| Florincrap a întrebat:

Ce credeti, reunificarea Romaniei cu Rep.Moldova va fi o solutie pentru viitor?
Multumesc anticipat.
Scuzati categoria (daca categoria e gresita).

6 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

O solutie la care problema?
Reunirea aia a familiilor despre care vorbesti e doar o gogorita. Oricine vrea sa treaca granita, ori intr-un sens, ori in celalalt, poate sa o faca in cateva minute; viza inseamna o stampila pusa la vama.
Iar argumentul cu guvernul corupt, chiar m-a dat pe spate. De parca n-am avea si noi coruptii nostri; ne mai trebuie si ai lor. Sau sa spun "ai vostri"?
Daca vor sa-i scoata cineva din saracie, mai bine s-ar uni cu Germania, ca tot se erijeaza in Jandarmul Europei, sau, si mai bine, cu Licuriciul, ca ala are mai multe cojones si s-au/ v-ati scos.

evenso
| evenso a răspuns:

Pentru Moldova cred ca ar fi mai bine, asa ei sunt considerati a nimenui, nici romanii parca nu vrea sa le ajuta si nici rusii.

| razvanadriann a răspuns:

De ce nu? Tot oameni suntem, vorbim aceeasi limba ca si ei. Mai multi, mai bine xD!

| DimLight a răspuns (pentru razvanadriann):

Adevarat si fals, ce ai zice sa ne unim cu china(facand abstractie de pozitionare)? tot oameni sunt si ei iar in 2-3 generatii maxim deja limba lor e romana sau invers. @Florincrap - vino cu un argument- de ce crezi tu ca ar fi o solutie si solutie la ce?! in opinia mea nici un fel de "unificare" nu e in vreun fel o solutie daca guvernul e corupt

| Florincrap explică (pentru DimLight):

O solutie la miile de familii despartite in 1940, cand trupele sovietice au ajuns in Basarabia.De atunci, pana acum, pentru a merge in Rep.Moldova e nevoie de un pasaport.
PS:Guvernul de acolo e si mai corupt.Reunificarea ar fi o solutie, ar mai scapa bietii oameni de saracie, vezi modelul din 1990, cu cele 2 Germanii reunificate.

| razvanadriann a răspuns (pentru DimLight):

Corect!