| roxana4825 a întrebat:

Cati copii are Ceausescu? Cum a fost: rau sau bun?

Răspuns Câştigător
mira
| mira a răspuns:

A avut trei copii dintre care numai unul mai este in viata.Era un om mediocru indragostit de putere pana la pierderea simtului realitatii.

9 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Cuplul Ceausescu a avut trei copii, Zoia, Nicu si Valentin, doar ultimul fiind in viata.
Daca a fost bun sau rau este un lucru subiectiv - in sondajele facute pe o tema asemanatoare in 2009 a fost desemnat castigator absolut atat la intrebarea "care a fost cel mai bun presedinte al Romaniei?" dar si la intrebarea "care a fost cel mai rau?".
Daca regimul sau a fost bun sau rau este din nou discutabil, istoria va judeca mai obiectiv decat cei care au trait acele vremuri. Indiscutabil s-au facut progrese, ba chiar in anii 70-80 s-a trait foarte bine in Romania, insa au fost si sacrificii, in special la inceputul si la sfarsitul regimului comunist. Unii vor spune ca am plecat de la acelasi nivel cu Belgia, insa acestia ignora faptul ca acestia nu au trait la umbra URSS.
Ca si persoana particulara, marea majoritate a celor care l-au cunoscut nu l-au descris ca pe un om rau, spre deosebire de ea, despre care nu imi amintesc sa fi auzit de vreo calitate. Spre sfarsitul vietii multi il descriu ca pe un om bolnav, care isi respecta cu strictete si cu o oarecare resemnare regimul alimentar si medicamentatia.

regis
| regis a răspuns:

@anad - sa nu exageram. Oricat de suparat ai fi pe vechiul regim, e incorect sa spui ca a fost cea mai neagra perioada din istoria noastra. Au fost perioade in care romanilor le era frica sa vorbeasca romaneste in propria tara, cand se murea la propriu de foame, cand romanii erau trimisi ca robi in slujba Imperiului Otoman, cand mai multi vecini erau "coproprietari" ai unui ceaun, asteptand unii dupa altii pentru a-si pregati tainul. Inainte de 1989 era intr-adevar greu sa iesi din tara, dar pana cu 200 de ani inainte taranul roman nu isi putea parasi satul natal.
In plus nu trebuie uitate si cateva plusuri: sistem de invatamant si de sanatate complet gratuit, eradicarea somajului, rezolvarea problemei locuintelor, cheltuieli de intretinere foarte mici. Si pentru ca tot ai zis de biserici daramate, sa fim corecti, acestea au fost exceptii. In cele mai multe localitati din tara vei gasi cel putin o biserica ridicata in cei 45 de ani de comunism. Si vreau sa iti spun ca am un unchi preot care a urmat seminarul teologic la Caransebes si facultatea de teologie la Sibiu, pe cheltuiala statului roman comunist. Asta insemnand scolarizare, manuale, cazare, masa, bursa, ba chiar si imbracaminte.

| anad a răspuns:

A fost un om fara scoala dar cu o minte ascutita care a reusit prin ambitie, santaj, minciuna sa ajunga cel mai mare om intr-un stat in care a promovat un regim de teroare, frica, umilinta, minciuna. Un regim cu ratie pe cartela la alimente, la benzina, cu program de 2-3 ore de tv, restrictii la apa, caldura, curent electric, distrugerea satelor si a bisericilor, interdictia de a parasi tara etc:cea mai neagra perioada din istoria acestui popor!

kratos
| kratos a răspuns:

Ceauşescu a avut 3 copii. A fost foarte bun. Zic asta deoarece pe vremea lui eram printre primii din lume la multe capitole, nu aveam datorii, daca te prindea fara servici faceai 6 luni puscarie, daca terminai facultatea aveai o casa si un servici asigurat. Acum termini facultatea si stai cu chirie in propria tara.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

El a avut 3 copii. A fost rau

| rapa a răspuns:

Ma mucosilor cum spuneti ca a fost prost? nu ati trait vremurile alea sa vedeti ce a avut ceausescu, imaginativa doar ca astea fura de 20 de ani si tot mai este de furat din averea statului de pana in 89, nu mai vorbiti prostii ultimi 4 ani au fost cei mai rai din comunism dar inainte a fost alt ceva, cine stie cunoaste, cu respect

| Lavy_4392 a răspuns:

3 ...Valentin, Zoe si Nicu

| scula a răspuns:

Raspuns la a doua intrebare... bun da' incredibil de prost.