| borsec a întrebat:

Ce ai face daca ai fi primul-ministru al Romaniei? Ce ai schimba?

430 răspunsuri:
| mariazet45 a răspuns:

Daca as fi prim ministru primul lucru pe care l-as face ar fi sa imi formez o echipa de oameni capabili cu studii de specialitate in domeniile pe care ar trebui sa le conduca, oameni car ar stii exacat cum ar trebui condus fiecare minister, pentru a fi cat mai eficient. As propune ministrilor ca o prioritate primordiala atragerea fondurilor europene prin lansarea unor programe viabile pentru locatlitatile rurale, pentru orice se poate obtine bani europeni pentru care noi cotizam la greu de cand santem in uniunea europena. As propune ca in fiecare localitate in care nu au fost atrase fonduri europene cei care nu au reusit sa faca acest lucru sa fie demisi. Nu este o masura drastica dar nu cred ca Romania are nevoie de oameni incapabili si nepregatiti in forurile inalte ale localitatilor si a tarii. As pune oameni capabili la conducerea spitalelor, a politiei si administratiei. Oameni capabili insemnand oameni care sunt prgatiti profesional indiferent de legaturile politice pe care le au. As schimba conducerea televiziunii romane si as propune ca aceasta televiziune sa traiasca din fonduri proprii si nu din banii conrtribuabililor. Acest lucru fiind facut acum prin plata unui abonament obligatoriu a intregii populatii a tarii desi acesasta populatie isi plateste abonamentu prin cablu unde au deja si televiziunea romana, ea trebuind astfel sa isi ceara drepturi de la agentii de cablu. As cere o ancheta in legatura cu cheltuirea banilor televiziunii si a opriri infiintarii de televiziuni la care nu se uita nimeni, televiziunea de stat are vreo 4 sub televiziuni la care nu se uita nimeni sau foarte putina lume. As mari alocatia de stat pentru copii, as marii punctu de pensie as infiinta centre de calificare si integrare a copiilor de la casele de copii pentru ca dupa 18 ani acesti copii sa nu trebuiasca sa fie scosi in strada fara o meserie si o locuinta. As obliga primarii ca in termene limita sa asfalteze, sa termine reteaua de apa si canalizare pentru a nu mai fi folosita in fiecare capmanie de alegere a primarilor. As facilita infiintarea societatilor de productie unde sa fie cooptati muncitori din somaj, care in prealabil sa fie scolarizati gratuit cu conditia sa lucreze in centrele de productie. Astfel sa se infiinteze societati de productie fara prea multe taxe de infiintare si cu scutire de impozite in perioada de un an daca in acest au au scolarizat si angajat cel putin 10 la suta din personal.As face mult mai multe lucruri decat am scris aici si la instalare as da citire unui program de guvernare cu termene limita si sanctionarea celor care nu le respecta. As cere verificarea tuturor celor care folossesc banii publici si a celor care aau acces la ei, prin verificari perioadice a societatilor care primesc acesti bani de la stat. Cei care au cel mai mic acces la banii publici sa nu aiba si sa nu fi avut macar 5 ani in urma societati in domeniile respctive. As face multe lucruri daca mai doriti sa stiti ce as mai face selectati raspunsu meu castigator si voi realiza ca am idei destul de bune si voi incerca sa le ofer celor care sunt la guvernare.

Anna
| Anna a răspuns:

Politicienii folosesc termeni/cuvinte fara sa le cunoasca intelesul, precum "infrastructura", sunt niste demagogi care promit marea cu sarea, dar nimic din ce spun nu se concretizeaza.In alte tari, un copil care merge la gradinita de profil, cand va fi mare va ajunge sa profeseze ceea ce a invatat de mic, pentru ca tara respectiva are o infrastructura bine pusa la punct.La noi, in Romania, daca ai studii superioare, facultati, masterate, ti se ingalbenesc si prafuiesc diplomele in rama! As schimba in primul rand infrastructura tarii(as incepe cu constructia autostrazilor), inainte de adoptarea unor legi, as crea conditiile respectarii lor(ex.nu interzici parcarea intr-un loc in care nu exista parcari), restaurarea Bucurestiului vechi in loc de cladiri de sticla, promovarea si dezvoltarea tursimului(tara noastra are obiective turistice extraordinar de frumoase, dispunem de toate formele de relief, merita sa profitam de asta si sa fructificam aceste valori), as sanctiona drastic nerespectarea sau incalcarea drepturilor omului cat si evaziunea fiscala(daca toti ar fi corecti si ar plati impozitele la stat, am avea bani si pentru alte proiecte), as creste salariul minim pe economie anual cu cel putin 20%(in functie de bugetul de care dispun), implicit pensiile mici si alocatiile elevilor(care sunt de toata jena), reformarea sistemului sanitar, crearea de locuri de munca in orasele mici si nu numai, astfel reducerea considerabila a celor care pleaca sa munceasca in afara, reformarea justitiei, as investi in educatie(locuri la buget in facultati si mastere), adoptarea unor legi pentru crearea de locuinte sociale, subventionate partial sau chiar integral de stat, pentru tinerii, familiile cu venituri mici.etc.

ValiMocanu
| ValiMocanu a răspuns:

As moderniza institutiile care tin de puterea executiva, as initia proiecte de legi simple si clare (care sa nu mai lase loc de interpretari gen: norme metodologice, ordonante de modificare, ordine ale nu stiu carui ministru, etc), as cauta solutii pentru a elimina inechitatile din societate. Nici nu cerem mult de la ei, nu-i asa?

mariana
| mariana a răspuns:

Primul ministru este "seful puterii executive" in Romania in aceste conditii el, impreuna cu Guvernul (toti ministrii si toate ministerele fiecare in domeniul lor de activitate), pot sa asigure indeplinirea deciziilor ce privesc domeniile de activitate respective, incepand cu invatamantul, pe care multi l-au cuprins in raspunsul lor, sanatatea, munca si protectia sociala si a familliei, economiei si finantelor, agriculturii, externelor, internelor, transporturilor, justitiei etc.
Pentru a face aplicabil un program de guvernare, trebuie sa existe vointa politica, sa existe fonduri pe care sa le poti repartiza pentru diferite activitati si sa existe o legislatie potrivita, care sa permita aplicarea legilor de catre toate organismele din tara si de catre toti cetatenii.
Pentru a exista fonduri trebuie ca sa existe o economie functionala care sa asigure o crestere o productie, a productivitatii si a profitului, dar pentru aceasta trebuie ca oamenii sa munceasca si sa fie si productivi. Daca vor creste salariile iar productivitatea va stagna ori va scadea, ajungem la sapa de lemn. Pentru a produce mai mult, trebuie sa atragem investitori strategici, care sa investeasca in Romania si care sa ne ajute sa avem o piata de desfacere si in afara tarii, sa putem exporta produsele noastre, sa fim cunoscuti in lume si conationalii nostri, care muncesc in strainatate, sa poata munci in Romania si sa ne fie aproape si acest lucru s-ar putea realiza daca, s-ar crea noi locuri de munca, la noi acasa.
Am dat doar cateva repere privind ce are de facut Guvernul si Primul ministru, in raport de Programul de guvernare si de posibilitatile materiale care le stau la dispozitie. Eu una nu as dori sa ajung Prim ministru pentru ca, este o responsabilitate foarte mare si indiferent ce ai face, daca esti un om cinstit, capabil si constiincios, intr-o perioada in care, de aproape 20 de ani, suntem tot in perioada de tranzitie, rezultatele nu sunt cele asteptate si mai ales cele cuprinse in Programul de guvernare, pentru ca un singur om, cat ar fi de bun, nu le poate face pe toate. De fapt liderii politici seriosi si competenti sunt niste victime ale acestei perioade, orice ar face nu este destul pentru a iesi din criza si din impas. Acum revin la una din problemele care deja s-a ridicat in raspunsurile date pana acum si anume: schimbarea mentalitatii cetatenilor din Romania fie ca sunt romani ori de alte nationalitati, deoarece in prezent se tot pretinde, dar in contra partida, nu se prea da nimic, asa ca fara implicarea tuturor, nu vom putea trai mai bine. Sunt criticati parlamantarii ca primesc salarii mari, ca sunt "bosorogi", ca dorm in sedinte, ca absenteaza, sunt de acord cu aceste critici, dar la alegerile parlamentare care a fost procentul de participare la vot, pentru a alege? Mic si din ce in ce mai mic. De ce? pentru ca oamenii considera ca aceste lucruri nu sunt importante, dar aici cred ca se inseala. Cum sa ajunga oameni tineri, capabili in Parlament, dornici sa schimbe ceva, daca acestia nu candideaza, nu -si exprima vointa politica, nu se implica sau altii care nici macar nu voteaza dar sunt nemultumiti de cei alesi? Se pare ca avem conducatorii pe care-i meritam. Este usor sa critici, dar mai greu este sa realizezi ceva. Sigur veti spune ca, suntem intr-o societate de consum si ca asa este in toata lumea, dar credeti ca la noi acest concept este bine sa se aplice, ne este folositor? Eu cred ca nu.
Intrebarea pusa este de o stricta actualitate si care ne preocupa pe multi dintre noi, dar din pacate noi nu avem putere de decizie la inalt nivel si stand in afara sistemului vedem ce nu este facut si fara sa vrem aratam cu degetul spre cei pusi sa conduca. Sunt situatii insa in care si noi am putea face ceva insa acest lucru nu se intampla si anume: Sa ne straduim sa crestem nivelul nostru de cunostinte profesionale, de specialitate, sa fim mai civilizati, sa protejam natura si sa nu o poluam atunci cand, mergand la iarba verde, lasam in urma noastra murdarie, sa ne crestem si sa ne educam copii in conditii bune, sa-i ajutam pe cei nevoiasi ori pe cei cu dizabilitati, sa ne asumam raspunderea pentru faptele noastre, sa respectam regulile de convietuire, sa respectam legile, sa ne creiem sistemul nostru de valori si sa ne stadium ca sa-l putem realiza, sa ne respectam familia, sa renuntam la autodistrugerea prin droguri si alcool, sa iubim viata si sa-i ajutam pe disperatii, care vor sa renunte la ea etc.
Multe lucruri se pot face si nu doar visand la ele ci, contribuind la realizarea lor. Daca sunt oameni corupti, vina nu este doar a lor ci si a celor care-i corup si despre coruptie si sistemul de justitie s-a tot vorbit si pana la urma in aceste domenii rezultatele nu sunt multumitoare. Vorbea cineva despre folosirea Jurisprudentei de catre judecatori (respectiv a hotararilor definitive si irevocabile, care s-au dat in cazuri similare), se mai folosesc cate odata si acestea, dar inca mai sunt judecatori mai putin pregatiti, sunt multe cauze si nu se prea citesc dosarele si desigur ca, fiecare om sau unitate care se judeca, cred ca au dreptate, dar in aceiasi cauza, doar unul poate castiga.
Eu fac un apel la toti romanii sa-i descopere si sa-i promoveze pe cei talentati, printre oamenii cu care intra in contact, sa-i sprijine, sa incerce sa-si aduca contributia la viata colectivitatii in care traiesc, sa-i descopere pe cei care fac fapte rele si sa-i aduca in fata justitiei, sa munceasca mai mult si mai bine si sa fie mandrii de tara lor, pentru ca unii dintre noi o denigreaza, lucru ce ne aduce necazuri tuturor.
Romania are sanse sa ajunga un stat European modern si civilizat, dar acest lucru nu-l pot face cativa politicieni sau cativa conducatori ci, il putem face noi toti si cred ca, aceasta constientizare ar trebui neaparat sa se realizaze.
Daca avem drumuri proaste, nu putem dezvolta turismul, dar daca nu sunt bani pentru drumuri, desigur ca se pot curata, de fiecare cetatean, santurile din fata casei sau culege, cosi buruienile din fata cladirilor. Putem sadi un pom sau putem sa avem grija ca, raul ce trece prin localitate sa fie curat, iar pesterile sa nu se mai umple de peturi si de alte mizerii. Suntem saraci dar sper ca nu snutem saraci cu duhul, aceste lucruri le putem face. Educatia nu intodeauna costa suplimentar, din punct de vedere material, costa doar timp pentru a-i invata pe copii, pe tineri, chiar si pe unii adulti, cum sa se comporte, ce sa faca pentru a fi mandrii de ei ori de tara lor.

daniela
| daniela a răspuns:

OOOOOOOOO e asa de usor sa spui ceea ce ar trebui facut si atat de greu sa pui in practica ceea ce iti propui.
in primul rand cred ca as restructura modul in care se pun problemele in guvern... mai intai de toate trebuie sa fim constienti ca sunte romani si traim intr-o tara care este foarte bogata din punct de vedre al resurselor (tineri desteti care acum pleaca afara, meseriasi care aici sunt prost platiti si atunci nu fac nimic, resurse ale solului si subsolului, mare, munte, paduri etc) si sa vedem cum am putea folosi toate acestea in favoarea romanilor si nu al Uniunii Europene. In primul rand trebuie sa refacem infrastructura astfel incat turismul, industria si transportul sa poata sa ne aduca si noua cat de cat profit, pe acelasi plan ar trebui sa ne gandim cum sa facem sa ne oprim tineretul si specialistii in tara si sa-i platim asa cum se cuvine pentru ca tot efortul lor atat intelectual cat si fizic sa se intoarca inapoi ca profit pentru Romania, sa facem in asa fel incat sa putem avea locuri de munca profitabile pentru toata lumea iar romanii sa fie coiteresati (adica sa munceasca pentru a-si castiga salariul, iar salariul sa fie decent), sa nu uitam nici de sistemul sanitar si de agricultura (de ce oare nu ne amintim niciodata ca Romania era granarul Europei?). Ce ar fi sa nu mai furam si sa ne gandim ca toti trebuie sa muncim pentru a deveni si noi cineva pe planeta asta... asa cum am spus resurse avem bunavoita ioc iar interesul celor de afara ca atunci cand scoatem capul un pic la suprafata sa ne altoiasca pentru a ramane doar o biata piata de desfacere...

| psiholoaga a răspuns:

"Da-i unui om un peste si-l vei hrani o zi. Invata-l sa pescuiasca si-l vei hrani o viata."- Stephen Covey. Eu nu am o pasiune pentru politica si nici nu prea ma pricep. Insa stiu ca pentru a crea locuri de munca e nevoie de investitii, pentru a mari pensii si alocatii e nevoie de alte investitii; pentru drumuri si sosele asfaltate si parcuri curate, iarasi, bani. Fiindca mi-e greu sa vad de unde as lua personal banii (fara sa fac o gaura in bugetul dedicat altei probleme), as incuraja aplicarea pentru fonduri UE. Sunt foarte multi bani la mijloc, fondurile sunt accesibile, oamenii trebuie sa fie informati despre asta, ca sa isi poata sustine financiar activitatile. De la agricultura la ONG-uri. Concursurile pentru tineri talentati le poate sustine oricine, nu e nevoie sa fii prim-ministru. Daca aplici pentru un fond UE dedicat tinerilor sau ONG-urilor, daca faci parte dintr-unul, poti face cam orice campanie doresti. Si cu 100000 euro, cred ca poti sustine financiar un concurs national de muzica, literatura, pictura, informatica etc. Tot secretul e in a avea initiativa. In concluzie, eu as fi genul de prim-ministru care invata oamenii sa se ajute singuri. Mijloacele exista, e doar nevoie ca oamenii sa stie cum sa le acceseze.

| psiholoaga a răspuns:

Linda, nu ma refeream neaparat la infiintarea unui ong. Pentru activitati ce tin de drepturile omului si alte 'preocupari' civile, pot sa aplice ong-uri, dar si 'grupuri informale de tineri', pentru anumite proiecte. Tineri pana in 35 de ani, adica. Pentru alte lucruri pot aplica si persoane fizice. De exemplu, exista fonduri pentru apicultori. Daca ai pana in 40 de ani si vrei sa iti extinzi afacerea cu stupii, poti aplica, primesti 25000 euro (30% justificabili)pentru a-i investi in dezvoltarea stupinei. Si daca ai peste 40 de ani primesti fonduri, in cadrul unui alt proiect, insa mai putin (in jur de 8000 E). Si sunt mai multe ramuri ale agriculturii in care poti investi astfel, de la cresterea iepurilor, a paunilor sau a bibilicilor, la fermele de melci. Despre apicultura stiu detalii, fiindca bunicul meu e apicultor si chiar de curand am avut discutii despre aplicarea pentru astfel de fonduri.

gbrltdr
| gbrltdr a răspuns:

Daca as fi ales prim-ministru as sti ca am o mare responsabilitate pentru bunastarea,linistea si siguranta poporul roman. Singur n-as putea duce o asa povara,de aceea mi-as forma o echipa de incredere,care sa impartaseasca aceleasi idei si proiecte cu mine,care,de asemeni ,impreuna sa respectam ceea ce promitem,dar mai ales sa respectam Constitutia si legile acestei tari.
As incerca sa gasesc o strategie pe termen lung care sa amelioareze la inceput starea de criza existenta,prin relansarea economiei.
As incepe cu ceea ce este putred in tara noastra:CORUPTIA
Cu riscurile de rigoare,as demasca si elimina toate sistemele corupte din sistem,altfel,munca mea ar fi in zadar!
Trebuie sa am dorinta si puterea sa slujesc interesului mpoporului si chiar sa iau decizii impotriva lui daca situatia o cere. Cred ca asta inseana sa-ti iubesti poporul si sa fii un lider autentic.Sa am puterea sa spun NU hotarat puterii politice de azi,la capriciile celor care o gireaza,obligata,vrea,nu vrea,sa tina seama de cei conectati la resursele bugetare de cheltuiele,pensionari,bugetari si alte categorii devoratoare ale resurselor banesti ale tarii...deci un NU hotarat acestui desfrau al cheltuielilor nesanatoase pentru prezentul si viitorul tarii.
Trebuie intai sa aflu ce-si doreste acest popor si apoi ce am de facut...de gasit solutii,si pentru aceasta trebuie sa gasesc oameni capabili care ofera solutii de criza.
As incerca sa gasesc solutii viabile de a salva tara adusa in pragul falimentului.
As depolitiza institutiile de stat,televiziunile...iar CNA-ului i-as aplica reguli drastice si i-as cere mai mult discernamant in penalizarea si inchiderea unor programe tv....as cere o selectare a programelor in favoarea culturii de buna calitate!
As cere DNA-ului rezolvarea corecta si imediata a tuturor cazurilor de mare coruptie...imaginati-va efectul dupa arestarea si judecarea corecta a unora ca Vantu,Rosca,Vanghelie ,Patriciu,,,si multi altii...Atacul ar fi mai mult asupra posibililor finantatori ai partidelor,decat asupra oamenilor politici.
As cere pedepsirea drastica a judecatorilor,procurorilor sau a magistratilor care "trec cu vederea" peste legile tarii,aparand oameni a caror fapte trebuiesc platite cu ani grei de inchisoare....Celor corupti le-as confisca averile si le-as directiona in puncetele cheie ale proiectelor mele....doar sunt foarte multi bani,nu?

Dezvoltarea fabricilor mici si medii pentru infiintarea de noi locuri de munca.

Dezvoltarea sistemului de informare a cetateanului pentru gasirea locurilor de munca.
As lupta pentru echilibrarea salariilor...sa nu mai existe discrepante asa de mari ca acum!!!...este umilitor ca un om de rand sa vada cum un altul traieste in 10 de camere si are inca 3-4 case...si nu mai stiu cate masini!
Inasprirea legilor privind faptele de coruptie si de drept comun!
As infiinta organisme care sa ajute oamenii sa afle cum sa-si imbunatateasca viata.

Dezvoltarea industriei alimentare romanesti care sa valorifice produsele agricole,vegetale si animale din tara.
Dezvoltarea comertului exterior cu reluarea vechilor piete din trecut si altele noi.

As investi in Delta Dunarii-un ecosistem unic in Europa, exploatand frumusetea si diversitatea faunei si florei printr-un turism civilizat...asa Vantu ar culege vant prin inchisori!
Folosirea traditiilor si bogatiei tarii in vederea dezvoltarii turismului.
Incurajarea actiunii ecologiste.

O mare parte din finantarile UE le-as directiona spre invatamant,care este la pamant...avem foarte multi analfabeti iar rata abandonului scolar este foarte mare. As incerca ca la clasele primare manualele sa fie gratuite,iar daca este posibil si unele rechizite,astfel multi copii sarmani,dar inteligenti ar deveni tineri pregatiti pentru viitorul tarii.
As apela la organe si organisme romanesti si internationale pentru sustinerea,stimularea si cooptarea tinerilor capabili si inteligenti in orice domeniu pentru a-i propune in locuri potrivite.
As investi in Arta si Stiinta....avem oameni capabili cu studii in tara si strainatate,dar nu au institutii specifice muncii de cercetare,iar Arta este la pamant... cateva concursuri si se vor descoperi mari valori artistice!...precum si sportul...cum era cu Daciada,Cantarea Romaniei...cenacluri....acolo se descopereau talentele artistice si sportive!!! De ce sa nu pretuim oamenii talentati si vanati de tari dezvoltate... vor fi de folos tarii!
In ceea ce priveste invatamantul...l-as organiza din nou...este o varza nationala...o lege clara care sa imbunatateasca sistemul de invatamant,care sa tina cont si de parerile elevilor si studentilor,precum si a profesorilor....din scaunul de conducere nu vezi nimic de birou...mereu schimbari peste noapte care au debusolat elevii...Actualii elevi si studenti sunt viitorul tarii,iar daca ne jucam cu ei dupa cum visam noaptea,s-ar putea sa suferim cu totii mai tarziu....Legat d invatamant,as introduce consilierea psihologica in toate scolile,fara taxa,si in toate institutiile de stat!!!!
Chiar schimbarea programelor din gradinite si scoli primare...unde copiii sa invete ce este respectul fata de munca,responsabilitatea faptelor proprii....

As reabilita Bucurestiul prin consolidarea sau reconstruirea cladirilor vechi si de patrimoniu...stoparea arhitecturii haotice si de prost gust,care a transformat Bucurestiul intr-un kitch....rezolvarea problemei consolidarii cladirilor cu risc crescut la seism,construirea de locuinte pentru tineri cu preturi realiste si suportabile.

In ceea ce priveste infrastructura cu tot ceea ce cuprinde ea...dar in mod special drumurile,strazile,si tot ce tine de transportul pe drumuri...as elimina firmele straine implicate in infrastructura romaneasca si as alege firme romanesti prin licitatie corecta care sa foloseasca materiale de constructie de la noi....bordurile vechi din granit au luat calea Italiei....

Impadurirea zonelor defrisate haotic de catre oameni iresponsabili...au deteriorat plamanii Romaniei....si copacii buni de mobila au ajuns lemne pe foc!!!

As cauta sa se recalculeze pensiile care sunt inechitabile si disproportionate.
In sistemul de sanatate publica as face eforturi uriase pentru a dota spitalele cu aparate de diagnosticare si nu numai...un popor bolnav va avea o societate bolnava....
De asemeni asistenta medicala,pe care guvernantii o vor si cu plata modica...as cauta s-o fac accesibila tuturor romanilor,,,sa se reorganizeze intreg sistem sanitar...ca sa-ti rezolvi o problema de sanatate de imbolnavesti de alte boli stand la usile doctorilor care au mai ramas in tara....
Le-as oferi salarii pe masura meseriei doctorilor si a pregatirii,experientei si competentiei lor...de asemeni si asistentelor medicale,care au fugit prin tari straine pentru un salariu decent.
As stopa astfel coruptia din mediul medical....daca nu,atunci voi aplica legi usturatoare celor care se abat de la ele.
De asemeni,as reorganiza Politia,asezand in functii de conducere oameni demni,nepatati si care cred ca aceasta tara poate fi schimbata prin disciplina si respectarea legilor. Daca as avea aceasta putere,as educa romanii prin amenzi drastice...numai asa vor invata sa respecte legile,iar daca vor cadea la "invoiala
" cu oamenii legii...vor plati impreuna asa cum prevede legea pentru dare si luare de mita...suna ireal,dar nu imposibil...vedeti cum este in Italia,Germania si alte state europene.
Pentru aceasta as oferi salarii decente politistilor...dar mai ales as cauta sa le schimb mentalitatea prin educatie sustinuta.

As cauta sa scot bani prin sanctionarea drastica a celor care pracrica evaziunea fiscala....

In agricultura...partea forte a Romaniei din vremuri....as reveni la asocierea taranilor in ferme mari cu masini agricole moderne...prin subventii masive. Avem un pamant atat de roditor ,atat de darnic...dar nemuncit el nu va rodi niciodata...apoi irigarea terenurilor agricole in toata tara...se vestesc veri toride,seceta....sume fabuloase se duc la fotbal,in muzica de proasta calitate,in show-uri discutabile,in seriale deplorabile....numai in agricultura nu se aloca mai nimic...de ce? sunt interese mari internationale care cauta sa acopere si piata romaneasca cu produse proaste si modificate genetic...fara gust,ci doar inselatoare la aspect,pe cand legumele si fructele noastre bune iau calea strainatatii...de ce?...pentru ca sunt foarte bune...si pe bani putini!!! Cand o sa ne desteptam si sa vedem cu ochii deschisi ceea ce se-ntamla cu noi,cu tara noastra?...si mai ales ,cand o sa luam atitudine la toata debandada si prostitutia politica din tara noastra?
Mi-am adus aminte...as cauta sa protejez populatia printr-o securitate sporita...delicventele sunt din ce in ce mai multe....prin montarea de camere de luat vederi pe sosele si strazi si reorganizarea politiei.
Apoi,o problema de care ma izbesc zilnic este cea a locurilor de parcare...As cauta sa rezolv aceasta problema prin construirea de parcari subterane sau supraterane...altfel tot ceea ce s-a inventat pana acum este de tot rasul...si ineficient!

Ma scuzati de insiruirea hoatica a ideilor,dar mi-au navalit deodata...si nu toate!
S-ar putea realiza multe cu multa vointa si determinare...numai intr-o echipa unita si pornita sa faca lucruri noi si demnne pentru acest popor!

.Mr.Mike.
| .Mr.Mike. a răspuns:

As schimba totul... absolut totul!

Zbenguici
| Zbenguici a răspuns:

As avea bun simt inainte de toate.
Iar ca plan pe termen lung as crea un model de societate in conformitate cu mentalitatea si civilizatia romaneasca. Si evident as alege si strategia si modul de implantare.

| wizard_cristi a răspuns:

Cred ca primul lucru pe care l-as face daca as fi prim-ministru ar fi sa imi formez o echipa in care sa am incredere (atat eu cat si populatia care m-a votat) si impreuna sa ne respectam atat promisiunile electorale dar ceea ce gasesc foarte important este sa facem o legislatie care sa ofere un cadru prin care proiectele dezvoltate ulterior sa depaseasca gandirea limitata a unui mandat. Este dificil sa schimbi ceva in aceasta tara daca te restrangi la un singur mandat. De aceea, cred ca proiectele trebuiesc continuate si daca eu pierd alegerile. Avem nevoie de o strategie pe termen lung si nu de carpiri ieftine, este motivul pentru care nu avem infrastructura, nu avem politici sociale coerente, strategii privind forta de munca, educatie etc.

cami
| cami a răspuns:

In primul rand, sistemul juridic, spagile, mitele, coruptiile, in Romania sunt ca la ele acasa...
Sistemul educativ.as promulga o lege, prin care fiecare elev, care isi permite sa-si deranjeze profesorul, sa fie sanctionat drastic cu media scazuta la purtare. a fi profesor in ziua de astazi, este ca si cand ai fi ~vanzatorul din col~ .atat respect primesc profesorii.straight face
Cu ajutorul primit din partea Uniunii, as incerca sa refac strazile, stalpii de telegraf, conductele de gaze...
As ~reamenaja~ salariul fiecarui parlamentar, in functie de cat ~efort~ depune el, la locul de munca...mda-mananca gogosi si doarme-...

| Parintele a răspuns:

Ca prim ministru as incerca sa ma angajez in cateva proiecte principale care ar aduce beneficii romaniei.In primul rand as incerca sa pun pe picioare agricultura, as incerca un proiect de asociere al proprietarilor in vederea obtinerii unor suprafete mari pentru cultivat ( in prezent sunt mii de parcele mici pe care fiecare cultiva ce vrea si cum poate) si pentru o mai buna folosire a acestora in interes comun.Ar fi nevoie si de un bun proiect pentru irigatii si bineinteles o mecanizare corespunzatoare.Pe langa asta m-as implica in proiecte de zootehnie.Alt punct ar fi infrastructura.Aici m-as implica prin demascarea si eliminarea tuturor partilor si intereselor meschine din sistem, as incerca sa promovez firme romanesti in proiectele de constructii de autostrazi, drumuri si poduri. Un alt proiect ar fi resuscitarea firmelor de productie, mari si mijlocii, din tara. Privatizarea fortata din anii 90 a pus la pamant productia interna.As mai avea in vedere turismul, educatia si sistemul sanitar.In tot acest timp o lupta anticoruptie reala ar fi tot o prioritate.Cam multe zic eu dar cred ca avand o echipa competenta si cinstita nimic nu ar fi imposibil.
Multumesc.

blonda_suprema
| blonda_suprema a răspuns:

As face asa :in primul rand as incuraja comertul in Romania cu produse romanesti, as avea grija ca tot ce intra in tara noastra sa fie aspru controlat - fructele si legumele (noi putem sa producem, nu sa importam de la altii), as incuraja agricultura, fermele(nu as mai importa decat foarte putina carne de porc, vaca, pui), as pune biciu pe firmele de constructie a drumurilor si podurilor pentru a termina la timp ceea ce e scris pe contracte si fiecare zi in care este amanata ceasta zi, sa fie platita dublu de catre firma care se ocupa de lucrare, as redeschide fabrici care au fost inchise cu ani in urma pentru a crea noi locuri de munca iar produsele care sunt fabricate la noi sa poata avea si garantii(nu ca produsele chinezesti), jucariile le-as produce in cateva fabrici de la noi din tara(ce, noi nu suntem in stare?), as intra tare in justitie, as combate din temelii coruptia de la cel mai inalt nivel pana la cel mai mic (cum ar fi in scoli). As incerca sa aduc prin ceea ce am scris mai sus salariile la nivel european. As face o comparatie cu tarile din Uniunea Europeana si usor, usor as ridica la acel nivel salariile bugetarilor. Pensiile (sa nu mai fie probleme ), le-as privatiza (cine vrea sa cotizeze sa cotizeze doar la sistemul privat, dar acel sistem sa fie foarte bine pus la punct), cu sanatatea as face ca in strainatate as da posibilitatea sa se cotizeze la orice companie de sanatate nu cea care este bagata pe gat de la stat automat si daca vreau sa fiu tratata mai omeneste sa mai cotizez suplimentar si pe undeva privat.
As fi charismatica.

| Linda a răspuns:

1. As desfiinta statutul de functionar public, toate incadrarile in munca sa se faca in conformitate cu Codul Muncii. (Cu cat unii sunt mai privilegiati, cu atat ceilalti sunt mai vulnerabili la somaj)
2. Toate persoanele care lucreaza in afaceri publice (acesta este un termen consacrat in literatura de specialitate vestica pentru administratie publica) le-as plati in functie de rezultate si evaluarea facuta de beneficiarii serviciilor.
3. Pentru orice serviciu oferit in domeniul afacerilor publice as face sa fie cel putin doua institutii intr-un oras care sa-l presteze (pasapoarte, permise, certificate de urbanism, etc). Monopolul este mare problema. De aceea exsista coruptie, tergiversari, etc.
4. As lasa ca cei responsabili cu organizarea licitatiilor sa primeasca un procent din contractul incheiat. Dar si sa plateasca personal daca lucrurile nu au fost facute calitativ. De ce sa fim naivi?! Cineva care lucreaza cu milioane de euro va ramane simplu la un salariu de 500 de eruo pe luna. Daca a facut o afacere publica buna, sa fie rasplatit dar si tras la raspundere.
Prin aceste lucruri eu cred ca in cateva luni Romania ar arata complet diferit. Punctul 4 este o consecinta a punctului 2. (Ideile de mai sus reprezinta miezul masterului meu in dezvoltare comunitara din cadrul unei facultati de stiite sociale).

| Linda a răspuns:

Pentru Psiholoaga

Legat de fondurile europene.
Impreuna cu alte doua persoane am deschis o firma care scrie ieftin cereri de finantare pentru ONG uri. Asa am gandit ca si tine, de ce sa nu ajunga ONG urile cu activitati bune sa primeasca fonduri?! Toate bune si frumoase. Din proiectele care le-am depus anul trecut, inca nu am primit raspuns, desi initial au spus ca pana in martie vor spune rezultatul. Nu cunoastem pe nimeni la Bucuresti, daca din ce stiu ce ratiuni, nu le vor accepta? Muncesc de 14 luni fara sa fi primit nici un ban, sperand ca fac ceva bine pentru Romania.
Deoarece aceste fundatii au primit bani din exterior, dar si acolo este criza, poate pana peste nu stiu cate luni pana se vor primi banii, vor muri fundatiile respective, neavand cu ce sa-si plateasca salariatii, activitatile.
Posibil ca eu sa fi dat ca persoana mii de euro si sute de ore din timpul meu degeaba, ca oricum deciziile de acordare a fodnurilor sa se dea politic.
Deci are legatura cu politicul si nu cu faputul ca oamenii nu ar face tot ce depinde de ei sa acceseze fonduri.

| Linda a răspuns:

Pentru Psiholoaga

Legat de fondurile europene.
Impreuna cu alte doua persoane am deschis o firma care scrie ieftin cereri de finantare pentru ONG uri. Asa am gandit ca si tine, de ce sa nu ajunga ONG urile cu activitati bune sa primeasca fonduri?! Toate bune si frumoase. Din proiectele care le-am depus anul trecut, inca nu am primit raspuns, desi initial au spus ca pana in martie vor spune rezultatul. Nu cunoastem pe nimeni la Bucuresti, daca din ce stiu ce ratiuni, nu le vor accepta? Muncesc de 14 luni fara sa fi primit nici un ban, sperand ca fac ceva bine pentru Romania.
Deoarece aceste fundatii au primit bani din exterior, dar si acolo este criza, poate pana peste nu stiu cate luni pana se vor primi banii, vor muri fundatiile respective, neavand cu ce sa-si plateasca salariatii, activitatile.
Posibil ca eu sa fi dat ca persoana mii de euro si sute de ore din timpul meu degeaba, ca oricum deciziile de acordare a fodnurilor sa se dea politic.
Deci are legatura cu politicul si nu cu faputul ca oamenii nu ar face tot ce depinde de ei sa acceseze fonduri.

| LuS[z] a răspuns:

As face ceva in educatie si in economie.as chema cei mai mari experti in aceste domenii si as sta de vorba cu ei le-as cere parerea.deasemenea asa face ceva pentru elevi si as mari alocatiile si bursele elevilor.si as construi drumuri poduri si as restaura unele muzee.

| TipulVerde a răspuns:

Daca as fi ministru nu cred ca as putea sa fac tot ce-mi doresc, dar cu siguranta voi incerca si as schimba multe, daca nu totul.
As schimba total invatamantul. As pune accentul pe elev, mai putina teorie, mai multa practica. Fara teme pentru acasa si in clasa se va discuta. Si incepand cu liceul studiul sa fie axat doar pe cateva obiecte, necesare viitoarei cariere a studentului. As termina cu tot fiasco-ul care se numeste acum Ministerul Educatiei. Fara teze, cu capacitate si BAC. Sportul la BAC il voi face mai greu de trecut cu 10 (cum fac aproape toti) dar oralul va ramane scos. As baga multi bani in scoli. In liceul meu (de prestigiu national!) profesorii sunt obligati sa-si aduca singuri materiale, laptopurile de acasa, hartie, tus si sa-si plateasca singuri abonamentele la internet pentru ca guvernul nu are lovele. Sincer mi se pare trist. Vreau sa intaresc relatia profesor-elev si sa-l ajut sa vada in colectivul de profesori si colegi o a doua familie.
Vreau sa fac lumea sa citeasca mai mult. Este absolut minunat sa ti se dezvaluie atat de multe fara sa abandonezi confortul fotoliului tau. Si mai ales pe copii. Televizorul nu e bun deloc si nici internetul. Internetul e ca o padure plina de fructe cand esti infometat, daca nu stii ce fructe sunt otravitoare si te infrupti din toate, mai mult rau iti faci.
Vreau sa promovez talentele si sa sustin tinerii sa-si urmeze visele. Nimeni nu te poate obliga sa nu faci ceea ce iti place. Destinul tau se afla doar in propriile-ti maini si tu esti singurul stapan al acestuia.
Vreau sa desfiintez toate prejudecatile cu privire la SAM-uri. Din cate am auzit zilele trecute ANOFM-ul pune la bataie 1300 locuri de munca pentru muncitori(nu stiu cum altfel sa le spun, adica cei care au o meserie, zidari, cizmari, tamplari) si doar vreo 200 pentru intelectuali(asta e termenul? Iar am hazardez in necunoscut).
Vreau sa pot sa tin oamenii in tara, aratandu-le ca Romania va creste doar cu ajutorul lor si doar lucrand impreuna putem face din tarisoara asta un loc mai bun pentru copiii nostri.
Si nu pretuiesc nimic mai mult decat adevarul. "Dragostea e adevar", nu mai stiu unde am citit asta, dar numai daca ne iubim pe noi insine si pe cei de langa noi reusim ceva. Impreuna.
Vreau sa schimb total spitalele. Vreau sa fie curate, ingrijite, mereu aprovizionate. Cand, bolnav fiind, te duci sa fii ajutat, vreau sa fii intampinat cu bratele deschise si primit cu dragoste si caldura, nu cu scarba si sictir, cu ochii dupa punga de cafea. Vreau sa promovez programele de donare de sange si organe. Este minunat sa poti ajuta sau chiar darui viata. Vreau sa ajut mamele tinere sau care au facut copii care nu sunt doriti (de ele sau de familie) si vreau pur si simplu sa zdrobesc orice mit si frica generala de spitale. Vreau sa fac sa dispara mirosul… Ii stiti mirosul greu, inchis. Este mirosul unui sfarsit de drum, a descumpanirii, a apatiei, a mortii….
Vreau sa conving lumea sa se lase de fumat si de baut. Ilegale nu le pot face (inca e democratie) dar vreau cat mai multa educatie sanitara. Si cat mai multa planificare familiala. E bine sa stii. Si vreau sa conving oamenii ca nu e ceva rau sa consulti un psiholog, sau daca ai tulburari (am facut un test si eu am tulburari schizoide si de personalitate, dar numai cate un pic.), mariile genii au fosti majoritatea minti unice (popular "nebuni")
Vreau sa promovez adoptia. Mii si mii de copii cresc singuri, fara nici un strop de afectiune prin orfelinate si ajung anti sociali pentru cred ca restul lumii le-au intors spatele. Vreau ca Protectia Copilului sa aiba mai multa activitate…
Vreau sa infiintez camine pentru copii si batrani. E pur si simplu sfasietor sa vezi oameni trecuti, cu fetele sterse, mergand prin parc, si chinuindu-se sa culeaga doua-trei flori pentru a mai aduce un strop ce prospetime in camerele lor, adevarate masini ale timpului, pline de amintiri si povestiri captivante, dar de altfel uitate de toti, copii, nepoti, care nu au vazut in ele decat o povara. Si nici macar nu-i apara nimeni in mod special cand altii vor sa profite de slabiciunile lor. Adeseori ma gandesc cum au ajuns unii asa si ce voi face eu in ultimii ani ai vietii mele, notand tot ce am realizat de-a lungul anilor. Pur si simplu imi vine sa plang.
As face curat pe strazi, as planta copaci si as pune amenzi usturatoare(extrem de usturatoare) celor care nu-si respecta deloc tara si locul in care traieste si mai are pretentii la curatenie in jurul lui. E o vorba "Nu te c*aci unde mananci", dar romanul daca nu arunca pungi, hartii, PET-uri si chistoace pe jos la o iarba verde, la un gratarel nu mai e roman. Exact asta vreau sa schimb. Democratia inseamna ca puterea e la ei. Chiar daca tot Parlamentul vrea si voteaza legi pro-mediu nimic nu va merge daca nu ne mobilizam noi insine de la ultimul pana la primul roman.
Vreau sa fac strazi mai bune, vreau sa fac in asa fel incat orice sofer sa se simta in siguranta pe strazile noastre. Vreau sa inaspresc Codul Rutier si pedepsele aferente incalcarii acestuia. Oamenii mor si prea putini platesc. Vreau sa conving oamenii sa mearga pe bicicleta, desi eu nici acum nu stiu (nu gasesc pe nimeni care sa ma invete T_T). E mai sanatos si nu polueaza deloc. In plus dispare traficul. Vreau sa reciclam, sa refolosim, si sa economisim. Nu numai ca lasi si generatiilor viitoare, dar economisind mai mult iti si permiti mai mult. Vreau sa dispara dorinta romanului pentru o opulenta cat mai ostentativa. Nu-mi place si stiu sigur ca nu ajuta la nimic.
Vreau sa dispara coruptia. Nu mai vreau la conducere burtosi incapabili in orice domeniu, exceptand somnul. Vreau sa dispara mita, vreau sa se pedepseasca astfel de actiuni. Vreau sa nu mai existe certuri intre lideri si sa ajunga cu totii la un consens pentru binele norodului. Vreau sa promovam Romania, si sa atragem turisti. Vreau politete, ospitalitate si iubire fata de munca. Vreau sa nu mai existe saraci si bogati. Vreau ca cei saraci sa fie ajutati cat mai mult iar cei bogati sa plateasca cat mai multe taxe, sau daca nu taxe sa-si redirectioneze o parte din profit spre caritate. Niciodata nu m-au preocupat banii. Am avut, am avut, n-am avut, n-am avut. Nu-i inteleg pe cei care au milioane de euro si traiesc intr-un lux fabulos in timp ce in jurul lor oamenii mor de foame.
Vreau sa-i ajut pe tineri sa-si gaseasca un loc de munca si sa-si intemeieze o familie. Si vreau sa-i ajut pe toti sa-si iubeasca tara.
Si mai ales vreau sa schimb oamenii si sa-i fac pe toti sa traiasca in pace si sa se ajute reciproc. Vreau sa se inteleaga bogatii cu saracii si sa se salute cu prietenie si respect reciproc cand se intalnesc pe strada. Vreau ca un director de banca si un maturator pe srada sa stea la acelasi rand la alimentara si sa primeasca acelasi tratament in spital. Vreau ca un manelist si un rocker sa rada la aceleasi glume si sa lase astfel de chestii minore cum ar fi o diferenta de gusturi muzicale sa le stea in calea prieteniei lor. Vreau un tanar si un batran sa stea la discutii in parc, la un joc de sah, in timp ce-si povestesc unul altuia despre Al Doilea Razboi Mondial sau despre Google. Vreau unui taran si unui orasean sa i se explice la fel cum trebuie sa-si completeze actele si sa nu fie primiti cu antipatie pe la ghisee. Vreau ca un roman si un tigan sa primeasca aceeasi amenda pentru ca au furat o gaina si sa fie iertati in acelasi mod pentru ca in 99% din cazuri o fac din foame.
La o astfel de Romanie visez eu si chiar daca nu voi ajunge prim-ministru, cu siguranta voi face tot ce pot sa o schimb.
Vreau la sfarsitul zilei sa vad in parc, sub florile rozalii ale copacilor, in mirosul dulceag al primaverii, plimbandu-se agale un baiat si o fata, tinandu-se strans de mana si sa aiba in suflet doar grija iubirii lor stiind ca viitorul lor este unul frumos…

| TipulVerde a răspuns:

Tot vad ca lumea vrea sa mareasca salariile, dar v-ati intrebat voi oare: De unde bani? Milenii vor trece pana sa schimbam ceva daca doar la bani va ganditi...

| Leea1234 a răspuns:

De schimbat ar fi multe, dar nu as avea cu cine sa fac aceste schimbari, pentru ca oamenii din ziua de azi vad precum caii, numai inainte, isi vad doar propriile interese si de ceilati putin ii intereseaza! si parerea mea este ca fara sprijinul lor nu as reusi sa fac mai nimic. daca ar fi dupa mine le-as schimba conceptiile invechite dar cum e imposibil... m-as da batuta

| LoryM22 a răspuns:

As face locuri de parcare, locuri de munca pentru studenti, si mai multe blocuri sociale si ANL.As reduce din materie pentru ca in alte tari nu este asa de mult de invatat, sa se faca doar materia de baza si sa se axeze fiecare tanar pe ceea ce vrea sa faca in viitor inca din liceu.Pacat ca ce vrem noi populatia de rand nu se va intampla iar banii de la UE ajung in buzunarele celor care "conduc "tara.

prfml
| prfml a răspuns:

Bravo Biank, sa cresti mare! (am felicitat primul raspuns)

prfml
| prfml a răspuns:

Sunt 2 persoane care pot influenta viitorul Romaniei, presedintele si prim ministru, ca si mine sunt persoane vor incurca atributiunile celor doi, eu voi da un raspuns general. In primul rand as analiza daca pot duce in spate o asemenea functie in spate de rang inalt, daca as avea pregatirea necesara. Nu o sa candidez niciodata la o asemenea functie, imi lipseste pregatirea asa ca voi spune ccea ce gandesc eu ca ar trebui facut : m-as asigura ca toti care sunt in functii, include tot cea ce tine de ministere sa aiba pregatirea necesara, eu de fel schimb doar ce este stricat nu de dragul de a avea ceva nou, in situatia care o avem acum, as investi in agricultura, sisteme de irigatii, sprijinirea tuturor agricultorilor, in lipsa fortei de munca as apela si la sprijinul armatei, in legatura cu agricultura sprijin ecologia, as evita ingrasamintele chimice si le-as inlocui cu cele naturale, cele provenite de la animale, in acest fel as impusca doi iepuri si fermierii, crescatorii de animale. As merge si pe reciclare, protectia mediului, viata are prioritate, deeacea am inceput cu variantele care sunt strict necesare pentru suparavietuire. As investi in sanatate, reconstructia sau renovarea spitalelor care sunt in prag de pericol in fata calamitatilor naturale, as investi in cercetare, sunt genul de om care imi place sa fiu cu un pas in fata, prefer sa previn bolile decat sa le vindec, as tine conferinte pentru a schimba caracterul doctorilor care tind sa ia spaga, nu i-as schimba. As sprijini infrastructura, constructiile de autostrazi, locuinte pentru cei care nu au si industria, relatiile de prietenie cu alte tari. As acorda o atentie deosebita justitiei, ai oferi o independenta, pedepse mai aspre, acum depinde dupa caz(o completare, nu sunt adeptul pedepsei cu moartea), nu sunt de acord ca parlamentarii sa indeplineasca atributiuni care sunt ale justitiei. As fi activ, jucator, cred in munca in echipa, doua capete gandesc mai bine ca unul, trei capete mai bine ca doua. O importanta deosebita as acorda-o si invatamantului, reconstrucyia scolilor sau renovare, ca stim cu totii ca la acest domeniu stam extrem de prost, cercetare, democratizarea relatiei profesor si multe altele in acest domeniu. Tocamai de aceea mizez pe munca in echipa, o autocompletare. Pentru toate acestea avem nevoie de capital si o buna functionare a ministerului de finante.

| DenissaDeea a răspuns:

As creia mai multe locuri de munca pentru oameni, mai mult sau putin''invatati''(Pentru a nu mai exista abandoane, furturi, violuri, crime, talharii, etc etc.)
As creia posibilitate de-a munci familiile in tara, fara a mai fi nevoite familiile sa munceasca si sa plece in alta tara.Creind locuri de munca cu salarii acceptabile.Preturile mentinute la limita pietei romane, sa nu mai sara preturile in aer instantaneu, cu motiv sau fara motiv aproape in fiecare luna.Pentru a nu mai fi abandoane pe strazi, orfelinatele pline de copii abandonati neajutorati si nesprijiniti de nimeni si sa nu te poti descurca lunar.
As creia si o posibilitate de ajutorare a familiilor/cuplurilor care nu au locuinta si sunt defavorizate!
As descuraja de a se mai da mita, se pare ca in continuare se accepta mita in anumite situati.

| valsulnorilor a răspuns:

Ca Prim Ministru al Romaniei singur nu poti schimba foarte multe mai trebuie si vointa politica pentru a vota Parlamentul anumite legi.In primul rand trebuie micsorate lefurile tuturor parlamentarilor, trebuie returnate la firmele de leasing BMW-urile alea scumpe pe care le conduc in prezent alesii neamului si care inghit sute de litri de benzina si cumparate autoturisme Dacia logan dar nu la suprapret ci la pret normal, trebuiesc anulate toate legile care au privilegiat de-a lungul timpului toata clientela politica de la parlamentari pana la ultima opinca, trebuie anulata legea cu tichetele de vacanta o mare mizerie care nu ai aduce venituri de cat prostituatei de Udrea ca nu toate hoteluirle sunt in programul tichete de vacanta.
trebuie urgent gandita si votata legea pensiilor pentru munca egala drepturi egale ca unul iesit la pensie in 1990 are un sfert pensia unuia iesit la pensie in 2008 chiar si la munca egala, cotizatie egala.
Inasprirea legilor privind faptele de coruptie, faptele cu violenta(talharii, violuri omoruri, lovituri cauzatoare de moarte), evaziunea fiscala; si punerea in aplicare a acestor legi modificate corect fara interpretari si fara a se tine seama de culoare politica, etnie, rasa, etc.
Legi pentru sprijinirea tinerilor in vederea achizitionarii de locuinte cand se casatoresc, locuinte subventionate de stat, investitii puternice in infrastructura(autostrazi, viaducte poduri), extinderea retelelor de alimentare cu gaz in localitatile rurale pentru reducerea si chiar stoparea defrisarilor masive de paduri, introducerea de lectii de informatica in scolile de la tara pentru ca elevii de acolo sunt defavorizati din cauza gradului ridicat de saracie foarte putini copii de la tara au un calculator personal iar cand vin la oras au deja un "handicap"comparativ cu cel de la oras care se joaca la calculator de la varste fragede, investitii in infrastructura din invatamant logistica laboratoare bine dotate, stimularea pecuniara a specialistilor pentru a fi incurajati sa predea la tara, subventionarea copiilor ai caror parinti realizeaza venituri modeste in vederea achizitionarii de carti si rechizite scolare, investitii in carti pentru ca atat bibliotecile de la tara cat si cele de la oras sa fie dotate cu manuale si carte pentru toate nevoile, subventii in agricultura dar nu cum este actuala lege la hectar pentru ca majoritatea oamenilor de la tara au terenuri mai mici de un hectar ca asa se cumparau terenurile pe vremuri, regularizarea pensiilor de CAP cu a celor din industrie pentru a se elimina discriminarea, introducerea impozitului pe teren in functie de cum este lucrat daca este lasat nelucrat impozitul sa fie mai mare de cat pentru terenurile cultivate pentru a se incuraja productia agricola, mentinerea impozitarii ridicate a produselor si serviciilor de lux, mentinerea impozitului forfetar ba chiar marirea acestuia pentru a creste bugetul de stat, descurajarea muncii la negru, initierea de proiecte de legi in acest sens si pedepsirea pe masura a celor ce desfasoara activitati eludand taxele si impozitele, accizele si celelalte dari catre bugetul de stat.
eliminarea completa a imunitatii parlamentare sau adoptarea unei legi ca parlamentarului roman sa i se aplice legea imunitatii parlamentare doar cand este in sala se sedinta si numai atunci.
Adoptarea de legi mai aspre cu privire la faptele de coruptie savarsite de persoanele ce indeplinesc exercitiul autoritatii publice si dublarea pedespelor in cazul acestora.
Adoptarea de legi pentru o salarizare corespunzatoare si legi prin care atat medicii, asistentii cat si infirmierii sa fie trasi la raspundere pentru fapte de coruptie si introdusi in categoria celor ce indeplinesc exercitiul autoritatii publice, Impozitarea cu pana la 80% a societatilor ce desfasoara jocuri de noroc, ruleta, cazinouri, pariuri sportive, samd, Eliminarea (abrogarea)tuturor legilor ce permit scutiri de taxe si impozite cu exceptia celor cu handicap sever, regandirea legii privind asociatiile si fundatiile nonprofit si aplicarea de pedepse mari administratorilor si responsabililor acestora in caz de depistare a unor nereguli de sutragere de la plata taxelor si impozitelor, Stimularea tinerilor cu un IQ ridicat si subventionarea de catre stat a acestora pentru a urma cursurile unor scoli pe care nu isi permit sa le faca din lipsa de venituri(am IQ 140)dar daca as spune ce lucrez ar rade toata lumea, micsorarea fondurilor pentru aresturi si penitenciare si dirijarea surplusurilor catre protectia sociala, marirea alocatiei pentru copii pana la 300 euro acum pe timp de criza si majorarea acesteia ulterior cand economia isi va reveni.Reducerea bugetului Parlamentului cu pana la 80% la telefoane, carburanti, birotica, achizitii publice, o mai mare transparenta privind achiziitiile publice atat in Parlamentul Romaniei cat si in tot sectorul de stat, anularea contractelor exagerate si tragerea la raspundere atat penala cat si pecuniara a celor vinovati in vederea recuperarii prejudiciilor create.adoptarea de legi sigure si care sa nu lase loc de portite si interpretari in functie de politica si alte "conditii atmosferice".
Salarii decente politistilor pentru a nu fi incurajati sa intinda mana si pedepsirea aspra a celor ce iau mita sau primesc foloase necuvenite, salarii decente invatatorilor si profesorilor dar si crearea de legi care sa pedepseasca pe cei ce fac pregatire la domiciliu si dau calificative elevilor in functie de cate ore de pregatire are la el si la sotia si copii sai.
Urmarirea programei scolare de catre cei responsabili si tragerea la raspundere a cadrelor didactice care nu fac predari corespunzatoare si nu se implica corespunzator in sistemul de invatamant. Legi transparente si facile privind absorbtia fondurilor nerambursabile si pedepse crunte celor responsabili de nereguli si fapte de coruptie.
Un plan concret se elaboreaza in zile si saptamani eu in 50 minute atat am putut gandi dar cand te consulti si cu altii mai pot veni si alte idei.
Mult succes tuturor.
am descoperit acest site de putin timp dar chiar imi place! Felicitari celor cu ideile!

| CrucifiedCountess a răspuns:

As da invatamantului si agriculturii banii mult-meritati! Fara educatie nu poti reusi. Iar pentru ca tara sa prospere trebuie sa ne oprim din importat si sa incepem a exporta!

| csintalan a răspuns:

...Intrebarea 1...as incerca sa fiu un politician curat, echilibrat,... ceea ce este greu,! ...deci asa nu voi fii prim-ministru,...
...Intrebarea 2...schimbarea inseamna si presupune trecerea de la un sistem la altul,... dar cum tara a trecut prin multe schimbari si nu a rezultat doar,, mediu turbulent,, as incerca sa dezvolt sa imbunatatesc ceea ce alti doreau cu schimbarea,...
... fetelor sa nu cioliti la raspunsuri, fara pile, ca va pic la examen,...

Janina
| Janina a răspuns:

Odata ajunsa acolo nu stiu daca as putea sa fac tot ce as avea propus insa cu siguranta as incerca sa fac din Romania o tara respectat, nu rusinea Europei cum este acum.
As incepe de la pensionarii din armata cu pensii de sute de milioane si de la judecatori si avocati care manaca tara de bani.stau o gramada de bosorogi in parlament care nu fac altceva decat sa incaseze veniturile romanilor care sunt muritori de foamne...as reduce impozitele, macar le-as face in functien de venit.
Doamne ma mai sperie si situatie din scoli... unde daca nu ai bani esti un nimeni si un nimic...toti profesorii iti cer bani, pe fata...as da niste teste de aptitudini prof care sa fie pe bune cu bataie d ejoc cum sunt cele de acum...deoarece avem in invatamant si profesori cu probleme pshice. as vrea sa se ia in considerare parerea elevului...sa dam autoritate, cu limita ce e drept, elevului.
taxe, taxe si iar taxe... unde draq se duc toti banii astea? sau de unde vin cand romanul abia are banii de zi cu zi...

curatenie! sa aratam si noi ca o tara Europeana...la asta as baga amenzi usturatoare pentru cei ce depoziteaza gunoiul in spatii nepermise sau ii arunca hartia la orice colt.
viteza minima legala... e ok dar pentru abateri i-as face s amanance pamant...viata unui om poate fi distrusa de inconstienta lor.
as face incubatoare de afaceri, gen Malaga Spania, unde persoanele doritoare pot beneficia de srijin pentru derularea unei afaceri...consider ca sunt f folositoare si neaparat necesare la noi.
as creste slariul minim si as face o balanta intre toate veniturile si ch sa fie cat mai echilibrate.multi bani s eudc pe lucruri inutile...
ma mai gandesc si iti scriu...probabil as pedepsi si violenta verbala pentru ca multi copii raman cu complexe de la simple vorbe aruncate in vant de un dobitoc fara minte
.
. revin cu idei big grin

Janina
| Janina a răspuns:

Asaaa, prima data am omis sa vorbesc despre bogatia turistica atat naturala cat si monumentele din tara, carora daca as fi prim-ministru le-as acorda o mai mare importanta. turmismul nu se dezvolta asa cum rb ca nu avem sosele, suntem codasii europei la acest capitol.