| NoNaMe2000 a întrebat:

Ce drept al omului a fost incalcat atunci cand cineva iti trimite mesaje de amenintare {biletele}...

Răspuns Câştigător
| adutza1999 a răspuns:

Pai amenintarile sunt deja ceva pedepsit de lege si ti se incalca dreptul la intimitate

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este destul de greu sa se sustina ca s-a incalcat un drept fundamental, poate doar dreptul la viata intima sau libertatea psihica.
Oricum fapta respectivului poate constitui infractiunea de amenintare, conform art.193 Cod penal.

| Arthur a răspuns:

Dacă eşti de altă naţionalitate îl poţi acuza de rasism.

| NoNaMe2000 explică (pentru Arthur):

Suntem de aceeasi nationalitate.

| ReiVaN a răspuns:

Amenintarea e fapta penala. poti sa-l dai la militie.

| Zenit313 a răspuns:

Dreptul la intimitate
Prejudiciu de imagine
Libertatea de constiinta

| NoNaMe2000 explică:

Va multumesc pentru eforturile depuse... insa acum nu sunt in stare sa aleg un castigator. voi reveni.