| 44-mytel a întrebat:

Ce se intimpla cu banii depusi de un angajator, intr-un fond privat de pensii obligatoriu al unui salariat, care ulterior a fost disponibilizat?
Se pot retrage acesti bani?

6 răspunsuri:
| machupicchu a răspuns:

Varsta limita de pensionare se va modifica si va fi pentru femei 65 si pentru barbati 70. Media duratei de viata(cea adevarata) in prezent este de 65-70 ani, fara specificatie pentru sexe...
Ce spuneati de contributia la fondul de pensii?
Va doresc sa traiti peste 65 ani(F) sau 70 ani(M), pentru a va putea bucura de pensie, cativa ani(si 10 si sunt putini) dar mai ales sa va "bucurati" de faptul ca i-ati imbogatit pe cei carora le-ati dat lunar sume considerabile...

| FearNoEvil a răspuns:

In mod normal ar trebui sa-i poti scoate doar dupa ce iesi la pensie. Practic, nu stiu.

| FearNoEvil a răspuns:

Cand se va reangaja banii vor fi virati, in continuare, in acelasi cont.

| 44-mytel explică:

Fiul meu a fost angajat, cu carte de munca, 1 an si 8luni. In aceasta perioda, i s-a oprit bani, care au fost virati intr-un fond de pensii privat. Din luna iunie a fost disponibilizat. Pina in prezent nu a gasit un alt loc de munca.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vezi ca stie legiuitoarea.

| anutzu97 a răspuns:

Poatewinking
nu stiu exact happy