| Maria_Mery_1968 a întrebat:

Buna Ziua! Sunt fiica unuia dintre mostenitorii trecuti pe dosarul de despagubire! As dori sa stiu in cazul in care a sosit a 2-a transa si unul din mostenitori a decedat daca unicul fiu al raposatei nu doreste a binevoi sa vina la Bucuresti (specific nu doreste deloc-nu vrea) sa vina sa faca succesiunea dupa mama sa noi ceilalti mostenitori (adica 4 persoane ) cum sa procedam sa ne putem ridica dreptul la banii cuveniti? Exista o portita pentru a fi exclus? Sau o alta modalitate in care noi dorim acest drept? Mentionez ca prima transa a fost ridicata de toti mostenitorii impreuna cu mama sa cand traia! Dumnezeu sa o odihneasca in pace! Nu stim cum sa procedam! Nu-l putem convinge sa vina sa faca aceasta succesiune! El se afla in provincie!

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu inteleg de ce trebuie sa fiti toti mostenitorii prezenti la ridicarea banilor.
Daca s-a facut procedura succesorala dupa defuncta, dupa care primiti despagubire, fiecare mostenitor are un certificat de mostenitor, pe acesta este trecuta cota-parte din mostenire ce ii revine si fiecare primeste partea respectiva. Fiecare mostenitor nu are treaba cu ceilalti, mai ales daca unul a decedat si a ramas un copil, acesta mosteneste totul dupa mama sa, daca nu exista sot supravietuitor si este problema lui sa faca mostenirea dupa mama sa, ca sa poata primi ce i-a revenit acesteia.

| Maria_Mery_1968 explică (pentru Ioandelasal):

Va mulțumesc pentru răspuns dar menționez ca nu vrea sa facă procedura succesorala după defuncta(mama sa) In acest caz ce variante putem avea pentru a putea intra in posesia banilor fara
contribuția lui? Va mulțumesc anticipat!

| Ioandelasal a răspuns (pentru Maria_Mery_1968):

Fiecare isi ridica partea ce i se cuvine si partea mamei lui ramane la cel care plateste despagubirea.