| FastAndRelaxed a întrebat:

Care sunt procedurile necesare pentru a ma casatori cu un cetatean din alta tara? Cat costa si cum ii pot prelungi dreptul de sedere aici in tara?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Gasesti detaliile si aici:
http://dgepmb.ro/en/acte-necesare-incheierii-casatoriei/35
Vezi la primaria ta de domiciliu cat costa.
Dupa casatorie va depune o cerere pentru prelungirea dreptului de sedere, la politie.

5 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Nu te pot ajuta pentru ca nu ai spus de unde ar fi acel cetatean. U.E. sau din alta parte.

| FastAndRelaxed explică (pentru darrio2007):

Filipine

| darrio2007 a răspuns (pentru FastAndRelaxed):

Aha! Vrea cetatenie.

| doctorandus a răspuns:

Ai grija, ca o casatorie de tipul iti dau banii ca sa iau permisul de sedere se pedepseste penal.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca este cetatean din UE procedura este mai simpla. Daca este din alta parte atunci procedura mai dificila.