| Aly11316 a întrebat:

Cat este alocația în prezent în RO? Știu ca trebuie sa se mărească știți când?

Prin 2022 trebuia sa ajungă la 300lei parca, nu?
Mulțumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| isemilia a răspuns:

Din moment ce s-a raspuns la prima intrebare, nu mai repet acelasi lucru si eu.

S-au majorat cu 20% pe 1 februarie 2021 si, in principiu, se vor majora din nou (tot cu 20%) in 2022, pe 1 ianuarie.

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

1.In prezent alocatia de stat pentru copii este diferentiata, respectiv mai mare pentru copii de pana la 2 ani sau pana la 3 ani pentru cei cu handicap si de 214 lei pentru restul.
2.Conform L.61/1993, citez:
"ART. 3. (1) Începând cu drepturile aferente lunii ianuarie 2022, alocaţia de stat pentru copii se stabileşte în cuantum de:
  a) 486 lei pentru copiii cu vârsta de până la 2 ani sau de până la 3 ani, în cazul copilului cu handicap;
  b) 243 lei pentru copiii cu vârsta cuprinsă între 2 ani şi 18 ani, precum şi pentru tinerii prevăzuţi la art. 1 alin. (3);
  c) 486 lei pentru copiii cu vârsta cuprinsă între 3 ani şi 18 ani, în cazul copilului cu handicap."

| Anonimulantisocial17 a răspuns:

Alocatia este in prezent 214 lei