuns:

Cauti chirie prin agentie sa fie totul legal

| Saiko93 a răspuns (pentru mgtow):

Vezi ca e mai rau prin agentie Am incercat si nu recomand agentii imobiliari... In general, fac vizite peste chirias cu alti viitori chiriasi sad oribil, stiu

| mgtow a răspuns (pentru Saiko93):

Nu are cum sa vina cu alti interesati atat timp cat contractul e valabil si nu pleaca din casa actualul, vine cu acordul chiriasului care sta in casa nu cand au chef.

| Saiko93 a răspuns (pentru mgtow):

Imi zici mie care am patit ce am enumerat deja mai sus

Avea un domn un apartament cu 3 camere Daduse spre inchiriere cate o camera Nu i convenea ca imi tin hainele la uscat in camera... Si ii punea sa imi atraga atentia sau tampenii de genul ( da stiu, desi se poate in Romania )

| Frank51 a răspuns:

Să nu mai accepți pe viitor să închiriezi fără contractul pus pe masă.

| mi25 a răspuns:

Spune-i ca nu ii dai cheia pana ce nu-ti da ce-ti datoraza. Inregistreaz-o cu telefonul. Daca vine cu politia sa te scoata afara le prezinti inregistrarea sa le arati ca ai platit chiria.

| nevermatch a răspuns (pentru mi25):

Bună, poliția nu poate evacua pe nimeni din locuințe, nici măcar din cele locuite fără niciun titlu, în lipsa unei hotărâri judecătorești de evacuare.

| Aditu94 explică (pentru mi25):

Hai sa va zic o treaba..in ziua doi, dupa confruntarea cu proprietara, a dat fuga la anaf, a facut contractul de inchiriere cu mine, fara semnatura mea, ci o semnatura oarecare si a venit cu familia ei sa ma confrunte. faza e alta..acest contract facut pe genuchi la facut in mod expres pe 6 luni ca sa imi impute GARANTIA ..si asa a si fost..si ca sa fie treaba buna mi-a mai cerut si bani..deci fiind forma legala pe genuchi..in aceasta situatie nu ai ce sa ii faci..asta e viata..garantia reprezenta un 200 euro..banii vin, banii pleaca..cunosti melodia. Dumnezeu e sus si vede.le vine lor randul. daca da de o familie de tigani.o sa se distreze. SPER!

| nevermatch a răspuns (pentru Aditu94):

Bună, îi poți face plângere penală pentru fals în înscrisuri sub semnătură privată și uz de fals. Eu sugerez să nu te dai bătut și să o anunți că vei face asta.

| mi25 a răspuns (pentru nevermatch):

Daca e ocupata abuziv, poate. Ce, daca vine cineva si iti intra in curte, atepti hotarare judecatoreasca sa-l dai afara?
La fel, daca expira contractul se considera ocupata abuziv.
Mai sunt din acestia care vin cu politia in asemenea cazuri.

| nevermatch a răspuns (pentru mi25):

Nu există niciun temei pentru care poate fi cineva dat afară dintr-o casă fără o hotărâre judecătorească. (poți să ni-l arăți tu dacă există)
poliția / alte forțe de ordine nu au nicio atribuție în ceea ce privește interpretarea contractelor și a litigiilor ce izvoresc din acestea, evacuarea se face prin executorul judecătoresc care poate apela la forțele de ordine.

| mi25 a răspuns (pentru nevermatch):

Eu nu am zis in acest caz ca poate sa-l dea afara cu politia. Am dat exemplu cand poate sa intervina politia si ca poate. Da, am asistat cand fosta sotie a fost data afara din casa sotului cu poitia. Crezi ca in asemenea cazuri vine executorul?
Aici nu este vorba de contract, ca nu exista. Eu am zis ca poate fi considerata ocupare abuziva. Poate... Dar nu este obligatoriu, in functie de situatie.

| nevermatch a răspuns (pentru mi25):

Locatiunea e un contract consensual...cum să nu existe contract?

| mi25 a răspuns (pentru nevermatch):

Vorbim povesti.

| nevermatch a răspuns (pentru mi25):

Corect, dumneata nu ai nicio treabă cu domeniul juridic dar împrăștii dezinformări și povești pe aici.

| mi25 a răspuns (pentru nevermatch):

Eu cred ca dumneata esti in afara cunostintelor in domeniu. Cand am spus ca poate fi considerata ocupare abuziva, ma refeream la pevederile art. 1416 din codul civil, prin nerecunoasterea contractului verbal.

| nevermatch a răspuns (pentru mi25):

Păi articolul la care faceți referire nu mai este în vigoare de la 1 octombrie 2011, NCC tocmai că a schimbat filosofia...

| mi25 a răspuns (pentru nevermatch):

Ai dreptate!
In rest nu mai discut, ca esti pe langa.

| haileewatson a răspuns:

Daca nu ai semnat de la bun inceput un contract nu mai ai ce sa faci.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Banii la care speri sunt ca și nevăzuți fără contract. Trebuie să pleci și să oferi cheia până nu intri și mai mult în bucluc. Ești pe proprietatea altuia.

| nevermatch a răspuns:

Bună, existența contractului poate fi demonstrată prin orice mijloc de probă, nu doar printr-o hârtie intitulată "contract", bănuiesc că ai destule dovezi în acest sens.

O poți anunța că o vei da în judecată pentru rezilierea contractului, restituirea garanției și de asemenea îi poți cere și despăgubiri pentru viciile ce ți-au adus atingere sănătății și integrității corporale.

| Saiko93 a răspuns:

Daca are alti chiriasi cu tine in aceeasi cladire e la mana ta Din simplu motiv ca daca excercita ceva cu care nu te simti comod asupra ta Ii zici Domne lasa ma in pana mea in pace ca altfel chem politia. Sau daca te ameninta ca te da afar spre exemplu. Ti am dat un pont de restul te descurci ca esti baiat mare