| anonim_4396 a întrebat:

Ce se intampla daca iese Marea Britanie din UE?

14 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Banii vorbesc!
Restul se va rezolva de politicieni...

| darrio2007 a răspuns:

Vei avea nevoie de viza ca sa mai mergi in Marea Britanie.

| whatevernvm a răspuns:

Marea Britanie nu va mai exista mult. Scotia se separa, vor sa ramana in U.E, la fel si Irlanda de Nord care e posibil sa se uneasca cu Irlanda

suntserios
| suntserios a răspuns:

Destul de multe

-securitate Marii Birtanii va scadea fara ajutorul Ue
-vor trebui sa isi faca propriile acorduri economice cu restul lumii
-se va intra cu pasaport si viza in UK
-cei care lucreaza la negru acolo s au putea sa aiba probleme
-nu se va mai ajunge asa usor la munca / cersit / furat acolo
-lira lor probabil va scadea
-Germania si Franta vor avea mult mai multa putere in Europa

| KodrutZ a răspuns (pentru suntserios):

Prostii.
1. UE e uniune economica, nu militara. Iese din UE, nu din NATO.
2. Si ce, acum nu au acorduri economice cu restul lumii, totul trece cumva prin UE?
3. Cam da, din pacate pentru cei care lucreaza/vor sa lucreze pe-acolo.
4. Din fericire pentru cei care lucreaza acolo uk.
5. Deja a scazut masiv.
6. Gresit. O sa scada economia tuturor statelor UE, unele mai mult, altele mai putin, in functie de volumul schimburilor cu UK-ul.

| suntserios a răspuns (pentru KodrutZ):

1. nu e vorba de armata, mai sunt si alte structuri care lucreaza pentru securitatea unei tari... precum europol ul sau alte tratate juridice de care beneficienaza orice tara membra.
2. majoritatea tranzactiilor trec prin UE, una e sa ai acorduri cu China sau SUA din statutul unei tari puternice din UE decat ca stat de sine statator
5. probabil ca va mai scadea serios
6. poate da, poate nu. E altceva cand disparte o tara atat de puternica dintr o coalitie. Puterea nu e impartita egal, puterea o au cei mai mari, asa ca cei mari care raman vor avea mai multa putere

| KodrutZ a răspuns (pentru suntserios):

1. Care structuri sint irelevante, avind in vedere ca vor putea refuza orice urma de taliban sa le mai calce granitele. Nu de alta, dar Scotland Yard-ul si MI6 isi fac treaba mai bine singure - parerea mea.
2. Pentru ca ce? UE-ul impune niste chestii pe care UK-ul poate sa isi bage picioarele si sa le dea deoparte de-acum.
5. Amazon.co.uk ftw, in cazul asta. big grin
6. Pentru a avea putere economica trebuie' sa ai si consumatori. UK reprezenta si o gasca solida de consumatori cu putere de cumparare mare. Oricum, e de vazut in urmatorii 2-3 ani ce se intimpla, nu chiar asa din scurt.

| anonim_4396 explică (pentru KodrutZ):

Codrute,mai periculos este daca iese Romania din UE. Toti tiganii se vor intoarce si atunci sa vezi. Cu magnetu sa cauti un fier vechi si nu mai gasesti. macar o sa avem chitaristi si claviatori la orice colt de strada. big grin

| KodrutZ a răspuns (pentru anonim_4396):

Sa se intoarca, poate atunci o sa inceapa sa isi faca si politia treaba. Sau o sa se schimbe legislatia cu privire la autoaparare dupa ce o sa sfirseasca vreo duzina impuscati...

| anonim_4396 explică (pentru KodrutZ):

Cine sa fie impuscati? Tiganii? Mai degraba politaii. Unul nu mai vezi pe strada. Imi pare rau ca nu am poze cu seful de post si ajutoarele lui, cascadorii rasului.

| KodrutZ a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai nu impuscati de politai, ci de romanii de bun simt care in loc sa emigreze isi vor lua arme si vor incepe sa le foloseasca.

| VerginicăVacăGrasă a răspuns:

Nimic, nu inteleg valva asta daca ei vor sa iasa din UE care e problema? nu-i obliga nimeni sa stea

| CPAElites a răspuns:

N-or sa mai aiba tiganii unde sa cerseasca si sa fure!

Si Romania trebuie sa iasa din UE!

| Kaℓi a răspuns:

Probabil ca efectele pe termen scurt si mediu ar fi negative, insa pe termen lung, ar fi poate o revenire la normal. Mie UE mi se pare o greseala.