| Andrei2701 a întrebat:

Bună ziua! Va rog frumos sa ma ajutați și pe mine cu o nelămurire. În anul 2016 am avut o renuntare de urmarire penala de la procuror către judecator, m-am prezentat la tribunal în fata judecătorului i-am spus ca îmi pare rău și am plătit o suma pentru cheltuieli de judecata. Menționez ca NU mi s-a dat amenda penala. Credeti ca as putea fi încadrat în politie daca o sa candidez la concurs? O sa trebuiască sa scriu în autobiografie dacă am avut antecedente penale și nu știu dacă acest caz se considera. Ma gândesc ca o sa apară la ei în sistem când fac verificări. Cum ar trebui sa procedez mai bine? Va mulțumesc!

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In cazul expus nu ai antecedente penale, deoarece n-ai fost condamnat penal.
Antecedente penale are persoana care a fost condamnat penal printr-o hotarare definitiva, indiferent ce condamnare a primit (cu inchisoare sau amenda penala) si indiferent de forma de executare a pedepsei si pedeapsa este inscrisa in cazierul judiciar.
Daca n-ai avut o pedeapsa penala cazierul judiciar este curat.
Poti sa mentionezi in CV situatia respectiva si poti candida la politie.

| Violleta2022 a răspuns:

Spune intotdeauna adevarul si lasa la latitudinea celor care te verifica sa-ti dea eligibilitate.

| Mitzupitzu a răspuns:

Poate au uitat sa te inchida. Mai bine stai ''ascuns''.