| liviu00 a întrebat:

Care sunt beneficiile nationalismului?
Ce probleme poate cauza?
PS: ne raportam la 2010

4 răspunsuri:
| MisterKat a răspuns:

Nationalismul este un drog pentru oamenii slabi de ingeri. La fel ca si Biserica. De ce functioneaza oare PRM-ul? Sau Noua Dreapta? Si ei sunt nationalisti.
Nu sunt mandru ca m-am nascut in Romania, dar ma gandesc ca se putea si mai rau. ex:Ucraina, Bulgaria, Iran, Irak, China, Cuba.
Sunt mandru doar de faptul ca limba romana e o limba frumoasa, ca aveam locuri frumoase, speciale, ca am avut oameni destepti care au contribuit in multe din domeniile lumii(ex: chimie, aviatie, bilologie, informatica etc.).
Dar nu sunt mandru de multi oameni necivilizati, prost-crescuti din Romania.
Nationalismul a cauzat doar conflicte... Eu asa stiu. Mai ales in Germania.

In 2010, nationalismul nu isi are locul, sa imi spuna cineva ca e multumit de Romania, un om care munceste cinstit pe cateva sute de lei pe luna, care abia isi plateste facturile la utilitati si caruia ii mai raman doar cativa bani pentru mancare, un astfel de om sa imi spuna ca e multumit de Romania. Nu un patron care are o cifra de afaceri mare sau un copil de bani-gata care nu stie ce valoare are un ban...

O zi buna!

"Traim in Romania si asta ne ocupa tot timpul!"

Zbenguici
| Zbenguici a răspuns:

Nu exista nici un beneficiu al nationalismului. Il consider o alta forma a rasismului.
De ce sa fiu mandra ca sunt romanca? S-a intamplat sa ma nasc aici, e un dat. Nu am facut nici un efort pentru asta, iar daca as fi putut sa aleg unde sa ma nasc, nu as fi ales locul asta. Ok, e normal sa iubesc locul unde m-am nascut si am copilarit, dar am stat in F ceva timp si iubesc si locul ala. Iubesc si locul unde sunt acum si nu ma grabesc sa vin in Romania.

Nationalismul instiga la xenofobie, la rasism iar in spatele acestor concepte sta ura. Ne sunt implantate asa de bine genul asta de credinte cum ar fi apartenenta religioasa, radacina si uitam sa vedem intregul. Suntem parte a universului. Cand zbori si te uiti pe ferestruica aia mica a avionului nu vezi granite. Granitele exista numai in mintea noastra. Si ar trebui sa le stergem.

Imperiul britanic a abolit sclavia in jurul anului 1550, insa au plecat din India si China acum vreo 50 de ani, timp in care i-au asuprit pe altii. Si sunt mandri ca se numesc britanici si ca au facut asta. Asuprind pe altii evident ca ei au prosperat si cei slabiti sunt umiliti si acum li se cere sa fie la nivelul lor. E cretinism pur, suntem oameni cu totii insa tot cream moduri de diferentiere si uitam ce ne uneste.

Nu exista beneficiu al nationalismului. Eu am redevenit sanatoasa in alta tara din mila altor doctori si lor nu le-a pasat ce nume poarta tara mea. Au ignorat pana si propriile lor legi pentru a ma opera. Iar asta inseamna ca suntem oameni, ca suntem o specie, si nu prea conteaza unde te nasti.

Iar Romania la nivel de 2010 este in urma perioadei in care Cuza a domnit. Sunt mereu uimita de cat de mult a reformat sistemul Cuza si ce fel a fost linsat! Sa fiu nationalista? Sa-mi iubesc tara? Asta trebuiau sa ma invete cei care au condamnat comunismul ca fiind un rau si sa ma invete binele romanesc, dar sunt o dezamagire desavarsita.

| gigiro a răspuns:

Nationalismul e bun, dar cu masura, ca altfel ne intoarcem la Hitler. Ai dori sa existe un nou dictator? Urmareste pe net ce face extrema dreapta in Germania.Eu am trecut pe langa un astfel de grup si nu pot sa-ti spun cat de repede m-au taiat sudorile.Pai acesti nationalisti (de extrema) sunt practic impotriva tiganilor, evreilor, africanilor, strainilor in general. Ei se considera rasa superioara. Dar stau eu si ma intreb:cine le mai spala mizeria de la fund, din case, din restaurante, ca ei nu se pricep si nu vor sa faca astfel de treburi injositoare. Vrei tu sa nu mai existe un cantaret african, ai tu ceva personal cu acesti oameni? Sunt convinsa ca nu. Si la noi in tara, se pune problema, dar noi suntem toleranti.Nu mai intru in amanunte.

| luvieere a răspuns:

La fel ca orice alt concept, există interpretări mai bune şi interpretări mai rele. Atâta timp cât încurajează aprecierea şi cultivarea valorilor naţionale fără să degenereze în manifestări violente e un lucru pozitiv, care ajută la păstrarea tradiţiilor şi valorilor fiecărui neam în parte. (Off topic: ce uşor e să foloseşti site-ul ăsta pentru referate la şcoală - pui întrebări pe subiectul referatului şi apoi faci o compilaţie a răspunsurilor - treaba-i gata într-o zihee hee )