| nizza24 a întrebat:

Cine ma poate ajuta la o speta de drept constitutional?

În luna mai 2005 au loc în unele zone ale tării inundatii catastrofale. Guvernul României emite,
în această perioadă, mai multe Ordonante de Urgentă, având ca obiect: modificarea Legii
învătământului, modificarea Legii privind statutul functionarului public, modificarea Codului de
procedură penală. Ordonantele au fost depuse la Parlament în termenul legal. În ordonanta privind
modificarea Codului de procedură penală, a fost introdusă o prevedere ce dă procurorului puterea de a
dispune luarea măsurii arestării preventive, fără interventia instantei de judecată. În luna octombrie, în
dosarul nr. 1234/2005 aflat pe rolul Tribunalului X, cetăteanul A invocă exceptia de
neconstitutionalitate a unor prevederi ale Ordonantei de urgentă ce modifica legea statutului
functionarului public. În luna noiembrie, Guvernul îsi angajează răspunderea pentru un proiect de lege
ce are ca obiect modificarea altor prevederi ale acestei legi.
Întrebări si cerinte:
1. Ce probleme de natură constitutională pune adoptarea celor trei OUG?
2. Dacă ati fi cetăteanul A, cum ati motiva, pe scurt, exceptia de neconstitutionalitate?
3. łinând cont de răspunsul dat la întrebarea nr. 2: dacă ati fi judecător la Curtea
Constitutională, ce răspuns ati da exceptiei de neconstitutionalitate ridicate?
4. Comentati angajarea răspunderii guvernului sub toate aspectele (procedură, obiect), pe baza
Constitutiei României din 1991.

Răspuns Câştigător
| ikram a răspuns:

Te-am ajutat o data, dar de acum incearca si tu sa rezolvi singurica spetele, pune mana pe carte. Ce s-ar intampla daca toti am face ca tine?
Ia frumos si te uita in tratatul de drept constitutional si incearca sa rezolvi, ca de aia iti dau profesorii spete sa incercati voi sa le rezolvati nu se le rezolvam noi pe TPU.
Da nu stii, ia si invata mai mult.

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Observ ca tu vrei ca noi sa-ti facem lucrarile. Stii cat ar fi de scris pentru a raspunde la tot ce vrei tu?
Asa ca nu astepta ca altii sa munceasca in locul tau si obisnuieste-te cu munca, altefel o sa-ti fie foarte greu dupa terminare.
Stiu ca lenea e cucoana mare. Alung-o!
Spor la treaba si succes!

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Băi frate dar tu nu mergi la seminarii sau ești tufă de Veneția?
Acest site nu face teme, referate, colocvii, etc.
La școală, facultate cu voi, nu aici pe site.
Depășiți limita bunului simț.
Pa, pa.