| claudiumgv a întrebat:

Buna ziua TPU. Ma numesc Maria si am o problema in familie. Sunt de ceva ani cu sotul meu si in ultimi ani nu ne-am cam inteles in familie. Avem un copil de 22 de ani care inca sta cu noi.Eu cu sotul meu ne certam mai mereu si asa mai departe.Noi mai avem un baiat care este plecat in strainatate cu familia lui si as dori sa plec si eu pentru o luna la el acum de sarbatori.Sotul nu vrea asta si imi spune ca daca plec,plec cu totul si nu mai am dreptul la casa. Intrebarea mea si daca va pricepeti... poate sa-mi faca rau daca de exemplu eu plec la baiatu meu chiar daca el nu vrea sa ma lase? Imi tot zice de parasire de domiciliu.Dar din cate stiu eu, nu cred ca e parasire de domiciliu din moment ce plec la copilu meu si vin inapoi.Ar putea sa-mi faca rau sotul meu daca plec? Sau nu prea are ce sa faca?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti sa pleci linistita, nu este nici o parasire de domiciliu. Ce poate sa faca, atat daca pleci, cat si daca nu pleci, este sa introduca divort.
Daca locuinta a fost dobandita dupa casatorie este proprietate comuna a amandurora, fiecare aveti drept de proprietate pe jumatate din casa.

| alessia5158 a răspuns:

Parasirea nejustificata a domiciliului conjugal de catre unul dintre soti poate fi un motiv al divortului. Nu este cazul tau, iar el nu poate invoca acest motiv in cazul in care intenteaza un divort!
Daca locuinta a fost cumparata in timpul casatoriei voastre este un bun comun(vezi art 339 din Codul civil:http://avocatcivil.net/ncc-actualizat-comentat/art-339---"bun comun in davalmasie" inseamna ca amandoi sotii au drept de proprietate fara ca vreunul din soti sa fie titularul unei cote-parti determinate din drepul de proprietate asupra bunului comun).

Deci, poti pleca!--- la intoarcere,raul la care te poti astepta este ca nu te va astepta cu bucurie si" bratele deschise".De aceea, inainte de plecare, putina diplomatie in relatia cu el, cred ca n-ar strica!---impodobiti bradul impreuna, lasa-i, gata pregatite, prajiturile si sarmalele pentru masa de Craciun.

| Doctorfishadi a răspuns:

Salut!
Decat sa iti dam noi o informatie gresita maibine mergi laun notar si o sa te sfatuiasca el mult mai bine!
Multa bafta!

| claudiumgv explică (pentru Doctorfishadi):

Multumesc de raspuns