NOname
Întrebare recomandată | NOname a întrebat:

Ce părere aveţi despre finanţarea din bani publici a "Catedralei Mântuirii Neamului"?
V-o puteţi manifesta şi prin vot, aici: http://www.petitieonline.com/......i_neamului
Mai multe detalii privind proiect: http://www.tpu.ro/......ezbaterea/

99 răspunsuri:
| Dmonik a răspuns:

happy
Multumesc, fiindca intru rar, am vazut tarziu, insa am votat!

Sincer, pentru scoli, pentru copii, pentru educarea lor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu doresc, mai bine dau unui cersetor de pe drum.

| LostInPark a răspuns (pentru Dmonik):

Aici eram. tongue

NOname
| NOname explică (pentru Dmonik):

Mulţumesc, mă bucur. Chiar de nu vom face cine-ştie-ce diferenţă, îmi place să cred că în timp vocea noastră, a raţiunii tot va conta.

| Frank51 a răspuns:

Sincer, intr-un fel nu imi pasa, pentru ca banii aia ori se duc acolo, ori se duc in buzunarele altora, deci tot aia e. Si pana la urma ce are? trebuie sa aiba si ei sponsori, ca altfel nu merge treaba.

| BobiTheBoi a răspuns:

Done my friend.

| Dmonik a răspuns (pentru LostInPark):

Ma bucur sa te vaaaad! Te salut si te sarut! Stiu, ai votat!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Prefer sa dau foc banilor decât sa ii dau la o biserica infecta.

De ce am finanța fanatismul?

| LostInPark a răspuns (pentru Dmonik):

big hug
Hai in brad! happy

| LostInPark a răspuns:

Mi-a disparut raspunsul, sorry, am vazut notificarea si am dat click. happy
Ziceam de bancnotele de 0 lei, dar n-am chef sa ma repet.
Mi-a luat Moniq raspunsul de sub taste. :/

| Dmonik a răspuns:

Sper sa dovedim ca suntem un popor sanatos si ca avem discernamant in gestionarea banilor publici.

NOname
| NOname explică (pentru Dmonik):

Este ruşinos că treaba asta nu e firească pe la noi, deşi ar trebui. Este ca şi cum ne-am lupta pentru stoparea sclaviei.

*acel moment când realizezi cât de înapoiată e societatea, în care trăieşti*

NOname
| NOname explică (pentru LostInPark):

Toate bancnotele de 0 lei să vină la preafericitul LostInCatedrală! Fără număr, fără număr!hee hee

| untu a răspuns (pentru anonim_4396):

E pacat sa spui,, biserica infecta"! Il mainii pe Dumnezeu si te pedepseste si nu aveti dreptul sa critici Casa Lui Dumnezeu!

| untu a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca finanteaza, e o risipa de bani pentru ca nu o sa ajunga banii, nici bugetul statului nu poate acoperi cheltuielile CATEDRALEI MANTUIRII NEAMULUI, ca nu se va face si nu se va finaliza niciodata!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru untu):

Păcat fata de cine?
De un zeu imaginar care are rolul de a bine dispune psihicul uman?
Nu zic ca asta e rău dae sa mers prea departe.

Vai îl man pe zeul tău imaginar.

Nimeni nu e în măsură să mă pedepsească pe mine!
Cu atât mai puțin acel zeun imaginar.

As da foc unei biserici cu cea mai mare bucurie!

După părerea mea religia în exces îndobitoceste creierul!
Cea ce a și făcut în cazul multora.

| mihai69 a răspuns:

Spun doar atât: biserica Sfântul Sava din Belgrad, cea mai mare biserică ortodoxă din lume, nu a primit niciun bănuț din bani publici. Totul a venit de la enoriași (prin donații) și biserică, din fonduri proprii.
Oar BOR de ce nu e în stare? Or fi sârbii mai mulți? mai bogați (mai ales după cruntele războaie de la sfârșitul secolului XX)? Mira-m-aș...
PS ar trebui să-i spună bisericii ăleia „Catedralei Mânuirii Neamului"!
http://ro.wikipedia.org/wiki/Catedrala_Sf%C3%A2ntul_Sava_din_Belgrad

| Florin_Chiba_1988 a răspuns:

De data asta mă abţin!

NOname
| NOname explică (pentru Florin_Chiba_1988):

Ai putea să-mi explici de ce?

| Florin_Chiba_1988 a răspuns (pentru NOname):

Sunt atâtea motive! Probabil fiecare le are pe ale lui! Aş vrea să cred că Biserica îşi mai doreşte încă să facă bine cetăţeanului. Însă când vine vorba de bani şi de donaţii, se pare că majoritatea dăm înapoi. Poate că am dat, poate că voi da, însă cred şi în schimbare. În plus e punctul meu de vedere!

NOname
| NOname explică (pentru Florin_Chiba_1988):

Mulţumesc pentru opinie.

| Florin_Chiba_1988 a răspuns (pentru NOname):

Nu ai de ce!

| Lawliet14 a răspuns:

Avem nevoie de o catedrala. Va fi un obiectiv turistic, fiind grandioasa. De ce n-ai spus la fel si alte proiecte precum cele ale stadioanelor de fotbal?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Petitiile online sunt inutile. Catedrala aia nu ar trebui sa existe, in primul rand. Sa fie finantata, nici atat.

NOname
| NOname explică (pentru Lawliet14):

Cât timp nu trăim în patriarhie, Lawliet14, ci într-un stat laic, separat de religie, cel puţin în mod oficial, nu îţi înţeleg nedumerirea şi indignarea. Ca ce chestie să-i finanţăm noi? Să se finanţeze singuri, mai ales dacă o tot ţin în mofturi megalomane.

Dar e bine că măcar ai făcut comparaţie cu stadioane şi nu cu teatre şi biblioteci - care, clar, ţin de cultură şi importanţa rolului lor în societate este indiscutabilă -, cum şi-a permis să facă purtătorul de cuvânt al BOR-ului, Bănescu (sugestiv e până şi numele acestuia, ca în piesele de teatru bune, pline de ironii).

| Lawliet14 a răspuns (pentru NOname):

Https://ro.wikipedia.org/......re%C8%99ti

De citit. Dar finantarea bisericii ortodoxe este infima. Se poate verifica la buget. Singura finantare mai mare, este aici la catedrala. Insa s-au facut atatea stadioane de fotbal...

NOname
| NOname explică (pentru Lawliet14):

Hai că-s sătulă de prostii şi nesimţiri de genul. Tupeul unora nu are limite. Noapte bună.

regis
| regis a răspuns:

Si daca parerea noastra este ca trebuie finantata, unde semnam? Sau de fapt nu era o intrebare, ci o simpla propaganda anti-BOR?

| JungleHell a răspuns:

Tovarășe, n-am nimic cu Biserica, însă nu mai e ce era odată. Dacă înainte studia ce era pe sufletul omului, azi studiază ce e în buzunarul lui. De multe ori mi se întâmplă ca atunci când am o nelămurire de om curios referitor la un subiect pe aria lor de competență și întreb 5 clerici, cinci răspunsuri diferite primesc. Ce să înțeleg? Că nici ei nu mai știu pe ce lume trăiesc? Sau, dacă dau cu „verzișorul" primesc răspunsul premium, adică cel corect? Când mă duc printr-un oraș din România (oricare), amețesc repede: aproape că nu mai e bulevard fără Biserică pe el. Ok, să facă câte una pentru fiecare român dacă au bani. Însă, în opinia mea de bugetar, plătitor de tot felul de taxe și impozite la stat, care aproape nu mai dă pe la Biserică, marea problemă e că BOR a ajuns un fel de colector al banului public, în mod incalificabil.Normal, când mi se dă un ban, trebuie ca sub aceeași sau altă formă, mai devreme sau mai târziu să dau ceva la schimb. Biserica i se face mâna greblă la bani, nimic nu vezi înapoi. A ajuns acest BOR de toată rușinea. Lucru de înțeles prin faptul că Preabogatul din fruntea ei e un desfătat al statului, ca să nu mai zic că CV-ul lui ridică n semne de întrebare. O zi bună!

NOname
| NOname explică (pentru regis):

Era o întrebare cu o simplă invitaţie la a susţine o iniţiativă de bun simţ. Cei care nu doresc să facă acest lucru, se pot abţine.