| cici96 a întrebat:

Care sunt beneficiile alergatului? poate avea si "dezavantaje"?
eu alerg cate 80 min. pe zi iar in weekend cate 2 ore/zi, asta pentru ca vreau sa slabesc!
pot avea probleme din cauza lui? happy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Marele dezavantaj ar fi dacă nu ți-ar permite starea de sănătate, atât.
Învață să mănânci, alergatul îți tonifică masa musculară și te vei simți excelent, plină de viață.
Pa, pa.

| Cosmin86 a răspuns:

Da, fara odihna ( adica zilnic, cum faci tu ) iti afecteaza ligamentele, aritculatiile ( in special in zona genunchilor ) si zona inferioara a spatelui ( zona lombara )

| 8timistictotheend a răspuns:

Nu, nu exista nici un dejavantaj! Alergatul face doar bine, te ajuta sa slabesti si iti tonifiaza muschii. Bafta in continuare la alergat! happy

| AdrianT a răspuns:

Dupa parerea mea te soliciti putin cam mult, 80 de minute incearca sa alergi doar o ora pe zi si incearca sa iti iei o zi libera pe saptamana in care sa nu mai faci jogging....sti ca orice faci peste limita iti face rau!

| Andrici_Florin_1986 a răspuns:

Bai fato poti sa alergi toata viata ta ca alergatul inseamna sanatate
si mi poti avea febra musculara de prea mult alergat dar altceva nimic
sau ai sa obosesti

| Cosmin86 a răspuns (pentru Andrici_Florin_1986):

Mai documenteaza-te