| dudy2204 a întrebat:

Ce se poate intampla daca bati pe cineva si respectivul merge la politie? Ma refer sa-l bati usor, gen cativa pumni, un ochi vanat ceva de genu? Dau funda! Multumesc anticipat!

9 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Victima poate face plangere prealabila pentru lovire sau alte violente, conform Codului penal, citez:
"ART.193. Lovirea sau alte violenţe
  (1) Lovirea sau orice acte de violenţă cauzatoare de suferinţe fizice  se pedepsesc cu închisoare de la 3 luni la 2 ani sau cu amendă.
  (2) Fapta prin care se produc leziuni traumatice sau este afectată  sănătatea unei persoane, a cărei gravitate este evaluată prin zile de îngrijiri medicale de cel mult 90 de zile, se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 5 ani sau cu amendă.
(3) Acţiunea penală se pune în mişcare la plângerea prealabilă a persoanei vătămate."
Ce se intampla apoi depinde de varsta ta si de ce hotaraste instanta de judecata.

| DiannaDi a răspuns:

Daca depune plangere impotriva ta, ti se face automat dosar penal. Impacarea inlatura raspunderea penala.

| Duhovnicul a răspuns:

NU VA MAI BATETI!
Vad ca multi intreaba care sunt consecintele legale, dupa ce s-au incaierat cu cineva.

Ti se face dosar penal pentru loviri si alte violente, si uite asa, in viitor nu iti vei putea gasi un loc de munca, pentru ca ai cazier ( la majoritatea locurilor de munca se cere sa ai cazierul curat, pentru ca patronii nu doresc sa angajeze scandalagii ).

| RAY a răspuns:

Faza e ca daca ai cazier e naspa pentru viitorul tau, daca pe cel care il bati are banii te face la greu, daca e sarac scapi cu o amanda, banii vorbesc cu cateva mii de euro te bag la puscarie doar sa ma injuri

| K0sti a răspuns:

Dosar penal pentru vatamare corporala!

| RobertMoon a răspuns:

Uita-te la 2 intrebari de ale mele cu acest subiect. Nu se intampla nimic daca nu te cunoaște sau n-ai martori. Eu am batut un ochelarist si un admin de metin ca mi-a dat ban si n-am patit nimic.

| Duhovnicul a răspuns (pentru RobertMoon):

Si asta e un motiv de lauda?

| RobertMoon a răspuns (pentru Duhovnicul):

Tu nu esti duhovnic, esti un impostor.

| crbogdan a răspuns:

Ce copii fara viitor apeleaza la politie pentru orice. Daca nu i-ai rupt nimic in el laughing nu a avut nevoie de spitalizare nu va trebui sa ii platesti nimic. poate o amenda dar nici aia nu cred.