| anonim_4396 a întrebat:

Buna ziua!
Ma aflu intr-o situatie mai ciudata.
Tatal meu este plecat in strainatate, in Germania, iar eu as dori, in lunile ce vor urma, sa imi depun un dosar pentru bursa sociala si as avea nevoie de o declaratie cum ca nu are niciun venit, la notar. Am vazut ca varianta ar fi sa mearga la Consulatul Romaniei din Berlin si sa faca declaratia acolo, dar nu are cum sa ajunga pana in Berlin deoarece se afla la 700 de km de Berlin.
Exista vreo posibilitate ca declaratia sa poata fi facuta aici, in tara? Sau cum ar trebui sa procedam? A mai trecut cineva prin asta?
Multumesc!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Tatal tau nu are cum sa dea declaratia in tara, deoarece trebuie sa fie prezent fizic in fata unui notar public.
In schimb poate da declaratia si in fata unui functionar consular, la orice Consulat al Romaniei din Germania, cred ca sunt mai multe, nu este obligatoriu s-o dea la Ambasada.
Gasesti pe internet unde sunt aceste consulate si va merge la cel mai apropiat.