| georgica29 a întrebat:

As dori un sfat de la voi dragi prieteni in legatura cu o problema personala. sotul meu nu vrea sa ma lase sa ma angajez spune ca o sa imi puna colegele de munca in cap prostii.am doi baieti de 10 si 6 ani, sunt casatorita de 11 ani si i-am spus de nenumarate ori ca daca as fi vrut sa il insel las fi lasat, as fi plecat la mama si nu ar mai fi avut ce sa imi mai faca. este foarte gelos fara motiv si as vrea sa nu mai ia decizii in numele meu parca as fi un copil (nu ma lasa sa iau decizii in privinta vietii mele) am uitat sa mentionez un lucru, el este de etnie rroma si are niste conceptii foarte vechi transmise de la mama lui precum ca femeile nu are voie sa se duca la munca pentru ca este usor sa-ti inseli barbatul la servici./am incercat sa-l amenint ca plec sau l-am atentionat ca nu este bine ca este asa gelos, o sa ajungem la despartire datorita la vorbele lui m-am saturat sa-i aud jignirile. am 27 de ani (l-am luat de la 16 ani ) si ma simt ca o femeie de 50, saturata de viata si de greutati.nu vrea sa ne plimbam si noi ca o familie iar cand ii spun sa plecam sa ne recreem cu copiii imi spune sa ma duc sa ma plimb cu copiii singura. ce sfat imi dati

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Georgica, nu pot sa iti spun ca as avea cine stie ce cursuri de psihologie... dar... te pot sfatui.Incearca sa ii demonstrezi printr'un mod anume ca tu nu ai avea cum sa il inseli la servici.si.daca ai posibilitatea i'ati un job.cat mai putin aglomerat, pentru a'l convinge ca nu ai putea avea o relatie... extraconjugala!

11 răspunsuri:
constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Nu e bine ca s-a ajuns aici dar esti tanara si poti sa -ti vezi de viata ta.Incearca sa-l convingi ca e necesar sa ai un loc de munca, ca nu e cazul sa-si faca griji in privinta ta, ca vrei sa faci asta pentru a avea un venit in plus in casa.

nony
| nony a răspuns:

Georgica asta e numai greseala ta, in primul rand ca te-ai maritat de la 16 ani.foarte mare gresela.si de aici totul s-a rupt.Nu aveai experienta de viata si nu aveai de unde sa-ti dai seama de caracterul unui om.plus ca toata viata ta de acum in colo exact pe acelasi drum v-a merge.Eu stiu ca la cei de etine rroma deciziile nu le iau femeile, deci nici o sansa sa te impui, mai ales cat o sa traiasca relicva de masa.
Copiii te tin pe loc, dar sfatul meu ar fi sa iti vezi de viata ta.Ai 27, inca esti tanara si ai putea inca sa mai salvezi ceva din tinerete.Nu te vad o fata proasta, deci gandeste-te bine la ce decizie ei.

| Cryssy a răspuns:

Ooo nu... gelozia apare atunci cand nu ai incredere in celalalt...deci eu cred ca sotul tau nu are deloc incredere in tine si nu te iubeste cu adevarat, pentru ca tu il iubesti si ar trebui sa aiba incredere in tine. nu stiu ce sa it zic, dar nu e bine deloc.

| Viuvi a răspuns:

Si uite cum graba strica treaba...trebuia mai intai sa il cunosti mai bine.sa fii sigura de ce vrei! Ai avut o varsta frageda cand te-ai casatorit cu el...trebuia sa te gandesti mai bine...insa cum raul e facut.chiar nu as vrea sa fiu in locul tau! sad

| adeana a răspuns:

Dupa 11 ani ar fi trebuit sa aiba incredere in tine. E nasol ca se ia dupa ce zice mama lui. e greu cu barbatii astia happy insa, poti s-o scoti la capat. Explica-i, arata-i ca tu pe el il iubesti, aveti 2 copii care au nevoie de o familie si ca sunt totul pentru tine si ca o activitate - serviciul - te-ar ajuta sa iesi din rutina, sa inveti lucruri noi, sa mai intri in contact cu alti oameni si sa mai faci si bani pe deasupra. Ar trebui sa fie mandru de tine, ca esti o sotie ok, o mama buna si mai vrei sa si lucrezi. e greu sa le faci pe toate. Eventual sa te lase se incerci. si sa-l convingi ca intentiile tale sunt sincere.
Alta posibilitate. sa te dai bine pe langa soacra si s-o convingi pe ea ca vrei sa lucrezi si poate te ajuta ea sa-ti convingi barbatul happy

| Timishan a răspuns:

Urata situatie, intr-adevar.Pacat de prejudecati. sigh O destul de mare "greseala" care o poate face o femeie, este sa-si ameninte partenerul de viata, barbatul.Santajul emotional in cazul "masculin" nu este luat ca atare, ci chiar unul fizic.Ca sa stea altfel lucrurile, este nevoie ca un barbat sa fie echilibrat, cu incredere in partenera, in propriile sale puteri interioare ca barbat, sa nu aiba tendinte tiranice, si de posesiune. Daca un om cu un caracter stramb intra in viata adulta, ulterior de familie, mai greu i poti schimba din comportament.Nu imposibil, dar destul de greu.In general, se stie, daca omul nu simte ca vrea sa se schimbe intr-o privinta, nimic nu-l poate scoate pe dos, ba mai mult, situatia se poate agrava. Dar, nici sa spun ca "ata ete!" nu se cuvine sa concluzionez. O foarte mare sansa sta in copii, daca si-i iubeste, insa, la fel, nu prin santaj.Este nevoie de foarte mult tact.Merita incercat totusi un consult de specialitate, caci nu costa mult, iar rezultatele pot fi o comoara, ...de familie, pentru aceasta.Personal, eu nu mi-as lasa sotia (inca nu sunt casatorit) intr-un anturaj colegial, nu cu gandul ca m-ar insela, dar, ...peste tot sunt nesimtiti (DRAGUTA MEA fiind si destul de atragatoare fizic), si, sincer, as fi in stare de lucruri urate sa o necajeasca un bou.Eu nu iert imbecilii.Am avut colegi cu apucaturi stupide, si stiu din propria experienta cat i duce "mintea" pe unii. Iar, pe de alta parte, nici femeile nu sunt usa de biserica, si cum o stiu pe IUBITA MEA, chiar nu merita sa i se puna bete-n roate, or sa fie oaia neagra pentru vreo planta cu unghii. tongue Mult succes in solutionarea situatie nemeritate! happy

| somniferu a răspuns:

Aici e o problema cu deficitul de gandire, adica e a ramas "setat" pe conceptul "femeia este sclava barbatului". gandirea nu poti sa eu shimbi tu el ar trebui sa isi dea seama ca nu e bun cum face... oricum parerea mea e sa incerci tu sa ii areti ca viata are si alte oportunitati sa il faci sa inteleaga ca si tu ai nevoie de banii tai sa vii si tu cu un salariu in casa, deci o sa aveti mai multi bani si asa poate o sa iti dea voie(banu e ochiul dracului)...in legatura cu copiii nu stiu ce sa zic(ca eu nu am; nu-s casatoritbig grin)dar aici tot e vb de conceptia veche"femeia e cu copiii, casa si mancare, omul aduce bani" ar fi bine daca iai da un exemplu (vecini.prieteni de familie) in care si sotul iese cu copiii la joaca...

Daca nu o sa iti reuseasca nimic din toate astea si mai e vb si de bataie sau injuraturi si traiesti intr-un calvar lasa-l draq ca barbati sunt pe toata planeta si nu e o tragedie...lasa-l si nu te mai uita inapoi si ia-ti viata in mani si du-te cat vezi cu ochii...parerea mea

| adorra a răspuns:

Am doar 14 ani dar parerea me este k ar trebui sa ii spui ce ai pe suflet si k ar trebui sa aiba incredere in tine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Draga mea, sotul meu nu este de etnie roma si tot asa functioneaza laughing, mergi tu, lasa de ce sa vin si eu, cred ca multe femei intampina greutati atunci cand este vorba de plimbatul impreuna cu copii, despre machiat, de ce nu te machezi la serviciu fara sa te vada el si fa-o mai putin strident doar luciu de buze sau contur, acum cred ca altele de fapt sunt probleme, daca este vorba de bataie si injurii, pleaca fata mea, unde vezi cu ochii, nu te uita nici in jur si nici inapoi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este numai greseala ta.nu vreau sa-ti ofer alte amanunte.mergi si angajeaza-te.intr-adevar,sunt anumite persoane care inca au impresia ca prin casatorie celalalt devine sclav.gresit.amandoi aveti aceleasi drepturi, inclusiv dreptul la munca. te simti o femeie de 50 de ani? tu ai dorit sa ajungi asa, nu da vina pe nimeni.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai nici pe tine nu te lasa dar cred ca nici el nu prea se rupe(avind in vedere etnia). In cazul asta chiar trebuie facut ceva asa ca, daca alta solutie nu este, angajeazate ca ai sa inebunesti curind. Cel putin la munca mai socializezi...