| NoShit a întrebat:

Credeţi că e specific românilor să arunce gunoiul unde văd cu ochii? De ce în ţările din afară oamenii sunt civilizaţi şi-şi arată respectul faţă de pământul pe care au crescut, iar la noi este exact opusul?
Când se întâmplă să reproşez cuiva acest lucru îmi sare în cap pe principiul că toată lumea face asta, nu-mi pasă etc. Hai să contribuim cu toţii să reabilităm ţara, să ne pişam la colţ de bloc, să scuipăm pe trotuar, să aruncăm ambalaje din maşină şi să zicem că suntem mândri de România. Apoi hai să mergem şi-n Europa largă să arătăm cum sunt românii, iar apoi iubita noastră patrie să primească eticheta de Ţara Nesimţirii sau mai ştiu eu ce.
Acum o să aud păreri de genul ţiganii sunt de vină şamd. Dar o minoritate schimba conţinutul unei întregi ţări?

17 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu cred ca este specific, mai sunt si altii care o fac. Cauza este putina civilizatie a multora si, din pacate, de cele mai multe ori, se vad, sunt mediatizate si chiar urmate de multi numai exemplele negative, cele pozitive sunt uitate. Numai bine!

| RobertMoon a răspuns:

In primul rand nu toti oamenii arunca gunoiul pe jos, nu scuipa si nu arunca gunoaiele din masina pe strada.
In al doilea rand conteaza educatia acestora, nu stiu daca ai observat ca cei care fac aceste lucruri sunt niste oameni cu nu foarte multa educatie si bun simt, adica un om normal care isi vede de treaba lui nu face aceste lucruri.
In alte tari probabil exista o amenda pentru cei care,, murdaresc,, asfaltul si de accea sunt descurajati.
Rromii sau tiganii sunt 4% din aceasta populatie a tarii si acestia nu sunt prea interesati de notiunea de bun simt pentru ca nu au o educatie corespunzatoare de acasa pentru ca ei sunt invatati la munca si la alte,, lucruri,,. In asa zisa,, Tara a nesimtirii,, unii oameni nu prea ok nu sunt bagati in seama si de accea se duc sa lucreze in alte tari si acolo fac prostii crezand ca este bine. Asta e... poate dupa 29 iulie se schimba ceva la tara asta...

| mixxjim a răspuns:

Pentru ca in strainatate se dau amenzi mari daca arunci gunoi pe strada, si daca nu sortezi gunoiul, si daca scoti gunoiul in alte zile decat cele programate pentru ridicarea gunoiului menajer - deci amenda ii civilizeaza, nu neaparat originea happy cat despre intervenit eu eram sa-mi iau de-a dreptul bataie de la o "mamicuta" cu doi copilasi care le lua din mina ambalajele de la ce mancasera si le-a dat drumul jos, in mijlocul drumului, la 2 pasi de cutia de gunoi, deci copiii aia ce or sa faca? tot aia, deci ce sa mai comentam...

| WR104 a răspuns:

Pentru ca in alte tari sunt legi foarte stricte in privinta asta si mai sunt si respectate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tigani sunt peste tot in lume, problema este ca multi romani sunt needucati, necivilizati, hoti, murdari si nu au respect pentru nimic si pentru nimeni!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In cele mai multe tari se dau amenzi mari si-ti mai atrag si vecinii atentia.

| iKeel a răspuns:

Pentru că în România 80% sunt ţigani... Şi eu sunt printre cei 20%.

| NoShit explică (pentru iKeel):

Argumentul tău e invalid.

| iKeel a răspuns (pentru NoShit):

Ăhă.

| NoShit explică (pentru iKeel):

Îmi place de tine.
No, serios.

| torsi a răspuns:

"Romania e o tara frumoasa, pacat ca e locuita", spunea cineva.
Nu tiganii sunt de vina, ci oamenii (si tigani si romani) care se poarta ca niste boschetari

| stefiiii3 a răspuns:

Este pentru ca nu suntem invatati cum trebuie. Parintii care spun ca trebuie sa faci intr-un fel, ei bine, ei fac opusul.
Nu suport persoanele de genul care fac ceea ce ai enumerat tu, totusi, daca stau bine sa ma gandesc, cu cine sa mai comunic avand in vedere ca toti fac asta?
Tara de nesimtiti este putin spus dupa parerea mea.
Nu prea ai ce sa faci in situatia aceasta. Schimbarea este in noi, dar nu vrem...
Schimba-te tu si poate se vor lua si ceilalti dupa tine.
Spunandu-le aceste lucruri, mai mult ii intarati. Lasa-i cum sunt, nu-i poti schimba daca nu vor.
Invatati generatiile urmatoare sa pretuiasca ceea ce au sau ce a mai ramas.

| didi12 a răspuns:

Sunt total de acord cu tine!
Si eu le fac observatie cunoscutilor cand arunca ceva pe jos,si exact la fel cum spui tu,imi zic "Dar ce, sunt singurul?".Nu, nu esti singurul, dar la fel cum gandesti tu, gandesti si altul si atunci unde ajungem? E o vorba mare: Fii tu schimbarea pe care o vrei.Toti vrem sa avem o tara curata,cu oameni respectosi, civilizati, dar acest lucru nu are cum sa se intample, din moment ce persoana care isi doreste asta nu incearca ea sa se schimbe.
Si in legatura cu tiganii, sunt total de acord.Vad din ce in ce mai multi oameni nemultumiti de faptul ca tiganii ne-au invadat(si asta pentru ca noi le-am permis), ca sunt peste tot, ca ne fac tara de ras.Nu-i adevarat! Noi ne facem singuri de ras si apoi dam vina pe rromi.

| OwlMyGod a răspuns:

Nu este doar vina tiganilor. Multa lume, de lene, arunca gunoiul pe strada la un metru de cosul de gunoi. Nu sunt de acord cu asta. Prietenii mei fac caterinca de mine cand le zic sa nu mai arunce gunoiul pe jos. Desi sunt amenzi si legi, din pacate nu se aplica. Imi pare rau pentru lucrul asta, Romania este o tara foarte frumoasa dar plina de oameni needucati.

| Tyrr a răspuns:

Nu il schimba minoritatea...treaba e ca romanii sunt de cand pamantul delasatori, nepasatori foarte mincinosi, ....striga-m uite "hotu" cand colo noi romanii sunte-m cei mai mari hoti, incepand cu nivelul cel mai innalt (politicienii) pana la cel mai jos nivel.Nu trebuie sa dau exemple pentru ca se vad zi de zi!

| iShadowz a răspuns:

Păi asta cam aşa e.
Am văzut şi că dau vina pe ceilalţi, că dacă ceilalţi fac aşa, de ce nu ar face şi ei la fel?! Mi se pare lipsit de logică. Dacă aruncă alţii gunoaiele pe geamurile maşinii sau pe stradă pur şi simplu nu cred că eşti obligat să faci şi tu la fel.
Oricum degeaba te mai chinui să le explici. Odată ce s-au învăţat aşa, nu se mai dezvaţă.
Obişnuiam şi eu să le mai zic să înceteze...Frate,dacă e coşul la 1 metru de tine şi tu tot pe jos arunci...e mare lenea, eh?! Acum le urez doar spor la poluat.
După tot ei se plâng că sunt numai gunoaie peste tot.

| Rammadam a răspuns:

Salut NoShit!
Iti respect total intrebarea si sunt de acord cu tine chiar habar nu am de ce nu sunt si romanii la fel da stii cum e...
''Cand romanu nu are ce pune in farfurie il doare fix in pl unde arunca o hartie''