| georgekids a întrebat:

Ce credeți că se va întâmpla cu România, având în vedere stadiul ei de evoluție din trecut și din prezent, situație pe care o voi enunța în câteva idei mai jos:

-situația geto-dacilor dinainte de colonizarea romană, care se caracterizează printr-un nivel foarte slab de dezvoltare față de romani și de comportament primitiv ( ex. dacii până la venirea romanilor nu știau de existența săpunului, iar aceștia nici măcar nu se spălau;

-cucerirea romană;

-marea imigrație slavă, ceea ce a rezultat o colonizare teritoriilor românești cu populație slavă (chiar dacă unii nu vor să recunoască acest lucru, dar noi avem sânge slav, fizionomia românilor seamănă foarte mult cu a slavilor, și să nu uităm că foarte mulți spun că româncele sunt niște femei frumoase-părere împărtășită și de mulți străini; și să nu uităm de frumusețea zdrobitoare a rusoaicelor -cei care au măcar un pic de cultură știu despre rusoaice că sunt deosebit de frumoase, împreună cu femeile din majoritatea țărilor slave, și să nu uităm de faptul că dacii făceau parte din aceași familie de populație ca și slavii, iar romanii le strigau pe femeile dace când se căsătoreau cu ele cu numele de Katiușa, Nathașa, Yana, Elsa...;

-marile migrații;

-invazia mongoleză;

-alipirea Transilvaniei la Imperiul Austro-Ungar;

-subjugarea țărilor românești (Valahia și Moldova) de către Imperiul Otoman, obligarea acestora la plata unui tribut în aur, animale, grâne, femei și copii- ceea ce a provocat oprirea din evoluție a acestor țări, o înapoiere a acestora și o introvertire a populației românești;

-anexarea Basarabiei de către Imperiul Rus și rusoficarea ei;. a doua anexare a Basarabiei și Bucovinei de către Uniunea Sovietică în al doilea Război Mondial;

( și cu părere de rău o spun, dar dacă Rusia nu va cădea, Basarabia nu se va mai uni niciodată cu România- adevăr pe care îl susțin cu argumente logice și nu mai are rost să-și facă alții iluzii în acest sens, Basarabia e pierdută, sunt sanse mai mari ca Moldova noastră să fie alipită rușilor;

-invazia rusă din secolul al XlX-lea;

-înapoierea României cu sute de ani, chiar mii față de țările dezvoltate, chiar și față de cel mai puțin dezvoltate (1859);

-politica deficitară de care a avut parte România;

-corupția și lupta pentru putere și banii care a avut loc dintotdeuna- un exemplu bun este în perioada otomană când boierii se luptau între ei care să vină la putere, aceștia apelând și la ajutorul otomanilor, unde care plătea mia mult acela devenea domnitor( lăudându-ne mai târziu că n am fost transformați în pasalâc sau că noi am salvat Europa de otomani (mare mit), dar onoare lăsând-o deoparte onoarea de care n-am dat dovadă si su.nd p.a la otomani, iar oamenii-țăranii au fost transformați în slavii pentru a munci și plăti tributul;

-interesul marilor puteri ca România să nu fi fost o țară unită și puternică;

-în perioada interbelică:

- 80% din populație locuiau în mediul rural ocupându-se cu agricultura și creșterea animalelor, fiind prezentă și diferența foarte mare de trai din rural și urban-cea mai mare din Europa;

-era prezent cel mai mare procent de analfebetism din Europa;

-să nu credeți că nu recunosc și progresul din perioada aceasta dar care s-a evaporat în perioada comunistă;

-al doilea Război Mondial în care România a fost implicată fără voia sa, pierzând o mare parte din teritoriu-anexarea Basarabiei și Bucovinei, populație și moartea multor soldați;

-invazia sovietică;

-impunerea modului de viață sovietic;

-Perioada comunistă care a avut un efect devastator:

-înlăturarea fostelor elite politice și înlocuirea acestora cu niște elite de proveneau din cele mai sărace familii, cu o poftă de răzbunare și reorganizare bolnave;

-schimbarea radicală a sistemului după modelul sovietic, unde numai se punea accentul de educația, ci numai pe învățământ, invățat la toate materiile creându-se modelul elevului universal bun la toate (la toate materiile);

-înlăturarea fostelor elitelor din învățămâtul universitar și înlocuirea cu unele după cerințele comuniste (sistem menținut până astăzi);

-îndobitocirea oamenilor prin mistificare și îndoctrinare;

-întrovertirea oamenilor și înrădăcinării sentimentului de frică față de sistem;

-urbanizare foțată;

-industrializarea forțată, industrializare care nu producea mai nimic bun în folosul oamenilor;

-prezența dictaturii și controlul întregii puteri în mâinile unui singur om;

-ambițiile bolnave ale conducătorului Nicolae Ceauseșcu;

-secarea resurselor țării pentru niște ambiții bolnava-ex. casa poprului- un vis dintr-o noapte a lui Ceauseșcu, bomba atomică creare unui FMI al țărilor sărace;

-oferirea de către Ceauseșcu a unor împruturi de miliarde de euro către mai multe țări (R.D.Germană, Rusia, Libia, Irak etc) în loc ca de acești bani să aibă parte românii-deci românii au muncit atâta ca de acestă muncă să profite alte țări;

-toate aceste nicidecum în interesul românilor, care nu au avut nimic de câștigat;

-introducerea în mentalitatea oamenilor a practicilor de corupție, fraudă, furat, păcăleală ( unii ziceau că numai asa se puteau descurca) în toate domeniile, practici care se mențin și astăzi-oamenii crezând că asa este normal;

-dezbaterea unei false Revoluții;

-după Revoluție puterea a fost preluată tot de fostele elite, apoi de copii acestora;

-nonevoluția în niciun domeniu în perioada actuală;

-starea deplorabilă a țării în perioada actuală;

-migrația excesivă a românilor către Occident, sunt pe locul 2 în lume după Siria (plus că acolo este și război);

-introvertirea și frica românilor de a pune piciorul în prag- de a proteste, de a gândi

-poporul român e un popor de proști și de fricoși;

-avem cei mai puțin absolvenți de învățământ universitar din Europa,

-Ungaria are 12 premii Nobel, noi niciunul;

-românii sunt foarte conspirativi (ex. masoneria, George Șoros )

-românii protestează numai influențați și controlați,

-implicarea serviciilor secrete și a securității în viața politică și economică pentru puetere și bani;

-românilor le convine mai bine să stea acasă în fotoliu și să spere că pică ceva din cer decât să fie implicați în asigurarea viitorului României, deși toți flutură steagul de 1 Decembrie;

-sistemul de învățământ putred menținut de pe timpul comuniștilor, unde se pune accentul numai pe toceală, învățat, niște materii neîmbunătățite, de unde ies o sumă de analfabeți-funcționali

-în învățământ nu se pune deloc accentul pe crearea unei stări de patriotism (nu naționalism să nu se înțeleagă greșit) pe învățarea istoriei ca materie obligatorie și materie obligatorie de bac, ci se crează numai mână de muncă pentru alții,

-S-a creat o istorie falsă pe timpul comunismului, o istorie mistificată, cu multe mituri pentru a se crede că românii au fost asemenea unor zei (ex. romanii se trag din daci, miturile cu Ștefan cel Mare, Vlad Țepeș etc-conducători care chiar s-au războit între ei pentru putere în loc să fie uniți), în loc să se pună accentul pe adevăr și realitatea ca să știm adevăratele probleme ale țării,

-Starea actuală a țării-sărăcie excesivă, lupta pentru putere și bani, subdezvoltare în toate domeniile-economie etc;

-În politică se pune accentul numai pe interesurii individuale și de grup, nicidecum pe interesul țării;

-interesul anumitor țări ca România să se desfințeze (Ungaria, Rusia, Rep.Moldova, Bulgaria, Austria etc)- singurul nostru noroc cu alianța NATO;

-avem mai puține autostrăzi decât unele țări din Africa-ex.Congo;

-Japonezii au trenuri de circulă cu 600 km/h, iar Romnânie trenuri de circulă cu 40/h,

Nu se pune accentul deloc pe educație, ceea ce înseamnă că inu se interesează deloc de viitor, pentru că în viitor nu vom mai avea cetățeni educați cu valori. un popor educat și cu valori, patriot, ci unul doar cu interes individual, fără cu niciun fel de valori.

-înmulțirea excesiva țiganilor, care se estimează că în 2050 vor deține majoritatea, iar românii vor deține minoritatea, ceea ce va determina o emigrare excesivă sau totală a românilor din țară, rămânând doar țiganii,

-imitare de către români a comportamentului țiganilor,

-impregnarea a stării de frică a românilor față de țiganii,

-țiganii fac legea mai peste tot,

-cel mai grav este faptul că s-a conferit țiganilor din întreaga lume denumirea oficială de romi, expresie derivată din cuvântul de România, ceea ce a lăsat o pată și o rușine foarte mare pe onoare României și a poporului român, lucru de care trebuia să fie de neacceptat, de ce nu s-a dat denumirea de exemplu de olandis, francis, englezor, ruson etc...dar ca întotdeuna românii au rămas în pasivitate ca întotdeuna, fiind luați la p.a de ații,

-țiganii au fost lăsați în voia lor neluându-se nicio măsură masupre lor, sistemul de educația neducându-i în niuciun fel;

-țiganizarea României;

Ce credeți din toate aceste idei, România va mai avea vreo sanșă să se dezvolte, să devină o țară civilizată, va ține pasul cu țări aflate cu 500-800 de ani înainte noastră sau cel mai probabil aceasta se va desfința și va fi împărțită de alții? (din raționamente logice înclin către a doua variantă- oricum ve exista o reorganizare a lumii și nu pre văd România să primeze împotriva intereselor altor țări superioare nouă, nici nu mai vorbesc de un al treilea război mondial-unde oricum țările membre NATO se vor pune pe ei pe locul 1),; și nu credeți că România suferă de pre multe boli și nu mai poate fi îndreptată și salvată niciodată?

35 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Mult adevar e scris acolo,popor de indiferenti,nepasatori,dogmatici,lipsiti de incredere unul in altul,asta e Romania, nu am ce sa spun, au hotarat morti vii viitorul romaniei si au ales psd,noi tineri platim impozite pentru morti vii,tiganii, purandei, asistati social, handicapati fictiv, tara asta nu are nici un viitor, nu inteleg ce cauta in UE sincer, sunt tarii mult mai ok care nu sunt acolo, foarte mult mi-a placut ce ai scris acolo

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Ce tari mult mai ok nu sunt in UE? Turcia?

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Elvetia. Are prea multi bani ca sa fie in UE; sistemul lor bancar se bazeaza pe pastrarea confidentialitatii clientilor, astfel ca foarte multi europeni cu afaceri mai putin curate isi tin banii acolo. Daca ar adera la UE, ar fi fortata sa adopte regulamentele comune pentru banci, pierzand astfel multe conturi. Fiind memba in spatiul economic european, are multe din avantajele statelor membre UE; doar o situatie economica foarte proasta (greu de imaginat) si presiuni mari ale Bruxellesului pe latura financiara ar putea determina aderarea.

Norvegia. Are prea mult petrol ca sa fie in UE; prefera sa beneficieze singura de avantaje, avand un surplus bugetar si rezerve enorme. In plus, nu-i convine politica comuna a UE in privinta pescuitului. Poate dupa terminarea petrolului va fi mai usor de convins, deocamdata se bucura ca si Elvetia de toate avantajele spatiului comun european.

Islanda. Tara era mai apropiata de Statele Unite decat de Uniunea Europeana, avand relatii bune de afaceri cu americanii. Dupa ce i-a lovit criza financiara au cerut de urgenta ajutor de la Bruxelles dupa care au facut cerere de aderare. Probabil vor fi primiti in scurt timp, avand in vedere populatia mica si nivelul mare de dezvoltare si apropierea de standardele europene.

Monaco, San Marino, Lichenstein, Andorra, Vatican. State prea mici pentru a fi membre in UE; sunt "de facto" in uniune, dar nu au o reprezentare politica in structurile sale.

Rusia. Urmasa a Uniunii Sovietice, are inca reticente fata de vest, desi economic este profund legata de Europa. Cu o populatie mare, o politica complicata cu accente autoritariste si o economie semi-mafiota, Federatia Rusa nu ar fi primita cu usurinta in UE daca ar decide sa candideze. Deocamdata se multumeste sa vanda Uniunii petrol si gaze la preturi tot mai mari de la an la an.

Belarus. Considerat ultimul stat dictatorial din Europa, aflat intr-o uniune cu Rusia, aceasta tara nu are sanse de a intra in viitorul apropiat in Uniune, desi probabil i-ar aduce beneficii, daca si-ar putea mentine in acelasi timp si relatiile privilegiate cu vecinul de la rasarit.

Ucraina. Prinsa intre sustinatorii Rusiei si cei ai occidentului, Ucraina a decis ca va candida la aderare, luand in calcul avantajele evidente ale apartenentei la clubul european. Vor fi insa necesare multe reforme politice si economice pana la o eventuala integrare.

Republica Moldova. Divizata intre comunistii pro-rusi si partidele pro-romanesti, Moldova este una dintre cele mai sarace state din Europa, cu o mare parte a populatiei lucrand deja in tarile Uniunii. Principalul beneficiu al aderarii ar fi ridicarea vizelor, urmat apoi de obtinerea unor fonduri pentru coeziune economica cu vestul. Dupa inlaturarea comunistilor, avand si ajutorul Romaniei, Moldova va merge probabil tot mai accelerat spre integrare in urmatorii ani.

Turcia. Un stat dificil care doreste de cateva decenii sa intre in UE; dupa terminarea perioadei loviturilor de stat succesive, are acum o oarecare stabilitate politica si economica, dar are mari probleme cu comunitatea kurda, cu respectarea drepturilor fundamentale ale omului si cu interferenta islamismului in politica statului. Desi este candidat oficial, vor mai trece 10-20 de ani pana la aderare.

Nordul Ciprului. Insula a fost divizata intre sudul grecesc si nordul turcesc; sudul a intrat deja in UE, iar cetatenii au votat impotriva primirii nordului; discutiile pentru o reunificare se desfasoara cu mare greutate. Este posibil ca nordul insulei sa fie acceptat in UE doar odata cu intrarea Turciei.

Croatia. Candidat premiant la aderare, va fi probabil prima tara primita in viitorul apropiat. A reusit sa adopte toata legislatia necesara si si-a reglementat situatia granitelor cu vecinii.

Serbia. Dupa ce in urma cu cativa ani era inamicul public al Europei, acum aceasta tara doreste integrarea in UE dupa mai multi ani de democratie. A facut progrese serioase, economice si politice, precum si de a inchide urmele razboiului, astfel ca este posibil sa fie acceptata in urmatorul deceniu.

Muntenegru. Desprinsa din federatia cu Serbia, tara va reusi sa intre mai repede in UE, desi este saraca, pentru ca nu are problemele politice ale Serbiei din trecut. Mai ramane doar de implementat aquis-ul comunitar.

Bosnia Hertegovina. Tara a fost devastata de razboi in anii ’90; acum economia e in mare parte subterana, exista conflicte intre diferite etnii, mediu politic instabil, o forta internationala de mentinere a pacii si milioane de mine neexplodate. Desi UE sprijina pe toate caile acest stat, va mai trece ceva timp pana la aderarea propriu-zisa.

Macedonia. Tara este pe drumul spre aderare, negocierile cu UE fiind avansate; mai ramane sa-si rezolve disputa privind numele cu Grecia si probabil in cativa ani va intra in Uniune.

Albania. Tara saraca, cea mai distrusa de comunism, cu o tranzitie dificila si un sistem mafiot, Albania face eforturi mari pentru a ajunge in UE, dar va mai dura mult pana economia si sistemul politic se vor adapta la standardele europene.

Israel. Avand toti vecinii Orientul mijlociu impotriva sa, Israelul se simte mai apropiat de Europa decat de Asia. Avand insa relatii speciale cu americanii si conflicte cu statele arabe, este greu de crezut ca va fi primit prea curand in clubul european.

Tarile din nordul Africii. Desi unele doresc o apropiere cat mai mare de Europa (Marocul chiar a facut la un moment dar o cerere – respinsa – de aderare la spatiul comun european), economia acestor tari este foarte slaba, fiind mai degraba surse de imigranti. UE le propune ca alternativa o Uniune Mediteraneana, de fapt o relatie privilegiata cu Europa prin care sa-si apropie sistemul economic si politic de cel de pe continentul nordic.

Statele din Caucaz. Desprinse din fosta URSS, avand rezerve de petrol si gaze, conflicte numeroase interne si externe, precum si relatii tensionate cu Rusia, aceste tari sunt privite cu interes de UE pentru resursele lor energetice, dar o aderare propriu-zisa la Uniune este foarte dificila in urmatorii ani, din cauza lipsei de stabilitate din zona.

http://www.avarvarei.ro/de-ce-nu-sunt-toate-tarile-europene-in-ue/

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Elvetia nu vrea sa fie in UE si a fost neutra in toata istoria ei.
Croatia e membra UE, articolul e vechi.
Israelul e intr-un continuu razboi de cand a devenit stat, de Rusia nu cred ca are rost sa vorbim, iar celelalte state sunt din toate punctele de vedere mai putin dezvoltate decat Romania.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Norvegia,IslandaBosnia Hertegovina, Macedonia? ce este asa dezvoltat in Romania? coruptia, hotia, prostia? ce dezvoltare vezi tu in tara asta?

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Norvegia nu vrea sa fie membra UE, Islanda a renuntat la candidatura acum cativa ani, iar Macedonia si Bosnia nu pot fi comparate cu Romania, de ce nu te muti tu acolo daca e asa de bine?

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu am spus ca vreau sa ma mut acolo, dar zi-mi ce dezvoltare e in Romania? ai fost vreodata in Macedonia si Bosnia? du-te in orice oras din ue si spune ca esti din romana vs ca esti din oricare alta tara sa vezi diferenta

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Https://ro.wikipedia.org/......e_locuitor

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Lasa-ma cu de astea,sunt aiureli,eu vorbesc de altceva,nu e doar saracie si e si multa prostie,lipsa de civilizatie, bun simt, educatie, preturile sunt mai mici in serbia ca aici, ce daca noi castigam mai bine daca e totul mai scump, chiria e jumatate din salar

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Ei atunci, hai sa ne plangem: suntem cei mai prosti de pe pamant, nu suntem buni de nimic, grobiani, nespalati, asta-i o atitudine ok?

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu e vorba de plans omule, e realitatea, multi asa sunt

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Si uitandu-te in oglinda, tu in ce categorie te incadrezi?

Răspuns utilizator avertizat
| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Sincer? sunt produsul societăți in care traiesc

| GabiDumitrescu a răspuns:

Schimbarea pleaca de la fiecare. E usor sa zici ca vrei dar sa nu faci nimic pentru asta. Legat de ideile enuntate de tine, multe sunt aiuristice. Avem net foarte rapid, avem pamint care se preteaza agriculturii ecologice, ne putem dezvolta puternic pe servicii/turism, poate si un pic de manufactura. Problema e guvernarea si gindirea omului de rind.

| BuLaNNNeL a răspuns:

Doar o minune va salva Romania, dar cum minunile nu exista, trage tu concluziile.
De "schimbat" - 0, 1% o putem face noi (dăm hoții jos si vin altii, d-asta am dat procentul asta infirm DAR se pare ca nici de asta nu suntem in stare, pe Facebook toți românașii protestează, iar in strada sunt sub 300. Se pare ca au uitat sau inca nu s-au trezit din alcool si sarmale). Dacă nu se vor intampla asa zisele previziuni ale Sfinților sau alea clarvazatorilor si nici conspirațiile, Romania va rămâne stat (mic, lipsit de resurse) majoritari fiind bătrânii si copii sub 14 ani. Restul plecati.
Parerea mea sincera este ca ne meritam soarta. Suntem sclavi, slabi si lipsiti de curaj; spirit civic si tot ce tine de moralitate. Manelizarea, tiganizarea, promovarea prostitutiei, prostilor si cu*velor in Romania e la nivel înalt. Se răsucește Decebal in mormânt.
"Am stat 13 ani in temniță pentru un popor de idioți".

| anonim_4396 a răspuns (pentru BuLaNNNeL):

Facebook-ul e platforma pe care orice roman se poate exprima fara prea mari dificultati, prezenta lor in strada este irelevanta, dupa o zi de munca, cui ii arde de iesit in strada?
N-am inteles logica asta, ''majoritari fiind batranii si copiii (adaug eu un 'i'), pe copiii aia de 14 ani cine ii face?
Iar citatul din Petre Tutea nu-si avea rostul aici.

| BuLaNNNeL a răspuns (pentru anonim_4396):

=). Părinții care pleaca pentru un trai mai decent (am o cunostinta care e plecat de la 14 ani din țară are 8 clase, iar acum deține o firmă de salubrizare in Germania. Lucreaza pentru el tineri cu facultati laughing )
Păi tie ar trebui sa-ti ardă sau poate o sa-ti ardă când iti vei lua un topor in cap si NIMENI NU va fi tras la raspundere, iar când vei da declarație împotriva lui X, X va asista si el. Am vrut să zic că suntem tari in gură doar pe internet, in realitate sugem. Iar Petre Țuțea a zis un mare adevăr. În România e la moda cu*vasareala, tiganizarea, incultura TOTALĂ. Tu unde trăiești? Sau te tine mami doar in casa?

| anonim_4396 a răspuns (pentru BuLaNNNeL):

Romanii trebuiau sa fie la vot, nu in strada.
Pai si daca pleaca toti in strainatate, de ce si-ar mai lasa copiii aici? asta n-am inteles.

| anonim_4396 a răspuns (pentru BuLaNNNeL):

Un citat din Petre Tutea NU isi va avea niciodata rostul intr-o discutie despre democratie, motivul cred ca il deduci si tu.

| BuLaNNNeL a răspuns (pentru anonim_4396):

Trebuiau, dar n-ai cu cine (la propriu). Atat timp cat in Ro votează si morții... laughing. De-ar fi asa de simplu': gata, plecam! rolling on the floor...
Vor rămâne aici cei mici si cei fără putere de munca (deja se intampla, e doar o chestiune de timp). Cei mai buni medici sunt platiti in aur prin-afara, cei mai buni ingineri proiectează pentru firmele de top de la autoturisme la case si schele happysi etc etc etc. Da, corect cu democrația, dar uite ca e 2018 si prezinta realitatea. Ai văzut persoane care nu stiu "cate degete au la o mana oamenii din Africa"? Asta e intrebare grea, ai vazut persoane care nu stiu cate zile are o săptămâna? Eh, ăștia votează. S-au gasit informatii despre "MiculFum" (românașul care acum nu stiu cati ani si-a batut joc de NASA, el fiind găsit si extradat in America) informatii care dovedeau ca NU e inchis ci l-au angajat, lucrează pentru ei pe sume mari de bani. Ciudat ca acum "au dispărut" dintr'o dată. Coincidență? Tu ce crezi? laughing. Acum cateva saptamani am văzut la stiri 2 tineri: O fata si un băiat au infectat si distrus 60% parca? Daca nu 80, nu mai tin minte exact din camerele de supraveghere din Washington chiar înaintea depunerii jurământului lui Donald Trump, fapta lor si implicit ei fiind gasiti acum cateva saptamani. Daca se va dovedi ca n-au facut rau si nici pagube prea mari vor ajunge si ei sa lucreze pentru americani pe sume imense, cine stie.

| anonim_4396 a răspuns (pentru BuLaNNNeL):

Asta inseamna globalizare la nivelul secolului 21.

| BuLaNNNeL a răspuns (pentru anonim_4396):

Deci esti de acord? Romania e pe mâini bune, ne îndreptăm spre bine?

| anonim_4396 a răspuns (pentru BuLaNNNeL):

Am zis eu asta?

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Una dintre problemele majore ale României moderne o constituie sărăcia și corupția. Potrivit datelor Eurostat pe anul 2013, România se află pe primul loc în Uniunea Europeană în ceea ce privește rata sărăciei relative, cu un procent de 25, 4%.[1] Date ale INS arată că în România sunt 8, 5 milioane de persoane în risc de sărăcie sau excluziune socială. De asemenea, o treime din populație este afectată de privare materială severă, în sensul că nu-și poate permite să achiziționeze articole considerate dezirabile sau chiar necesare pentru a duce un trai decent.[1]

Mai mult, România este de departe țara cu cea mai mare inegalitate între bogați și săraci din Uniunea Europeană, în condițiile în care cei mai prosperi 20% dintre români au venituri de peste șapte ori mai mari decât cei mai săraci 20% dintre locuitorii țării, potrivit statisticilor publicate de Eurostat.[2]

https://ro.wikipedia.org/wiki/S%C4%83r%C4%83cia_%C3%AEn_Rom%C3%A2nia

| BuLaNNNeL a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu, dar nici o parere personala de a ta nu vad. Uite, vezi? Ray, omu' privește realitatea, cam de asta ne lovim zilnic. Sau poate tu faci partea din înalta clasă (coruptă fie ea sau nu)? Mi-e greu sa cred ca nu vezi realitatea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu nu prea am inteles intrebarea, de unde stii tu ca urmeaza o noua impartire a lumii?

Iar legat de 'cronologia ta', sau mai bine zis evocare a trecutului, observ ca tii minte doar lucrurile rele, atata timp cat scrii asa ceva (https://i.imgur.com/NcqSsxg.png) cred ca schimbarea ar trebui sa inceapa cu tine.

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru georgekids):

Le-a unit Mihai Viteazul 100 de ani mai tarziu, chiar daca pentru putin timp, pentru inceputul secolului 17 este ceva extraordinar. De grandioasa intrare de pe 1 noiembrie 1599 de la Alba Iulia nu mentionezi nimic?
Ai mentionat cele 3 anexari ale Basarabiei de catre rusi, dar despre Marea Unire, nimic?
Stefan a fost mare, da, a facut din Moldova un stat puternic si a invins o armata turca de 3 ori mai numeroasa la Vaslui pe 10 ianuarie 1475.
Hai sa vorbim si despre Ionel Bratianu, despre Cuza, despre Avram Iancu, despre Tudor Vladimirescu, de ce doar despre cotropitori?

| anonim_4396 a răspuns (pentru georgekids):

Alte lucruri, Padurea spanzuratilor ai citit-o?

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru georgekids):

A fost o conjunctura favorabila si un efort enorm al taranilor romani care au luptat pe front si s-au jertfit pentru tara asta. (vezi Padurea spanzuratilor, personajul Apostol Bologa face referire chiar la fratele autorului care a preferat sa moara decat sa lupte cu fratii sai romani)

| LoneGunman a răspuns (pentru georgekids):

Stefan cel Mare provinea din Familia Regala Cumana din Moldova, fac pariu ca nu stiati big grin

| nukeyly a răspuns:

Romania (cu r mic in prezent 2017) se poate redresa doar cu zeama de Vlad tepes si o mana de oameni adevrati dedicati si sustinuti de popor(care in prezent merge pe ideea las-o ba ca mergea asa)_nu de gainarii prezenti care ne conduc de la revolutie incoace, ce au dat tot la fier, si au anulat grupa intai la pensionare pentru cei ce au lucrat adevarat ani buni, ei n-au adormit in fotolii si n-au facut manevre cu iahturi VILE si imprumuturi infinite la UE ca n-au cu ce plati salarii si pensii prezente dapoi cele viitoare, exemplu generatiile 1980++_punct_deci_Bucuresti. low level format. tuti frutti Vlad tepes_

| LoneGunman a răspuns:

I. Limba romana este latina, cu o puternica influenta slavica 25%(alfabetul slavic se folosea pana in ~1860(sau pe acolo)~dupa aia afost schimbata cu alfabetul latin, Exista 160 de cuvinte POSIBILE Dacice din care 90 is identice cu "Aromana" vorbita in Albania
Numa o mica parte a Daciei a fost romanizata si ala 168 de ani, dar iata Romania are limba latina, cu influenta Dacica apoape non-existenta pe cand Dacii nu au prea vorbit latina,
2. Dupa Retragerea Romaniilor din 270, Teritoriul Romaniei de azi a fost casa multor popoare:
1.Gepids(trib germanic), 2.Huni(NU Ungaria), 3. Avari(mix de triburi slavice si turcice), 4.Francezi, 5. Bulgari, 6.Maghiari, 7. Cumani
II. Nu exista nici o dovada care sa ateste continuitatea Daciilor(sau Daco-Romaniilor), practic cuvantul "Dac" a fost ultima data folosit in istorie la invazia Daciei de Triburi Germanice, unele surse istorice mai folosesc denumirea de Gepi-Daci, pana la declinul gepi-dacilor prin inceputul anilor 400, dupa care dacii ies din istorie, fiind Readusi din mormant peste 1000 si ceva de ani laughing, fara gluma)
III. Cititi dupa teoria originii Romaniilor(de azi) pe la sud de Dunare, acolo traiau Traci(Traci si Daci is aproape identici) latinizati de aproape 800 de ani, perioada mai mult ca suficienta ca un popor sa invete Latina