| DaciaRomania a întrebat:

Ce s-ar fi întâmplat cu România dacă nu am fi intrat în Uniunea Europeană?
Cum am trai acum vreau sa zic?

8 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Vezi pe la vecini, Moldova, Belarus, Albania, Ucraina

| Drimmero a răspuns:

Eram rupti in k00r atat la propriu cat si la figurat.

| LordCristobal a răspuns:

Nu cred ca am fi fost intr-o situatie mai buna.Pai uita-te la tari europene care nu sunt in UE(Moldova, Belarus, Albania)si compara-le cu Romania, din aceasta comparatie Romania iese mai bine.Mai sunt si tari non UE care o duc bine(Norvegia, Islanda, Elvetia)dar nu putem compara aceste tari cu Romania pentru ca aceste tari au avut o pozitionare geopolitica mai buna decat Romania si au fost ferite de pericole externe.
Referitor la intrebare fara intrarea in UE gradul de coruptie in politica ar fi fost mai mare ceea ce ar fi afectat si celelalte domenii ale vietii publice.Si rusii cred ca si-ar fi bagat nasul de multe ori în politica romaneasca.Este multa coruptie si acum dar totusi UE te mai trage de urechi daca derapezi.
Singurul avantaj ar fi ca facturile si tot ce tine de utilitati ar fi fost mai mici dar si salariile cred ca ar fi fi fost la fel de mici.
Si fara fonduri europene cred ca multe orase nu s-ar fi dezvoltat, cel putin Clujul fara fonduri europene nu ar fi aratat atat de bine.
Gradul de somaj cred ca ar fi fost mai mare pentru ca multe companii straine au intrat in Romania odata cu aderarea la Ue.Si multe din aceste companii straine ofera multe locuri de munca. Si ar fi fost mai multi romani plecati la munca in strainatate.
La noi principala problema e ca avem preturi de Uniunea Europeana dar serviciile si calitatea vietii nu sunt de UE.Noi ar trebuie sa ne invatam sa accesam mai bine fondurile europene si sa invenstim in dezvoltarea pe toate planurile.

| carevaescu a răspuns:

Mult mai bine ¯\_(ツ)_/¯

| 1234568807 a răspuns (pentru carevaescu):

De ce mult mai bine? Uita-te la cum o duc tarile europene care nu sunt din UE, cum e moldova, o duc bine?

| carevaescu a răspuns (pentru 1234568807):

Eu ma uit la elvetia si norvegia si sunt optimist

Plus te rog sa-mi admiri subtilitatea in a fi ironic.

| Vehuiah07 a răspuns:

Salut.Nu s-ar fi întâmplat nimic special, dacă ești foarte curios de nivelul de trai te poți uita la țări non-EU, precum Albania și poți face singur diferența.

| carevaescu a răspuns (pentru Vehuiah07):

Sau elvetia, norvegia. Who knows ¯\_(ツ)_/¯