| bulaid a întrebat:

Cum pot sa imi transfer banii depusi la pensii private la pensii de stat?

5 răspunsuri:
| drhotzu a răspuns:

Pai nu poti pentru ca sunt 2 fonduri cu caracteristici separate, si metodologii de organizare. si in plus sunt 2 fonduri complementare care pe de alta parte mai sunt si obligatorii... dar nu inteleg de ce ai vrea sa faci asta, sa ii muti de la privat la stat? eu daca as putea as face invers. sau ai probleme in a intelege cum functioneaza fondul privat si cel de stat?

| bulaid explică (pentru drhotzu):

Eu am 50 ani, si dupa cate am inteles, pensiile private nu sunt sigure. Cand am inceput sa cotizez la pensia privata, stiam ca pot sa ma transfer inapoi, sau cel putin asa mi s-a spus mie. Sincer, acum sunt nesigura, si nu stiu cum este mai bine. Multumesc.

| drhotzu a răspuns (pentru bulaid):

Pai... pensiile private sunt chiar un pic mai sigure decat cele de la stat de la noi... pentru ca banii tai sunt folositi sa faca alti bani, ma rog o parte din ei (maxim 25%), pe cand la stat banii nu sunt folositi, intra de la contribuabili pe o usa si pleaca pe alta direct la pensionari.
in orice caz orice fond de pensii este asigurat de cel putin 2 alte companii, pentru a prevenii problemele cu banii.
ideea este ca poti sa iti retragi banii, dar daca ii retragi pierzi banii care vin din investitii... si oricum luna viitoare o sa contribui oricum pentru ca este obligatoriu... asa ca rugamintea mea este sa termini cu stresul pentru ca nu o sa se intample nimic cu fondul tau de pensiiwinking o sa fie totul OK!winking

| bulaid explică (pentru drhotzu):

Multumesc mult pentru sfat si incurajare.

| drhotzu a răspuns (pentru bulaid):

Cu placerewinking