| Florentin_Daniel_1997 a întrebat:

Ce se intampla daca ma opreste politia si eu nu am permis si nu sunt nici major (avand 17 ani )?

Răspuns Câştigător
| Adikis a răspuns:

Esti minor, deci parintii raspund de tine. Parintii tai se aleg cu dosar penal, tu nu mai pupi permis de conducere. Ar mai fi situatia ca tu sa zici ca parintii nu stiu ca tu ai luat masina, dar totusi nu e foarte recomandabil. Asa am fost si eu, am condus pe ascuns de la varsta de 12 ani, tot timpul cu frica in san, dar am avut norocul sa scap, in noiembrie am implinit 18 si am si deja permis happy

| JohnnyBi a răspuns (pentru Adikis):

Nu, el se alege cu dosar penal, nu parintii. de la 16 ani este responsabil dpdv penal cat timp se demonstreaza ca a avut discernamant la momentul faptei. ca pe langa asta i se face dosar si persoanei care i-a incredintat masina (sau cel trecut in talon, depinde) este partea a2a.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Adikis):

Gresesti grav, avand 17 ani raspunde penal. Doar minorii sub 14 ani nu raspund penal si ar fi pedepsit doar parintele sau cel care i-a incredintat masina.

11 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Tu poti fi condamnat penal pentru conducere fara permis iar cel care ti-a incredintat masina pentru aceasta, conform Codului penal, citez:
"ART.335.Conducerea unui vehicul fără permis de conducere
(1) Conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul ori a unui tramvai de către o persoană care nu posedă permis de conducere se pedepseşte cu închisoarea de la unu la 5 ani.
(2) Conducerea pe drumurile publice a unui vehicul pentru care legea prevede obligativitatea deţinerii permisului de conducere de către o persoană al cărei permis de conducere este necorespunzător categoriei sau subcategoriei din care face parte vehiculul respectiv ori al cărei permis i-a fost retras sau anulat ori căreia exercitarea dreptului de a conduce i-a fost suspendată sau care nu are dreptul de a conduce autovehicule în România se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 3 ani sau cu amendă.
(3) Cu aceeaşi pedeapsă se sancţionează şi persoana care încredinţează un vehicul pentru care legea prevede obligativitatea deţinerii permisului de conducere pentru conducerea pe drumurile publice unei persoane despre care ştie că se află în una dintre situaţiile prevăzute în alin. (1) sau alin. (2) sau sub influenţa alcoolului ori a unor substanţe psihoactive."

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Pe langa toate alea insirate de ceilalti, exista si o parte buna: prostia NU e cuprinsa in codul penal. Deci, macar din punctul asta de vedere, poti sa fii linistit.

| mgtow a răspuns:

Dosar penal apoi parintii vor fi trasi la raspundere pentru actul penal comis si posibil vei fi internat intr-un centru de minori agresivi apoi la implinirea varstei de 18 ani faci puscaria pana ti se termina condamnarea.

| Magnifico a răspuns:

Cel mai grav, nu vei mai putea da de carnet niciodata, plus dosar penal pentru conducere fara permis (ce daca ai 17 ani)?

| thezbx a răspuns:

Pai, dosar penal pentru parinti si/sau inchisoare, nu sunt sigura. da nici tu nu mai pupi carnet vreodata

| Trebla a răspuns:

Parintii amenda si adio masina.

| JohnnyBi a răspuns (pentru Trebla):

Ia du-te si tu la condus sa vezi daca iti iei amenda sau dosar penal tu si cel care ti-a incredintat masina. vehiculul ramane in posesia proprietarului, dar ies 2 dosare penale superbe cu niste ani de puscarie.

ia vezi, amenda sau puscarie. tu ce crezi? in domeniul circulatiei condusul unui vehicul din alta categorie decat ce permis detii, condus fara permis, condus cu peste 0.08 alcoolemie in aerul respirat sunt infractiuni si se pedepsesc cu ani de puscarie si/sau amenda penala (care se inscrie in cazier si este peste 5000 lei ca valoare).

cica parintii amenda si adio masina. nu ai habar cat de grav e, dar iti dai cu parerea

| Bobi1233 a răspuns:

Iti face dosar penal nu o sa mai poti da de permis timp de cativa ani posibil chiar pe veci, parinti tai vor fi trasi la raspundere o amenda si cam atat.

| frumusica9999 a răspuns:

Pai daca esti minor poti ajunge la scoala de corectie, ti de oate ridica masina iar parintii tai vor primii amenda.