| borsec a întrebat:

Ce ai face daca ai fi primul-ministru al Romaniei? Ce ai schimba?

430 răspunsuri:
| why2008 a răspuns:

As face tot posibilul sa schimb mentalitatea oamenilor...

| arlequin a răspuns:

Grea intrebare. In primul rand cred ca as trimite acasa cam 90 % dintre vechii si noii ministri incompetenti, as lua un model de tara in care cel putin ramurile importante functioneaza si as actiona ca atare. In al treilea rand... as da salarii si pensii poporului, sa aiba cu ce cumpara .ca daca nu cumpara nimeni degeaba produci... si pe urma ...nu stiu ce as mai face... dar as incerca sa promit si sa spun cat mai putine enormitati.

| yuly_6695 a răspuns:

As sprijini IMM-urile, producatorii agricoli prin creditari, scaderea pretului gazelor cu mai mult de 10%, aducerea tuturor pensiilor la aproape acelasi nivel ( nu cu discrepante asa de mari ca acum ), sprijinirea populatiei in principal a tinerilor pentru construirea sau cumpararea unei locuinte, reabilitarea termica a blocurilor, un program la nivel national, toti elevii romaniei sa beneficieze de burse sociale, atragerea investitorilor straini, as propune un program la nivel national in ceea ce priveste ecologizarea ROMANIEI (exista aceasta propunere facuta de mine pe contul meu ), as investi in generatia de maine, in scoli in special, as investi in infrastructura, as investi in cultura, si ar fi multe proiecte de enumerat dar ma opresc aici.
Ce as schimba?
As schimba aproape totul, de la politicieni, la politisti, de la judecatori, la procurori, as propune la conducerea tarii si a institutiilor de stat OAMENI responsabili.

| gonewiththewind a răspuns:

In primul rand sper ca daca as fi prim-ministrul Romaniei sa nu. mi uit obligatiile si indatoririle fata de tara si doar sa ma bucur de functia mea.
Unii spun ca ar schimba tot, insa nu cred ca tara noastra este intr. o stare atat de jalnica, incat trebuie schimbat chiar totul.Este chiar o tara foarte frumoasa, insa nu stim sa. i valorificam lucrurile bune.Cred ca asta ar fi primul lucru pe care l-as face: as incerca sa le introduc oamenilor in sufet incredere in tara noastra, pentru ca e tara nostra, cu bune cu rele- e a noastra si nu o putem schimba. Poate ca si alte tari au probleme, si este inposibil sa nu fie asa, insa stiu sa.si ascunda defectele. Asta trebuie sa invatam si noi. Apoi cred ca chiar daca nu imi sta mie in putere sa fac acest lucru as angaja in parlament doar persoane tinere, pentru ca ele reprezinta viitorul, au un alt punct de vedere asupra vietii si cred ca ei chiar pot schimba ceva.
Cam asta as face eu...ar mai fi si altele, precum curatenia, insa aceste lucruri nu tin de politicieni, ci doar de oameni.
Pe curand si numai binehappy

| costy_9896 a răspuns:

EU DACA AS FI PRIMUL- MINISTRU AL ROMANIEI AS MARI ALOCATIILE PT COPII. UN COPIL NUL POTI INTRETINE DOAR CU 92 RON PE LUNA.RESTUL MA MAI GANDESC CE TREBUIE DAR BINENTELES SUNT MULTE DE PUS IN APLICARE.

| corcodica a răspuns:

Sincer, chiar nu aş vrea să fiu în această postură, din mii şi mii de motive:
nu-mi place politica
nu cred în politicieni
presiunile ar fi prea mari
nu cred că poţi să faci ce ai vrea tu să faci(la genul de bine)
trebuie să recunoaştem că nu este uşor să ai aşa o funcţie, dacă într-adevăr vrei să faci ceva util pentru societate
trebuie să recunoşti că pentru a fi un aşa om mare, ar fi bine să fii deştept
cred că mi-ar trebui 2 zile să le scriu pe toate

| biankiasi a răspuns:

As da mai multi bani oamenilor de rand, as anga pe toti care sunt fara slujba si nu as face promisiuni care nu o sa le pot pune in aplicare.

| olteanu a răspuns:

Interesanta intrebare...pai as schimba foarte multe.as ajuta copii sa faca cant mai interesante concursuri, tinand cont de poluarea care exista in tara noastra as face activitati pentru stangerea gunoaielor din paduri acestia fiind rasplatiti in anumite feluri! fiind o eleva de liceu as face o renovare in scolile care nu arata prea stalucitor! Si inca o problema foarte grava problema drumurilor care trebuiesc renovate si cea transportului in comun as pune mult mai multe! va multumesc ca am putut sa mi exprim parerea big grin chiar imi doresc sa castig!:*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

As ieftini mancarea si serviciile cu 50% si as elimina urgent toate taxele fara rost.

| biankiasi a răspuns:

As da mai multi bani oamenilor, nu as mai da afara oamenii si iasi angaja pe cei care nu au o slujba.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

As ieftini mancarea si serviciile la 50% si as elimina urgent toate taxele fara rost.

| Simon_7286 a răspuns:

M-as feri de orice functie, pentru ca nu am puterea sa ma bat cu toata mafia din Romania

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

As ieftini mancarea si serviciile la 50% si as elimina toate taxele fara rost.

| adrib a răspuns:

Daca as fi prim-ministru as face ceva ca sa creez cat mai multe locuri de munca, pentru ca sa nu fie nevoiti romanii sa plece sa lucreze in afara tarii.As investi mai multi bani in agricultura, adica i-as ajuta pe proprietarii de terenuri agricole sa poata beneficia de toate utilajele si materialele necesare cultivarii si recoltarii pamantului.In acest mod cred ca nu ar mai trebui sa importam mancarea de la alte state si ar deveni si produsele alimentare mai ieftine.As mai crea facilitati pentru tineri.nu mai stiu ce as face.Ma gandesc si mai scriu.

| Regina23 a răspuns:

Hmmm...pai eu as face mai multe mall-uri si ar fi tara mai buna.

| lili76 a răspuns:

As incepe cu copii :le-as creste alocatiile la cel putin 100ron, apoi pensionarilor le-as mari pensiile (celor cu pensii mici, iar celor cu pensii mari le-as aduce-o la acelasi nivel cu ceilalti), as investi mai mult in infrastructura si in turism pentru. ca potential avem.

| draculapark a răspuns:

DACA AS FI PRIMUL-MINISTRU, MI-AS DA DEMISIA DIN PRIMA ZI RECUNOSCAND CA NU SUNT CAPABIL SA CONDUC O TARA! SI ACEASTA INCAPABILITATE POATE FI DE 2 FELURI. UNU PT.CA CHIAR AS FI UN INCAPABIL, DESI AMICI MEI POLITICI M-AU CREZUT BUN DE PRIM-MINISTRU, SAU SA FIU INCAPABIL SA CONDUC ASA CUM AR TREBUI PT. CA NU-MI PASA DECAT DE CHIVERNISEALA MEA. CELE SCRISE MAI SUS TREBUIE LUATE CU TITLUL DE:ATENTIE ACEST LUCRU NU NU SE POATE INTAMPLA IN ROMANIA, UNDE SA MAI VAZUT CA UN PRIM-MINISTRU SA DEA DIN MANA GAINA CARE FACE OUA DE AUR?

| danieliuc a răspuns:

Mas duce drakului pe pustii, mi-as face felul si asa traim intr-o tara de rahat, nu stiu ce sa mai zic!

| oanalushaG a răspuns:

Daca as fi primul-ministru al Romaniei as face tot posibilul sa nu mai fie tratata cu spatele.As impune niste noi legi in invatamant ca programul sa fie mai lejer atat pentru elevi cat si pentru profesori, dupa modelul tarilor din Europa de V., as oferi mai multe locuri de munca, in loc sa le maresc salariile deputatilor(care stau in parlament cu burta in sus si dorm; Ma scuzati, banii se fac prin munca domnilor!) le-as scade salariile si as mari salariile celor care chiar muncesc din greu pentru 5-6 milioane pe luna. Daca as fi prim-ministru as vrea ca Romania sa fie o tara curata, vazuta bine in Europa si votata la Eurovizion.

| cosmina123 a răspuns:

Daca as fi prim ministru al Romaniei in primul rand as avea grija sa ajung presedinte pentru a putea schimba tara in totalitate. In primul rand daca cineva arunca cu gunoaie pe jos nu as introduce amenzi pe care oricum lumea nu le-ar plati din contra cine arunca pe jos i-as pune sa lucreze 24 de ore in folosul comunitatii cu uniforme tot tacamul. Apoi as exploata toate resursele care le avem pentru ca avem o tara bogata din nefericire neexploatata. Apoi la scoli as introduce cursuri de pian vioara inot canto sau alte chestii gratis pentru copii pentru educatia lor.In al treilea rand as face mai multe spitale pentru copii as aduce aparatura moderna pentru tot felul de boli. A si sa nu uit as infiinta multe centre de donare a sangelui pentru bolnavii de leucemie sau ce boli mai sunt. Si daca as fi prim ministru l-as sfatui pe presedinte ca tara noastra sa nu se mai cheme Romania ci sa se cheme Tara Noastra laughing [ asa mi-a venit in cap laughing ]

| alina93 a răspuns:

Daca as fi prim-ministru al Romaniei as fi foarte atenta la deciziile pe care le-as lua pentru ca de ele depind si uneori pot sa sufere cetatenii.As propune un proiect privind importul adica avem un pamant roditor si nu stim sa ne folosim de el importam toata ziua de la turci care au un pamant sarac si galben dar care pe un teren aduc multe camioane de pamant negru si cara apa pe el si astfel planteaza si produc ceva.Fiecare sindicat are un reprezentant care ar trebui sa asculte si parerile celorlanti(dar nu se intampla asa ca acei reprezentanti devin"sefii"celorlanti si ii manipuleaza dupa bunul lor plac). Cei mai afectati sunt copiii deoarece statul nu le ofera practic nimic(termina un liceu ce pot ei sa faca? peste tot daca vror sa se angajeze daca nu au "pile"le cere experienta in domeniul respectiv.De unde sa faca experienta daca nimeni nu-i angajaza?!).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mentalitatea romaneasca

| motive a răspuns:

As transforma Romania intr-o tara mai buna 100%, bla bla. Dar degeaba, ca nu sunt de vina numai primul-ministru, presedintele de ce se intampla, ci si oamenii-mult prea rai si hoti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

As mari alocatiile si as reimpadurii toate padurile din tara

| hanne a răspuns:

As construi foarte multe case

| DrageanElena a răspuns:

As face in asa fel incat sa fie mai multe locuri de munca pentru oameni...sau as face in asa fel incat doctori sa consulte si oamenii saraci nu sai lase sa moara pe coridoare pentru ca nu au bani sa le dea la doctori, chiar si la asistente le trebuie bani ca sa te ingrijeasca ...as face multe dar nu ma apuc acum sa le zic...ca as scrie un roman intreg...

| ccc77 a răspuns:

Oamenii au nevoie de foarte putine lucruri pentru a fi fericiti:cateodata este de ajuns un somn bun. Daca as fi prim ministru as face singurul lucru care i-ar ajuta pe romani:as face legile foarte aspre, incat sa a-ti fie frica sa injuri pe strada, sa faci mizerie, sa furi, sa calomniezi, sa omori, sa nu respecti legea.

| Kokolina a răspuns:

As schimbat toate legile

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

As fi fericita.Eu as schimba in cluj sa nu se mai taie copacii exagerat, sa fie mai multe spatii verzi, sa protejam natura si fiecare sarbetoare a naturii sa o sarbetorim.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu daca as fi prim-ministru al Romaniei as schimba legile cu unele noi dar corecte