| anonim_4396 a întrebat:

Ce parere aveti despre ceea ce s-a intamplat in Colectiv de responsabilii acelui incendiu si de ceea ce se intampla in acest moment? Manipularea a inceput, atentia este usor si atent dirijata intr-o anumita directie, si aici ma refer la campaniile pe facebook in acest sens, cat si ceea ce se publica prin ziare, la TV nu ma uit. Avem eroi, avem tineri frumosi care au murit, il avem pe ala de la Vita de Vie, un anonim care a intrat la inchisoare, dar nimic despre vinovatii morali. Ar trebui sa ne dea de gandit. Si iar eroi, si iar tineri frumosi, doctori urcati pe piedestale, si iar ala de la Vita de Vie si oameni exceptionali care au murit intr-un mod eroic, oameni ale caror vieti iti sunt descrise in articole scrise de gazetari. IN PLM niste copii au ars de vii intr-o sandrama, iar oamenii care aveau copii acasa sau care erau suficient de intregi la cap sa isi dea seama ca niste copii ard de vii inauntru au intrat sa ii scoata din pacate si-au pierdut si viata, nu e nimic eroic in asta. Si totul din cauza politicienilor care nu sunt in stare sa creeze niste legi simple care sa ne protejeze, si a primarului fripturist.

6 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Legi exista, sunt simple si clare doar ca nu se aplica.

Si da... exista eroi, aia care au salvat viata altor oameni cu riscul de a si o pierde pe a lor. Dar e greu sa stai in fata calc si sa zici ca aia erau prosti ca si au riscat viata in conditiile in care probabil tu nici nu lasi un batran in fata la coada la magazin.

Si da medicii aia trebuie ridicati pe piedestal. Macar atat daca salarii decente nu au. Oamenii aia au pus mana pe carne arsa ca sa incerce sa salveze vieti

| oprescudorin11 a răspuns:

Este clar ca functionam intr-un sistem intepenit (depinde de sef -nu avem initiativa). Salvarile si pompierii au intarziat o ora, nu au facut nimic pana nu le-a venit seful.
Legile nu sunt simple, mereu au portite (shortcuturi) si oamenii bineanteles ca aleg calea cea mai simpla.Se acopera de hartii(asta este sigurul lucru care-i preocupa), nicidecum 'spiritul legii. Mai trist este ca justitia da dreptate acestora, devenita o arma a hotilor si criminalilor. Poate ca este timpul sa se revizuiasca dupa constientizarea acestor aspecte, din pacate sunt sigur ca toate se vor uita repede, apoi se va continua pe caile batute ale inconstientei si iresponsabilitatii.Astea sunt racilele saraciei, a spiritului de turma care promoveaza incompetenta la toate nivelele politice si sociale si in toate structurile. Vinovatii sunt o evidenta pentru noi toti, din pacate acestia sunt blindati de relatii si hartii si nu se va face dreptate. Pe de alta parte presiunea strazii nu face nici ea parte din ce am vrea noi sa avem :un stat de drept!

| Radu284 a răspuns:

" iar oamenii care aveau copii acasa sau care erau suficient de intregi la cap sa isi dea seama ca niste copii ard de vii inauntru au intrat sa ii scoata din pacate si-au pierdut si viata, nu e nimic eroic in asta."

Tu esti bine cu capul?
Nu e nimic eroic in a intra in foc dupa oameni, constient fiind ca poti muri?

| Gogu06 a răspuns (pentru Radu284):

In situatii de genul pentru mine cel putin, oamenii se impart in doua categorii, vorbind de oameni maturi de peste 30 de ani si de copii. Sunt lasii care stau si se uita la spectcol, si oamenii cu coloana nealterata care intervin. Ca ne place noua sa ii numim eroi ca ne face sa ne simtim mai bine ca le-am dat un statut, ca poate daca eram acolo eram pisati pe noi nu stiam cum sa scapam doar noi, dar cine suntem noi sa ii numim eroi, ar trebui sa ne vedem lungul nasului. Mi se pare un lucru firesc pe care putini sunt capabili sa il faca intr-adevar, dar nici nu vor dormi linistiti noaptea stiind ca puteau sa faca ceva dar au preferat sa nu. Cand ai de ales intre a fi o javra ordinara plina de lasitate si a fi om, sa alegi sa fii om nu mi se pare un act de eroism. De ce nu facem diferenta asa? Dar preferam sa ne folosim de o structura, sa il ridic pe altu mai sus o treapta pentru ca odata cu el urc si eu. E ca si cand doi sportivi se lupta in ring, aceeasi categorie, iar cel invins la final se duce ii strange mana si ii spune invingatorului ca este cel mai talentat luptator care l-a intalnit in toata viata lui, desi poate doar a luptat cum trebuie, dar astfel in imaginea sa despre el si in cea colectiva invinsul are impresia ca a luat bataie de la un talent ceea ce il face pe el sa se simta mai putin nulitate.( E doar o analogie - nu compar situatiile).

| Radu284 a răspuns (pentru Gogu06):

Nu stiu de ce ai tu impresia (gresita) ca este de datoria cuiva sa isi riste viata pentru un strain.
In primul rand, ghici ce, nu ai aceasta datorie, nici etica si nici morala, de a iti da viata pentru un strain.
In al doilea rand (si nu ma refer aici in cazul de fata, ci in general), este bine sa eviti actiunile care te pot transforma din salvator in alta victima.

| mont a răspuns:

Legile in mare parte exista, din pacate insa nu prea sunt si respectate/nu e verificata temeinic respectarea lor. In cazul de la colectiv din pacate vorbim de o mare neglijenta si asta datorata partii financiare, patronii preferand sa riste incendiul din pacate in loc sa fi luat masuri de prevenire deoarece acestea ar fi costat.